ליברמן: יש גירעון במיליארדים, אבל נתניהו מחפש מקור תקציבי לישיבות

בעקבות הפרסום בוואלה! NEWS על דרישות החרדים מנתניהו לפתרון המשבר בתקציב הישיבות, יו"ר ישראל ביתנו אמר ש"מערכת הבריאות קורסת - והדבר החשוב הוא למצוא תקציב לישיבות". במשרד האוצר מתקיימת פגישה בהשתתפות ראשי יהדות התורה וש"ס, שביקשו מראש הממשלה להתערב בסוגיה

עריכה: אסף דרורי

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן יצא היום (ראשון) נגד דרישת המפלגות החרדיות למציאת פתרון מיידי למשבר בתקציב הישיבות, שפורסמה אמש בוואלה! NEWS. "בזמן שמערכת הבריאות קורסת, הגרעון התקציבי מעל 50 מיליארד ש"ח וחמאס שולח בלוני נפץ לעבר דרום הארץ, הדבר החשוב ביותר הוא למצוא מקור תקציבי לישיבות", תקף ליברמן.

דבריו של ליברמן נאמרו במקביל לפגישה שמתקיימת היום במשרד האוצר בהשתתפות ראשי יהדות התורה, ליצמן ומשה גפני, השר משה כחלון וסגנו מש"ס איציק כהן, החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו וראש אגף התקציבים שאול מרידור. זאת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נעתר לדרישת יהדות התורה וש"ס, שדרשו לקדם פתרון מיידי למשבר בתקציב הישיבות, שנפגע משמעותית מאז תחילת השנה בשל הפלונטר הפוליטי והגדרתה של הממשלה כ"ממשלת המעבר". ביום רביעי, השר יעקב ליצמן נפגש עם נתניהו והבהיר: "זו בעיה אמיתית, מחובתך להתערב בזה".

אתמול גם ח"כ יאיר לפיד, מראשי כחול לבן, הגיב לפרסום בוואלה! NEWS ואמר כי "החסינות היא לא רק שפל מוסרי, היא גם עולה כסף". לפיד האשים את נתניהו בכך שהוא נענה לדרישות החרדים בתמורה לתמיכתם בו בסוגיית החסינות מפני העמדתו לדין. "כל המדינה תקועה", אמר. "המענקים לרופאים בפריפריה הופסקו אבל את נתניהו זה לא מעניין. אותו מעניין לשלם רק למי שהוא צריך לחסינות שלו".

"כשיש גירעון - הדבר החשוב הוא תקציב לישיבות". ליברמן (צילום: ראובן קסטרו)

דברים ברוח דומה אמר יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, שטען כי ‏נתניהו שבוי בידי ליצמן ודרעי. "אין כסף לחינוך המיוחד, אין כסף לבריאות, אבל ברגע שליצמן ודרעי מצייצים, נתניהו מכנס דיון חירום כדי למצוא דרך להעביר עוד 400 מיליון שקל למפלגות החרדיות - העיקר שיתמכו בחסינות", אמר. "אל תבזבז זמנך על הפגישה, אנחנו לא נאפשר העברה כזו בוועדת הכספים".

מנגד, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, מראשי יהדות התורה, התנער מההאשמות. בריאיון ל"יתד נאמן", המייצג את סיעת דגל התורה, טען כי סיעתו ויתרה על תפקידים בסבב המינויים האחרון, למרות הצעת נתניהו היות ו"הבהרנו לו שאנו לא ניקח תפקיד שר כי זאת הוראה של מועצת גדולי התורה, אבל במקום זה אנו מבקשים שיסייע לנו למנוע את הנזק העלול להיגרם לישיבות בגלל הקיפאון הפוליטי".

גפני טען כי פגש בתקופה האחרונה את שר האוצר משה כחלון ובכירי האוצר, ולדבריו, "הם אמרו לי: 'מה אתה רוצה, הקיצוץ הוא בכל התחומים ובכל משרדי הממשלה', אבל הסברתי להם שתקציב הישיבות הוא משהו אחר לחלוטין. חייבים למצוא לזה מקור תקציבי, אסור להשאיר את הישיבות במצב כזה".

עוד בוואלה! NEWS

סערת דרישות החרדים מנתניהו: "מונע משיקולי פוליטיקה וחסינות"

לכתבה המלאה
נענה לדרישתם ויזם פגישה. נתניהו עם דרעי וליצמן (צילום: ראובן קסטרו)

הוא הוסיף כי ביהדות התורה "נלחמים על כך בכל כוחנו, מנסים לפתור את הבעיה מול שלטון הפקידים. אי אפשר להתייחס לישיבות כמו שמתייחסים לסעיפי הקיצוץ בשאר משרדי הממשלה, זה משהו אחר, הוא בנפשנו, המצב קריטי מבחינת עולם התורה ואני מקווה שבעזרת השם יימצא פתרון בקרוב גם לתקציב זה, וגם שתוקם ממשלה ידידותית כדי שניתן יהיה להעביר באמת לתקציב הישיבות את הכספים רטרואקטיבית מינואר והלאה. זה כבר תלוי בנו".

תקציב הישיבות בשנה שעברה הגיע לשיא של מיליארד ו-224 מיליון שקלים. רוב הסכום, כ-800 מיליון שקלים, הוא בבסיס תקציב המדינה ורובו צפוי לעבור לישיבות גם בשנה הקרובה. עם זאת, יותר מ-400 מיליון שקלים מקורם ב"תמיכות" וכספים קואליציוניים, שלא יועברו בעקבות הפלונטר הפוליטי ואי הקמת ממשלה חדשה.

מצב זה נובע מכך שהחל מ-1 בינואר 2020 ועד לאישור תקציב מדינה חדש בכנסת, החשב הכללי חזקיהו מנהל את כספי המדינה לפי כללי התקציב ההמשכי, שמגבילים את ההוצאה החודשית לגובה התקציב של 2019 חלקי 12. אם אכן יושג סיכום, מדובר בהחרגת המלגות לאברכים מהמגבלות הכלליות המוטלות על ניהול תקציב המדינה בהיעדר תקציב מאושר.

הפלונטר הפוליטי הציב את הפוליטיקאים החרדים בעמדה בעייתית, שכן אין להם קלף מיקוח כדי לאיים במשבר קואליציוני אם הנושא לא יוסדר. עם זאת, החרדים דורשים לקדם לפחות פתרון חלקי לחודשיים הקרובים עד לאחר הבחירות, אז עשויה לקום ממשלה חדשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully