תיעוד: נהגי טרקטורונים השתוללו בשדות זרועים וגרמו נזק כבד

רוכבי טרקטורונים השחיתו שדות חיטה זרועים בקיבוץ גלעד שבמועצה האזורית מגידו. הרס השדות הוא חלק מתופעה של רכיבה בשטחי חקלאות ובשמורות טבע באיזור, תופעה הזורעת הרס רב ופוגעת כלכלית בחקלאי המועצה. רכז הביטחון של הקיבוץ: "אין שנה שאנו לא מתעסקים בהרס ובחורבן"

14/12/2019
צילום:סער רמון, עריכה:שאול אדם

רוכבי טרקטורונים גרמו אתמול (שישי) נזקים כבדים בשדות חיטה סמוך לקיבוץ גלעד שבמועצה האזורית מגידו. לדברי חקלאי האזור מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה והיא חלק מהתנהגות פרועה של נהגי כלי רכב מוטוריים. לפני שבועיים חייל בחופשה נדרס על ידי נהג טרקטורון שנמלט לאחר הפגיעה. החייל נפצע באורח בינוני. זהותו של הנהג הפוגע לא ידועה.

שטחי חקלאות רבים ברחבי הארץ נזרעו לאחרונה, לפני תחילת הגשמים. במקומות רבים נפוצה התנהגות פרועה של רוכבי אופנועים וטרקטורונים שיוצאים לרכיבת שטח אחרי הגשמים ורומסים את האדמה הזרועה. מדובר בפגיעה קשה ביבול העתידי ולנזקים כלכליים לחקלאים. נזק זהה נגרם, אגב, לצומח גם בחורשות ובשטחים הפתוחים; הנהגים שיורדים מהדרכים המוסדרות ונוסעים בתוך השטחים רומסים צמחים ומהדקים את האדמה ובכך מונעים מהצמחים לנבוט ומהמים לחלחל לאדמה.

אחד משדות החיטה שהושחתו אתמול בקיבוץ גלעד(צילום: אתר רשמי, סער רמון)

לדברי סער רמון, רכז הביטחון של קיבוץ גלעד, "אין שנה שאנחנו לא מתעסקים בנושא ההרס והחורבן שהכלים המוטורים משאירים בשדות ובהשתוללות שלהם על הכבישים בכל שישי ושבת". לדבריו, תופעה זו הרחיקה את המטיילים משטחי הטיול באזור.

מדובר באזור שהוגדר כ"מרחב ביוספרי" שעקרונותיו הם קידום פיתוח בר קיימא, תוך שמירה על הערכים התרבותיים והאקולוגים הקיימים באזור, על בסיס יחסי אדם-סביבה ושיתוף הקהילות המקומיות. זוהי תכנית בינלאומית המוכרת ומקודמת על ידי אונסק"ו.

בעקבות ארוע הדריסה לפני שבועיים, שוטרי משטרת ישראל ומג"ב רשמו דוחות תנועה ועבירות בטיחות לעשרות נהגים, מבצע שהמשטרה עורכת אחת לכמה זמן. "המבצע חשוב מאוד בעיתוי הנוכחי והוא מדגיש את המחויבות העקבית של מועצה אזורית מגידו וכל שותפינו במרחב לפעילות נחושה להבטחת הביטחון באזור", אמר איציק חולבסקי, ראש המועצה האיזורית מגידו.

עוד בוואלה!

הפוגה קלה: מעונן חלקית וגשם בצפון, בשני - התחממות | מזג אוויר

לכתבה המלאה
הרס השדות בקיבוץ גלעד(צילום: אתר רשמי, סער רמון)

בעבר כבר נערכו כמה מבצעי אכיפה דומים ואף הונחו סלעים גדולים בכמה מקומות, בניסיון למנוע מעבר רכבים לתוך השטחים הטבעיים. רמון אמר כי הדבר "מנע נזק והצמחים חזרו לפרוח, אבל אז הנהגים עברו לפגוע בשטחים אחרים. מדובר בפגיעה קשה לנוף, לטבע, לחקלאות, לאיכות החיים והכי חמור - זו גם יכולה להגיע לפגיעה בבני אדם, כפי שקרה לפני שבועיים". הוא תאר אירוע שראה במפל נחל רז, ליד קיבוץ גלעד; "זה מקום שגדלתי בו כל חיי ולפני שנתיים ראיתי שם מחזה שלא האמנתי שאי פעם אראה - טרקטורונים ואופנועים השתוללו במעלה המפל כשמשפחות רבות עומדות המומות מטרים ספורים מהכלים".

חולבסקי אמר "תופעת הרס השדות והנחלים על ידי טרקטורונים חמורה מאד ובלתי נסבלת. זהו פשע שפל שפוגע בחקלאים מסורים ובערכי טבע ייחודיים. מועצה אזורית מגידו בהנהגתי נאבקת בנחישות כל חורף בשנים האחרונות בתופעה זאת יחד עם משטרת ישראל וגורמים נוספים. לצערי הגדול אין די בפעילות שלנו ונדרשות פעולות נוספות ובעיקר שפיטה והענשה שיביאו להרתעה.אמשיך להוביל פעילות נחושה נגד ההשתוללות אלימה הזאת".

המשטרה: "מבצעים נגד התופעה מתקיימים לאורך כל השנה"

ממשטרת ישראל נמסר כי היא משקיעה מאמצים רבים נגד התופעה. "רק בשבת שעברה התבצע מבצע באיזור רמות מנשה ומגידו בו לקחו חלק 38 שוטרים ומתנדבים בליווי מסוק משטרתי רחפן משטרתי ופרשים", אמרו במשטרה. "במסגרת המבצע לא ניצפו נהגים או רוכבים בשטחים חקלאיים או טבעיים, אך נבדקו עשרות כלים ונרשמו 12 דוחות תנועה בנושאי תקינות ושימוש באמצעי בטיחות בכלים. מבצעים שכאלה מתקיימים ביוזמת המשטרה באופן רציף בשטחים שונים לאורך כל השנה".

עוד נמסר כי "נהג או רוכב רכב שטח עלול לגרום נזק עצום גם בירידה קצרה מהשביל שלא לדבר על נהיגה פרועה ומכוונת בשטח מעובד או טבעי, מכיוון שמדובר בפרק זמן קצר ובשטחים גדולים. משטרת ישראל קוראת למטיילים ברכב וברגל לדווח על כל אירוע של ירידה משבלים בו הם נתקלים ישירות וללא דיחוי למוקד 100 של המשטרה".

(עדכון ראשון: 14:33)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully