וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלדנית הוועדה הפסיכיאטרית חלתה, חמישה מטופלים נשלחו לאשפוז כפוי

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מתח ביקורת חריפה על הוועדה הפסיכיאטרית של בית החולים שיבא, לאחר שדיון בעניינם של חמישה מטופלים שביקשו להשתחרר מאשפוז נדחה בשל מחלת הקלדנית. "כמו להשאיר עצור בבית מעצר ללא צו של שופט". משרד הבריאות: "תקלה אנושית שטופלה מידית"

בית החולים שיבא תל השומר, מאי 2015. ראובן קסטרו
ביקורת חריפה נגד הוועדה. בית החולים שיבא/ראובן קסטרו

חמישה מאושפזים שהופנו לדיון בוועדה הפסיכיאטרית של בית החולים שיבא בתל השומר נשלחו שוב לאשפוז כפוי, זאת לאחר שהוחלט להפסיק את דיוני הוועדה בשל מחלתה של הקלדנית. האירוע התרחש בחודש שעבר, אז הוועדה הפסיכיאטרית הייתה אמורה לדון בענייניהם של החמישה שביקשו להשתחרר. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מתח ביקורת חריפה בעקבות המהלך.

ההליך המדובר מתקיים מדי יום בעשרות ועדות פסיכיאטריות ברחבי הארץ. ביום בו תוכנן להתקיים הדיון על אודות החמישה, הוחלט להפסיק את הדיונים בשעה 15:00 לאחר שהקלדנית לא הייתה יכולה להמשיך בעבודה. בעקבות זאת, הדיונים נדחו למועדים אחרים, והחמישה הופנו לאשפוז כפוי.

מי שייצג את אותם מטופלים היו הסיוע המשפטי במשרד המשפטים שטענו כי לא היה מקום להפסקת הדיונים ועל יו"ר הוועדה היה להמשיך את הדיונים ולעבור לרישום בכתב יד, היות שמדובר בשלילת חירות של ממש. בסיוע המשפטי הוחלט להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד מירב עידה-עוז, ולמרות שעניינם של אותם מטופלים כבר נדון בוועדות אחרות כמה ימים מאוחר יותר הוחלט בסיוע המשפטי כי בפן העקרוני ראוי שתינתן הכרעה עקרונית בסוגיה זו.

השופט ציון קפאח הביע תרעומת על התנהלות הוועדה הפסיכיאטרית. "רוח החוק ולשונו מזכירים במידת-מה את דיני המעצרים, לפיהם שמדובר בחירותם של אנשים", אמר. הוא הסביר כי "לאורכו ולרוחבו של החוק שזורות הוראות, הקוצבות את תקופות האשפוז הכפוי והצורך בביקורת של וועדה שהיא גוף מעין שיפוטי, ומאוחר יותר אף ביקורת של בית משפט בעת הצורך".

השופט קפאח הוסיף כי יש להקפיד הקפדה יתרה על עמידה בלוחות-הזמנים כפי שנקבע בחוק. "הדרישה הדווקנית כי דיון בפני וועדה יתקיים כהלכתו ובמועדו אינה בבחינת פרוצדורה ותו לא... הותרת חולה באשפוז כפוי ללא קיום דיון בעניינו - גם אם הוא מצוי במתקן רפואי - משולה להותרת עצור בבית המעצר ללא צו שופט".

"מייצגים את השקופים בחברה"

קפאח הלין גם על התעקשות המדינה בתיק שלא לאפשר דיון בערעור. "זכותם של באי כח הסיוע המשפטי להגיש ערעור כל אימת שהם סבורים שיש מקום לכך", אמר. "אל לנו לשכוח כי הם מייצגים אנשים שקופים המצויים הרחק מתשומת הלב הציבורית".

עו"ד דניאל רז, ממונה תחום אשפוז כפוי בסיוע המשפטי, במשרד המשפטים, אמר כי "מדובר בפסק דין חשוב במיוחד היות והוא ממחיש על חשיבות חירותו של אדם ומשווה זה להליך מעצר ללא צו חוקי. בית המשפט מבהיר כי אין להשלים עם העובדה שדיון בעניינו של אדם אשר חירותו נשללת לא יתנהל בשל נסיבות פרוצדורליות. עוד מציין בית המשפט על חשיבות הסיוע המשפטי וחובתו להעלות סוגיות אלו בתור מי שמייצג את השקופים בחברה".

עוד בוואלה!

שינה, עיוורון ופרקים: המחלות הנדירות שמתמודדות על כניסה לסל התרופות

לכתבה המלאה
בית משפט השלום תל אביב, מאי 2016. ראובן קסטרו
בית המשפט בתל אביב/ראובן קסטרו

משרד הבריאות: "תקלה אנושית שטופלה באופן מידי"

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "באותו היום התקיימה ועדה כמתוכנן. לקראת סוף היום, הקלדנית חשה ברע. כיוון שכל המטופלים שהמתינו לדיון היו עדיין תחת אשפוז בכפייה על פי חוק, לא הייתה כל מניעה חוקית לדחות את הוועדה ביום אחד ולקיים את ההליך המשפטי ביום למחרת, על פי כל הנהלים הנדרשים".

"נדגיש כי הדיון בוועדה הוא דיון משפטי לכל דבר ועניין", הוסיפו במשרד הבריאות. "תיעוד שאינו משקף את האמר בוועדה עלול לפגוע בזכויותיו של המטופל. כאמור, הייתה תקלה אנושית שטופלה באופן מידי ולא הביאה לכל פגיעה בזכויותיו של איש".

כמו כן, נמסר כי "ידוע לנו כי הדבר הובא לידיעת בית המשפט, כולל שזכויותיהם של החולים נשמרו במלואם. הנהלת הפסיכיאטריה במרכז הרפואי שיבא לא מודעת לכל נזיפה שהתקבלה מבית המשפט בנושא".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully