אוקראינה-גייט

בלי עדים ומסמכים: הרפובליקנים קבעו את חוקי משפט הדחת טראמפ

בפעם השלישית בהיסטוריה, עומד נשיא ארה"ב בפני הדחה, אולם הוא צפוי להיות מזוכה לאור שליטת הרפובליקנים בבית. הרוב הרפובליקני דחה בשלב זה את דרישות הדמוקרטים לזמן עדים ולהציג ראיות חדשות. "לא משפט הוגן", תקפו הדמוקרטים. טראמפ: "קראו את התמלילים!"

סוכנויות הידיעות
צילום:רויטרס, ערכיה:שאול אדם

משפט ההדחה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במסגרת פרשת אוקראינה-גייט נפתח אמש (שלישי) בסנאט, כשהרפובליקנים הגדירו את כלליו וחוקיו. המשפט נגד הנשיא המכהן, השלישי בלבד בהיסטוריה האמריקנית, צפוי להסתיים בזיכויו לאור שליטת הרפובליקנים בסנאט והצורך ברוב של שני שלישים מתוך מאה סנאטורים כדי להוציאו מהבית הלבן.

הרפובליקנים דחו את ההצעות שהעלו הדמוקרטים, שכללו הצגת ראיות חדשות וזימון עדים, בהם, בין השאר, היועץ לביטחון לאומי לשעבר ג'ון בולטון. ההצבעות, שהתקיימו בתום 12 שעות של דיונים, הסתיימו בהתאם לחלוקה המפלגתית - 53 סנאטורים רפובליקנים הצביעו נגד, ועוד 47 הסנאטורים הדמוקרטים הצביעו בעד.

עם תחילת המשפט, טראמפ שוהה בשוויץ, שם הוא משתתף בפורום הכלכלי השנתי של דאבוס וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "קראו את התמלילים!". הוא מתאר את הליך ההדחה כ"הונאה" וטוען לציד מכשפות. על המשפט מפקח נשיא בית המשפט העליון, ג'ון רוברטס. התובעים במשפט הם בכירי הדמוקרטים בבית הנבחרים, שם הודח טראמפ בחודש שעבר. צוות ההגנה של טראמפ כולל את התובע המיוחד לשעבר קן סטאר, עורך הדין היהודי אלן דרשוביץ וכן את היועץ המשפטי לבית הלבן פאט סיפולון.

פתח את השלב בסנאט. מקונל מגיע למשפט (צילום: רויטרס)

בפתח התכנסות הצדדים, נשאו דברים מנהיג הרוב הרפוליקני בסנאט מיטש מקונל ומנהיג המיעוט, הדמוקרטי צ'אק שומר. מקונל הסביר על ארבעת השלבים שיכלול המשפט בסנאט: "ראשית הסנאט יאזין לנאומי הפתיחה של התביעה", אמר מקונל, "שנית, נשמע את דבריהם של צוות ההגנה של הנשיא. בשלב השלישי, הסנאטורים יורשו לכתוב שאלות בעניין מידע נוסף שהם מעוניינים לגלות ואת השאלות יעבירו לשופט, שיפנה את אותן שאלות לפי הנדרש". בשלב הרביעי והאחרון אמר הרפובליקן הבכיר, "עם כל המידע הזה בידו, הסנאט ישקול אם יש צורך בראיות או בעדים נוספים".

כבר בדברי הפתיחה, ולמעשה עוד בטרם המשפט, החלו עימותים בין הצדדים כשבמרכז הדברים עמדה סוגיית הזמנת עדים להעיד במליאה. שומר, שעלה לדוכן הנואמים לאחר מקונל, הודיע כי הוא מתכוון להציע "סדרת תיקונים" להחלטתו של מקונל בעניין כללי ההליך.

יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים, אדם שיף הדמוקרטי, תקף את מקונל על החלטת הסנאט בעניין הליך זימון העדים במשפט. "יש לאפשר לתביעה לזמן את עדיה, ואז יש לאפשר לנשיא לעשות את אותו הדבר", אמר.

שיף, יו"ר ועדת המודיעין בבית הנבחרים בה התקיים השלב הקודם בהליך ההדחה שפתחו הדמוקרטים נגד הנשיא, טען כי הציבור האמריקני איבד את האמון בהליך. "תן לי להיות מאוד בוטה", אמר שיף, "כרגע, רבים מאוד, אולי אפילו רוב האמריקנים, לא מאמינים שיהיה משפט הוגן. הם לא מאמינים שהסנאט יהיה אובייקטיבי, אלא שהתוצאה ידועה ומכורה מראש".

עוד בוואלה! NEWS

התובע נגד קלינטון ומקורב לנתניהו: צוות ההגנה של טראמפ למשפט בסנאט

לכתבה המלאה
"לאפשר לתביעה לזמן את עדיה". שיף על פודיום הנואמים בסנאט (צילום: רויטרס)

"העם האמריקני רוצה משפט הוגן", המשיך הדמוקרט הבכיר, "הם רוצים להאמין בערכת הממשל שלהם. הם רוצים להאמין שאנחנו יכולים להתעלות מעל המפלגתיות ולעשות את מה שהכי טוב למדינה. אבל אמריקנים רבים לא מאמינים שזה יקרה. בואו נוכיח להם שהם טועים".

סיפולון, עורך דין מצוות ההגנה של טראמפ ויועץ משפטי לבית הלבן, אמר בדגשיו הראשונים כי צוות ההגנה תומך בכללים המוצעים למשפט, וכי המשפט יוכיח כי "הנשיא לא עשה שום דבר רע. אין כאן תיק".

24 שעות - שלושה ימים

לאחר שהחליט מנהיג הרוב בסנאט כי לכל צד יש 24 שעות להציג את טיעוניו, על פני שישה ימים, בסך הכול, אחרי שנטש לוח זמנים צפוף יותר שהציע בתחילה. בנוסף לכך, הרפובליקנים לא שללו את האפשרות שניתן יהיה לזמן עדים בשלב מאוחר יותר במשפט.

הרפובליקנים רוצים לסיים את המשפט בהקדם, ומקונל חשף כבר הלילה את ההחלטה על חוקי המשפט. הבית הלבן והרפובליקנים רוצים למנוע מהדמוקרטים להגיש ראיות חדשות שלא הוצגו במהלך השימועים בבית הנבחרים או לזמן עדים חדשים.

מוקדם יותר אמר מנהיג המיעוט הדמוקרטי שומר בתגובה לדברים כי ההחלטה של מקונל היא "חרפה לאומית". לדבריו, "זה ברור שהסנאטור מקונל נחוש להקשות על הבאת עדים ומסכים ומתכוון לזרז את המשפט". עורכי דינו של הנשיא טוענים שהאישומים נגדו אינם חוקתיים וניסיון "להפוך את תוצאות" הבחירות ב-2016.

(עדכון ראשון: 21/01/20, 20:03)

טראמפ נוחת בדאבוס (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully