"סגירת מעגל היסטורית": מכ"ם "כיפת ברזל" יועבר לצ'כיה וישמש את נאט"ו

משרדי הביטחון של ישראל וצ'כיה חתמו על הסכם ביטחוני למכירת מערכות מכ"מ מתוצרת התעשייה האווירית, בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקלים. המערכת תסונכרן במערכות ההגנה של מדינות ברית נאט"ו. "הבעת אמון ביכולות מערכת הביטחון"

05/12/2019
צילום: תעשייה אוירית ואלתא, עריכה: עמית שמחה

משרדי הביטחון של ישראל וצ'כיה חתמו היום (חמישי) על הסכם ביטחוני למכירת מערכות מכ"מ מתקדמות מתוצרת התעשייה האווירית, בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקלים. בטקס שהתקיים במשרד ההגנה בפראג, חתמו שר ההגנה של צ'כיה, לובומיר מטנר, סגנו פיליפ ריהא, וראש אגף היצוא הביטחוני 'סיבט' במשרד הביטחון, יאיר קולס, על הסכם ביטחוני למכירת המערכות. ההסכם כולל יצוא של שמונה מערכות מכ"ם MMR - "כיפת ברזל" שפותחו בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית.

מערכות המכ"ם מתוצרת התעשייה האווירית, שמהוות חלק מרכזי ממערכות ההגנה הרב שכבתית של ישראל, כיפת ברזל ושרביט קסמים, יסופקו למשרד ההגנה של צ'כיה במהלך השנים 2021-2023. המערכות מתאימות לסנכרון עם מערכות ההגנה של נאט"ו וישולבו, בין השאר, במערכות השליטה והבקרה של מדינות הברית. ההסכם בין המדינות כולל העברת טכנולוגיה וידע מישראל לצ'כיה ושיתוף פעולה תעשייתי שבמסגרתו כ-30% מרכיבי המכ"מים ייוצרו בצ'כיה בתעשיות ביטחוניות מקומיות, בהובלה ובאינטגרציה של התעשייה האווירית.

הסכם נחתם בין משרדי הביטחון. מערכת המכ"ם שתועבר לצ'כיה(צילום: אתר רשמי, התעשייה האוירית)

"ישראל וצ'כיה סוגרות מעגל היסטורי", אמר ראש 'סיבט' במשרד הביטחון יאיר קולס. "צ'כיה שעמדה לצדנו וסיפקה לנו נשק עם קום המדינה, רוכשת ממדינת ישראל יכולת הגנה אווירית מהמתקדמות בעולם. ההסכם שנחתם היום, יחזק עוד יותר את החברות ואת היחסים הביטחוניים בין ישראל וצ'כיה. הוא מהווה הבעת אמון ביכולותיה של מערכת הביטחון הישראלית, בתעשיות המצוינות שלנו וביכולותיהן הטכנולוגיות לתת מענה לאיומים שמטרידים את העולם כולו. אנו מקווים שהסכם זה יפתח את הדלת לשיתופי פעולה נוספים עם צ'כיה ועם מדינות נוספות בנאט"ו".

שר ההגנה של צ'כיה מטנר, בירך אף הוא על ההסכם. "זהו אחד מפרויקטי המודרניזציה העיקריים של צבא צ'כיה ובמיוחד של כוחות ההגנה האווירית שלנו", אמר. "אני שמח מאוד שעם חתימת ההסכם אנו מתחילים בתהליך של סיום התלות במערכות רוסיות מיושנות ובמקביל מצטיידים במערכת מודרנית בעלת ניסיון מבצעי מוכח, משותפה אסטרטגית לטווח ארוך כמו מדינת ישראל. אני מברך גם על ההזדמנויות שההסכם פותח בפני חברות הביטחון הצ'כיות".

עוד בוואלה!

דיוק, גמישות וכיפת ברזל אחת: כך צלחה ישראל את חיסול בכיר הג'יהאד

לכתבה המלאה

יואב תורג'מן, מנכ"ל אלתא וסמנכ"ל התעשייה האווירית, אמר עם חתימת ההסכם כי "הפיתוחים הטכנולוגיים של אלתא, משולבים במערכות הגנה אווירית מתקדמות, המגינות על חיילנו ואזרחנו בחזית ובעורף. מכ"ם ה-MMR מתבסס על טכנולוגיות מתקדמות ביותר ומשפר באופן משמעותי את אמינות התמונה האווירית והמודעות המצבית ומסוגל לטפל ביעילות במגוון רחב של מטרות. חתימת החוזה עם צ'כיה משקפת את הצלחתו של המכ"ם המהווה מרכיב מרכזי במערכות מסוג ברק, קלע דוד (שרביט קסמים) וכיפת ברזל. עד היום, נמכרו מעל למאה מערכות בעולם. התעשייה האווירית גאה לספק לצ'כיה את מערכת המכ"ם הטובה ביותר שתקדם את היכולות של חיל האוויר הצ'כי ותאפשר לו להתמודד עם מגוון האיומים האוויריים".

  • כיפת ברזל
  • צ'כיה
  • מכ"ם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully