רוסיה החשודה המידית: כיצד הלייבור השיגו מסמכים מביכים על השמרנים?

הממשלה השמרנית מצביעה על מוסקבה כאחראית להדלפת מסמכים משיחות סגורות בין ארה"ב לבריטניה, שבה לכאורה עומדים שירותי הבריאות הציבוריים למכירה: "חמור ביותר". בזמן שקורבין מסרב לחשוף מה המקור להדלפה שעשויה לעזור לו לסגור את הפער מג'ונסון לקראת הבחירות בחמישי

רויטרס
08/12/2019
צילום:רויטרס, עריכה:שאול אדם

ממשלת בריטניה סבור כי הדלפת מסמכים מסווגים על שיחות הסחר עם ארצות הברית היא חלק מניסיון של רוסיה להתערב בבחירות הקרובות בממלכה, שיתקיימו ביום חמישי.

מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, המונהגת על ידי ג'רמי קורבין, טוענת כי המסמכים מראים שהמפלגה השמרנית של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון מתכננת להעמיד למכירה את שירותי הביטוח הלאומי במסגרת שיחות על הסכם סחר עם וושינגטון ביום שאחרי הפרישה מהאיחוד האירופי.

שירותי הבריאות, שנתמכים על ידי מרבית הציבור הבריטי, הפכו לסוגיה מרכזית בקמפיין לקראת הבחירות ביום חמישי. לפי הסקרים, הלייבור מפגרים אחרי השמרנים.

עוד בוואלה!

רגע לפני הבחירות: ג'ונסון וקורבין בעימות תקיף על קולם של הבריטים

לכתבה המלאה
בלייבור טוענים שהפרסום הוא באינטרס הציבור. קורבין מציג את המסמכים(צילום: רויטרס)

ביום שישי אמרו ברשת החברתית "רדיט" כי הם סבורים שהמסמכים הודלפו על ידי קמפיין שמקורו ברוסיה, מה שתדלק את החשש שמוסקבה רוצה להתערב בבחירות.

"אני מבין ממה שפורסם באתר הזה כי אלו שנראה שיודעים לגבי הדברים האלו נושאים מאפיינים של התערבות (זרה)", אמר אתמול שר התרבות ניקי מורגן בריאיון לרדיו של BBC. "אם זה המקרה, זה חמור ביותר".

ג'ונסון אמר כי טרם נחשפו כל העובדות לגבי ההדלפה, וחזר על כך שהמסמכים לא מוכיחים את הטענה של הלייבור, ולפיה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ רוצה ששירותי הבריאות ייכללו בהסכם סחר עתידי. הממשלה אמרה כי היא חוקרת הנושא בתמיכת מרכז אבטחת הסייבר הלאומי, חלק מסוכנות הביון GCHQ.

מומחי סייבר אמרו לרויטרס בשבוע שעבר כי הדרך שבה הופצו המסמכים בפעם הראשונה ברדיט ואז הופצו ברשת, מזכירים מאוד את קמפיין דיסאינפורמציה שנחשף מוקדם יותר השנה, שגם מקורו מרוסיה.

חוסם פרסום דוח על המעורבות הרוסית בבריטניה. ג'ונסון, אתמול(צילום: רויטרס)

בלייבור סירבו לחשוף כיצד השיגו את המסמכים ואמרו כי ההחלטה לפרסם אותם ב-27 בנובמבר הייתה באינטרס הציבורי. המסמכים מכילים 451 דפים, המפרטים שישה מפגשים בין גורמים אמריקניים ובריטיים שדנו בסוגיות סחר והשקעות מאז יולי 2017.

"השגנו את המסמכים האלו, אנחנו מאמינים שהמסמכים האלו אותנטיים ועד אתמול אף אחד לא הכחיש את תוכנם", אמר קורבין לרשת סקיי ניוז.

בריטניה האשימה כבר בעבר את רוסיה בהתערבות או בניסיון להתערב בבחירות במדינות המערב, כפי שקרה בארצות הברית ב-2016. מוסקבה מכחישה את הטענות האלו, והיא טרם הגיבה להדלפת המסמכים האחרונה.

היחסים בין מוסקבה ללונדון התדרדרו בשנתיים האחרונות, מאז ניסיון ההרעלה של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל, שנחשף לגז עצבים קטלני - ושרד. הקרמלין מכחיש כי הוא אחראי לתקרית, שבגללה גורשו עשרות דיפלומטים רוסים ממדינות המערב.

"לא טראמפ ולא הרוסים"

ועדת המודיעין והביטחון בפרלמנט הבריטי ניהלה חקירה של ההאשמות בדבר פעילות רוסית בממלכה, כולל במשאל העם ב-2016 על חברותה באיחוד האירופי, אולם ג'ונסון מסרב לפרסם את הדוח לפני הבחירות מכיוון שבטענה שיש צורך בבחינה מדוקדקת שלו.

הממשלה טוענת שהניסיון להתערב בבחירות לא צלח, אבל מבקריו של ראש הממשלה מאשימים אותו בטיוח הדוח מפני שהוא עשוי לכלול גילויים מביכים על קשרי המפלגה השמרנית למוסקבה.

"ראש הממשלה צריך לתת תשובות על התרומות הרוסיות למפלגה השמרנית או על הדוח המעורבות הרוסית בפוליטיקה הבריטית שאותו הוא לא מפרסם," אמר קורבין. "כמובן שלא צריכה להיות התערבות במערכת הפוליטית שלנו, לא על ידי טראמפ ולא על ידי הרוסים".

שירותי הביטחון של בריטניה מזהירים כי רוסיה ומדינות אחרות עשויות לנסות ולשבש את הבחירות בשבוע הבא, שהוקדמו על ידי ג'ונסון בניסיון לשבור את המבוי הסתום בפרלמנט סביב הברקזיט, דרך מתקפות סייבר או הפצת מסרים פוליטיים מפלגים ברשתות החברתיות.

שר הביטחון ברנדון לואיס הכחיש היום כי מערכת הבחירות של השמרנים מומנה בכסף רוסי. "לא, המימון למפלגה השמרנית מגיע מאנשים שהוכרו על ידי ועדת הבחירות והם אזרחים בריטים", אמר לואיס ל-BBC. לפי החוק, אזרחים זרים אינם רשאים לתרום למפלגות פוליטיות בבריטניה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully