פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אגרופים ובעיטה לראש: שוטרי מג"ב תועדו מכים חשוד במהלך מעצר בהר הבית

   6 מתפללים פלסטיניים נעצרו בחשד להפרות סדר ברחבת הר הבית. בתיעוד מעצרו של אחד מהם נראים השוטרים מרתקים אותו לרצפה, בועטים ומכים אותו. שניות לאחר מכן נשמע ככל הנראה שוטר שאומר: "חבר'ה, תעזבו אותו". המשטרה: "החומר יועבר למחלקה לחקירות שוטרים"

   אגרופים ובעיטה לראש: שוטרי מג"ב תועדו מכים חשוד במהלך מעצר בהר הבית
   עריכה:שאול אדם

   שוטרי מג"ב תועדו הערב (שלישי) כשהם בועטים ומכים באגרופים מתפלל פלסטיני שנחשד בהפרות סדר בהר הבית. השוטרים ריתקו את החשוד לרצפה כשהוא מנסה להתנגד והחלו להכות אותו, כשאחד מהם אף תועד בועט בראשו. לאחר כמה שניות נשמע, ככל הנראה שוטר, אומר "חבר'ה, תעזבו אותו".

   לפי המשטרה, בשעות הערב כמה מתפללים פלסטינים החלו לקרוא לעבר השוטרים "קריאות לאומניות". בעקבות זאת, השוטרים פיזרו אותם אך התפתחו עימותים ושישה מתפללים נעצרו בחשד להפרות סדר, בהם החשוד שמתועד בסרטון. המשטרה הדגישה בנוסף כי השישה הפריעו לביקורים במקום.

   משרד החוץ הירדני גינה את המעצרים שנערכו הערב בהר הבית. בהודעה שפרסם בנושא נכתב כי "אנו דוחים ומגנים התקפות על מתפללים בהר הבית של כוחות הכיבוש בניגוד לחוק הבינלאומי".

   בתגובה לסרטון נמסר מהמשטרה כי "הערב התקהלו במתחם הר הבית עשרות מתפרעים שקראו קריאות הסתה נגד השוטרים תוך אלימות והפרת הסדר הציבורי. בפעילות השוטרים נעצרו שישה חשודים בגין תקיפת שוטרים והסתה. לצד האמור, כמקובל במקרים של שימוש בכוח במהלך פעילות אכיפה, החומר יועבר על ידינו לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים". בנוסף נמסר כי "המשטרה לא תאפשר הפרת הסדר הציבורי בשטח הר הבית, ותפעל למנוע כל התפרעות או קריאות על רקע לאומני".

   תיעוד שוטרי מג"ב מכים מתפלל פלסטיני במהלך מעצר בהר הבית. 07 בינואר 2020. (אתר רשמי , צילום מסך)
   שישה פלסטינים נעצרו לפי המשטרה. שוטרי מג"ב מכים חשוד בהר הבית (צילום מסך)

   בחודש אוגוסט האחרון הוגש כתב אישום נגד שלושה צעירים שהשתטחו וקראו "שמע ישראל" בהר הבית. השלושה מואשמים בעבירות של התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור ובהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו.

   לפי כתב האישום שהוגש בחודש שעבר, שלושת הצעירים - תושבי בית שמש, לוד ומועצה אזורית הר חברון - הגיעו בספטמבר 2018 לבקר בהר הבית. השלושה עברו תדרוך בנוגע לכללים, אך לפי האישום, כשעברו מול כיפת הסלע, השתטחו בזה אחר זה וקראו "שמע ישראל". בעקבות זאת, ביקשו מהם השוטרים להתלוות אליהם מחוץ למתחם. בכתב האישום נכתב כי השלושה האטו במכוון את הליכתם, ו"כאשר הגיעו לרחבת אל-אקצא קראו הנאשמים 'שמע ישראל' וצעקו בקול רם, עד כי מתפללים מוסלמים שנכחו ברחבת המסגד החלו להיאסף סביבם וסביב השוטרים שעיכבו אותם, והחלו בקריאות נגד יהודים".