פעוטה מהמרכז אושפזה עם חיידק אלים; חבריה לגן עברו טיפול מונע

פעוטה מרמלה שאובחנה כסובלת מחיידק אלים מסוג מנינגוקוק B אושפזה בתחילת השבוע, וצוות של משרד הבריאות טיפל בילדים ששהו עמה בגן למניעת הידבקות, והמליצו למי שקיים "מגע הדוק" עמה לעבור טיפול דומה. למחלה הנגרמת מהחיידק אין תסמינים מובחנים ולכן קשה לזהות אותה

01/01/2020
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: שניר דבוש

פעוטה בת ארבע וחצי מרמלה אובחנה כסובלת מחיידק אלים מסוג מנינגוקוק B ואושפזה בבית החולים אסף הרופא - כך נודע היום (רביעי) לוואלה! NEWS. הודעה נמסרה להוריהם של ילדי הגן בתחילת השבוע, ואתמול הם טופלו בטיפול מונע בידי צוות של משרד הבריאות שהגיע למוסד.

במשרד הבריאות הדגישו כי במקרה של תחלואה הנגרמת על ידי מנינגוקוק B, קיימות הנחיות בינלאומיות למתן טיפול אנטיביוטי מונע. בהודעה ששלח המשרד להורים נכתב כי לטיפול המונע זקוקים בני משפחתו של החולה הגרים יחד עמו בבית, ואנשים המקיימים מגעים הדוקים עמו, ונחשפו להפרשות מדרכי הנשימה של החולה. כמו כן, נכתב כי אנשים ששהו באותו חדר עם החולה, אכלו ביחד איתו או שיחקו איתו - עליהם לקבל טיפול מונע. "רק מגעים הדוקים נחשבים בסיכון גבוה לתחלואה בחיידק", הובהר.

בית חולים אסף הרופא(צילום: ראובן קסטרו)

בחודש שעבר אובחנו ארבעה ילדים מאופקים בחיידק האלים, שלושה מתוכם אושפזו. בחודש אפריל נקבע מותו של תינוק בן שנה, כתוצאה מהידבקות בחיידק האלים. בישראל נרשמים מידי שנה כ-20 מקרים של תחלואה קשה, ובכל שנה מתים לפחות שני תינוקות כתוצאה מהחיידק, ועוד ארבעה נוספים נשארים עם נזקים קשים ובלתי הפיכים.

החיידק האלים גורם למחלה מנינגוקוקית פולשנית, שבאה לידי ביטוי בעיקר בדלקת קרום המוח ובאלח דם, ומוביל לקריסה של איברי הגוף. המחלה מתפתחת באופן מהיר במיוחד, בתוך 24-48 שעות ומובילה לסכנת חיים. אחד מכל עשרה תינוקות שיידבק בחיידק צפוי למות מהמחלה, וכ-20% מהנבדקים יסבלו מנזקים נוירולוגים, חרשות, קטיעת איברים ועוד.

עוד בוואלה!

פרסום ראשון: אדלשטיין מעכב את הדיון בהקמת ועדה שתדון בחסינות נתניהו

לכתבה המלאה

תינוקות הם בעלי סיכון גבוה פי 10 לפתח את המחלה

למחלה הנגרמת מהחיידק האלים אין תסמינים מובחנים ולכן קשה לזהות אותה, והיא נראית תחילה כשפעת רגילה. כאשר מופיעים סימנים מובחנים, פריחה שאינה חולפת כשלוחצים עליה וקור בקצות האצבעות, המחלה נמצאת כבר בשלבים מתקדמים. המחלה עלולה לתקוף גם מבוגרים, אך תינוקות הם האוכלוסייה הרגישה ביותר - הם בעלי סיכון גבוה פי עשרה לפתח את המחלה מרגע החשיפה לחיידק. גם ילדים בגילאים שנה עד חמש רגישים יותר לתחלואה והסיכון שלהם לפתח מחלה עומד על פי שלושה בהשוואה למתבגרים.

החיסון למחלה ניתן נכון להיום באמצעות ביטוחי בריאות משלימים, ושמו "בקסרו". הוא מאושר לשימוש החל מגיל חודשיים. החיסון מיוצר בהנדסה גנטית, בתהליך ייחודי שבמסגרתו מופו הגנים של החיידק ויצרו אנטיגנים מתאימים הפועלים נגדו. החיסון מציע הגנה חיסונית של 95%-100% לאחר השלמת סדרת החיסונים. הגיל המומלץ לקבלת מנת החיסון הראשונה הוא חודשיים. את המנה השנייה מומלץ לקבל בגיל ארבעה חודשים ואת המנה השלישית בגיל חצי שנה. מומלץ לחסן תינוקות וילדים המתגוררים בבית שבו יש תינוק, אותו הם עלולים להדביק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully