בתי הספר של הסיירות ייסגרו: "יפגע בזהות הלוחמים"

לוואלה! NEWS נודע כי מפקד זרוע היבשה החליט לבטל את כלל בתי הספר של הסיירות בחטיבות החי"ר בצה"ל ולהקים במקומם בית ספר אחיד. תכנית דומה יושמה בעבר בחטיבת הקומנדו, וכעת סופג המהלך ביקורת בזרוע היבשה: "ירחיק את הטובים"

צילום: דו"צ, עריכה: שאול אדם

לוואלה! NEWS נודע כי מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, החליט לבטל את כלל בתי הספר של הסיירות בחטיבות החי"ר בצה"ל ולהקים במקומם בית ספר אחיד. גורמים בזרוע היבשה הבהירו כי לצורך הקמת בית הספר יושקעו עשרות מיליוני שקלים בתשתיות, כתיבת תכנים והכשרות סגל. זאת, בדומה לתכנית שיושמה בעבר בחטיבת הקומנדו עם הקמת בית ספר להכשרה ליחידות אגוז, מגלן ודובדבן.

בשנת 2001, בהתאם לשינויים בשדה הקרב ובניסיון לחסוך במשאבים, הוחלט בצה"ל לבצע חשיבה ארגונית מחודשת ולהקים גדודי סיור בחטיבות החי"ר. גדודי הסיור כללו את הסיירת ככוח קדמי, פלוגת טילים נגד טנקים ופלוגת חבלה. הסיירות בחטיבות החי"ר מוגדרות כיום כיחידות מובחרות אליהן מתמיינים בכפוף לגיבוש הלוחמים הטובים ביותר בכל חטיבה. בשל ייעודן המורכב בלחימה, מקבלים הלוחמים בגדודי הסיור את אמצעי הלחימה המתקדמים ביותר וציוד צבאי מיטבי. מעל כולן בולטות סיירות גולני וצנחנים הוותיקות, שגוררות אחריהן סיפורי מורשת קרב ממלחמות ומבצעים שונים. בשנת 2018 הוחלט בהתאם לעבודת המטה לאחד בהדרגה את הפלגות בגדוד הסיור תחת השם "סיירת" בכלל חטיבות החי"ר: צנחנים, נח"ל, גבעתי, גולני וכפיר.

החלטתו של אלוף סטריק ספגה ביקורת מצד בכירים שונים בחטיבות החי"ר. גורמים בחטיבת גולני יצאו נגד ההחלטה וטענו כי תפגע בזהות של החטיבות השונות תוך לקיחת סיכון שידע שנצבר לאורך השנים ועבר מדור הלוחמים הוותיקים ילך לאיבוד. גורם אחר המעורה בפרטים הוסיף כי בתהליך עבודת המטה שהסתיימה ותצא לפועל בשנה הבאה, "לפי החלטת מפקד זרוע היבשה מפקדים בסיירת גולני ייצאו להילחם בשדה הקרב עם לוחמים שבית הספר האחיד הכשיר. תהליך ההכשרה בסיירות הוא אינטימי ומורכב מצוותים קטנים. בית ספר מסוג זה יפגע בקשר שנוצר בין מפקדים ללוחמים".

במחיר של עשרות מיליונים. לוחמים בתרגיל עוצבת הקומנדו של צה"ל (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות צה''ל)

עוד אמר הגורם כי "מפקדים בכל חטיבה פועלים לפי החשיבה והמדיניות של המח"ט שמטמיע בהכשרה את התכנית האופרטיבית של החטיבה במלחמה". הגורם ציין כי עבודת המטה עליה החליט האלוף שוברת רצף הגיוני של הכשרה. "תראו מה קרה בבית הספר למפקדי כיתות (של זרוע היבשה א.ב). בשנים האחרונות ביקשו ממפקדי החטיבות לקחת אחריות על הסגל והלוחמים ששלחו לביה"ס למפקדי כיתות כדי לדייק את תהליך ההכשרה. מה שטוב לגולני לא בהכרח טוב לצנחנים, לגבעתי או לנח"ל. יש כאן סיכון גדול וגם פגיעה במורשת ובזהות".

גורם מזרוע היבשה הוסיף, "השוואה בין האופן בו מתנהל בית הספר של חטיבת הקומנדו עם ההתאמות שלו לבית ספר עבור כלל חטיבות החי"ר היא טעות. בית הספר עלול להרחיק את הטובים משם. מפקד חטיבה עשוי להעדיף להשאיר את הטובים אצלו בהכשרה. בדיוק כפי שמתרחש בקורס מ"כים. לא בהכרח הטובים נשארים להדרכה. השתנות היא דבר חשוב אבל לא בכוח ולא בכל תחום. אני מכיר גרירת רגליים בכל מיני תחומים בגלל ביקורת שיש בחטיבות".

עוד בוואלה!

סוריה: "מערכות ההגנה האווירית הופעלו נגד טילים ששיגרה ישראל"

לכתבה המלאה
הטובים לא בהכרח נשארים להדרכה. אלוף יואל סטריק (צילום: ראובן קסטרו)

דובר צה"ל מסר בתגובה: "לאורך מספר חודשים, בחן צוות בדיקה בזרוע היבשה את נושא הכשרת גדודי הסיור. כחלק ממסקנותיו הנחה מפקד הזרוע להקים בית ספר חיילי לגדודי הסיור, לצורך יצירת מעטפת מלאה וחזקה ליחידות. יש לציין כי טרם החלה עמ"ט (עבודת מטה) בנושא מימוש ההנחיה, ועל כן טרם הוחלטו דרכי מימושו ועלויותיו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully