פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ארדואן באולטימטום לאסד: הסר את הכיתור על כוחותינו באידליב

   נשיא טורקיה הזהיר כי אם דמשק לא תסיג עד סוף החודש את כוחותיה משתי עמדות תצפית במחוז, שעתה נמצאות מאחורי קווי החזית, אנקרה תהדוף אותם. זאת אחרי הקרבות החריגים בין שתי הצבאות. ארדואן ופוטין שוחחו

   ארדואן באולטימטום לאסד: הסר את הכיתור על כוחותינו באידליב

   נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הזהיר היום (רביעי) כי אם כוחותיו של בשאר אסד לא ייסוגו מקרבת עמדות תצפית טורקיות באידליב עד לסוף החודש - אנקרה תיאלץ להדוף אותם. האיומים של ארדואן מגיעים אחרי ששמונה חיילים טורקים נהרגו בהפגזות של צבא סוריה על אזורים שבשליטת המורדים במחוז, המעוז האחרון של האופוזיציה במדינה. אנקרה תומכת בחלק מארגוני המורדים.

   ארדואן, שאמר כי הסכמי הפסקת האש באידליב וממזרח לנהר הפרת לא מתפקדים, ציין כי שתי עמדות תצפית טורקיות נותרו עתה מאחורי קווי החזית של המשטר הסורי. אתמול שוחח ארדואן על ההתפתחויות עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שחיל האוויר שלו מגבה את כוחותיו של אסד. ארדואן אמר היום כי אנקרה ומוסקבה צריכות לפעול יחד "ללא כעס".

   "אם המשטר לא ייסוג עד הזמן הזה, טורקיה תצטרך לעשות את העבודה בעצמה", אמר ארדואן לחברי מפלגתו. לדבריו, אם יהיה צורך בכך, צבא טורקיה יפתח במתקפות אוויריות וקרקעיות באידליב. עמדות התצפית הוקמו במסגרת הסכם שחתמה טורקיה עם רוסיה ואיראן ב-2017.

   לפי הודעת הקרמלין, השניים הסכימו לנקוט צעדים מידיים לשיפור התיאום בין המדינות בסוריה. במוסקבה אמרו כי השיחה הייתה ביוזמת ארדואן, ובה הודגש הצורך לקיים את ההסכמים באידליב, שלפיהם יתגבר שיתוף הפעולה ב"נטרול קיצוניים".

   שיירה של צבא טורקיה במחוז אידליב, סוריה, 2 בפברואר 2020 (AP)
   שמונה חיילים טורקים נהרגו. שיירה טורקית באידליב, השבוע (צילום: אי-פי)

   לפי הגרסה הטורקית לשיחה, ארדואן אמר לפוטין כי טורקיה תממש את זכותה להגנה עצמית במקרה של מתקפה נוספת נגד כוחות צבא טורקיים בסוריה. ביום שני אמר ארדואן כי בפעולה הטורקית נהרגו עשרות חיילים סורים, אך בדמשק אמרו כי לא היו הרוגים כלל. הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי לפחות שישה חיילים מכוחות המשטר נהרגו בהתנגשות הישירה והחריגה בין הצבאות היריבים.

   מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011, פרסה טורקיה את חסותה על האופוזיציה לשלטונו של אסד, שנתמך על ידי רוסיה, איראן וחיזבאללה. הלחימה באידליב החריפה בחודשים האחרונים, על אף כמה מאמצים להגיע להפסקת אש, האחרונה שבהן בחודש שעבר. האו"ם אמר כי חצי מיליון איש נעקרו מבתיהם מאז דצמבר, וכי המספרים עשויים לגדול.

   "לאף אחד אין זכות לשים על כפתנו נטל שכזה", אמר ארדואן, שלדבריו כמיליון איש עושים את דרכם לגבול טורקיה ולשטחים בצפון סוריה שבשליטתה. בטורקיה כבר שוהים כ-3.6 מיליון פליטים סורים, יותר מבכל מדינה אחרת.