אחרי שנה: המחבל מהפיגועים בגבעת אסף ועפרה הורשע ברצח

עאסם ברגותי, שבפיגועים שביצע בסוף 2018 נרצחו התינוק עמיעד איש-רן והלוחמים יוסף כהן ויובל מור יוסף, הורשע בהתאם להודאתו בשלוש עבירות של גרימת מוות בכוונה, המקבילה לעבירת רצח במשפט הצבאי, ב-12 נסיונות רצח, שיבוש הליכי משפט וחברות בהתאחדות בלתי מותרת

המחבל עאסם ברגותי שביצע לפני כחודש את הפיגוע בגבעת אסף נעצר ע"י כוחות הביטחון (עריכה: שניר דבוש)

בית המשפט הצבאי בעופר הרשיע היום (חמישי) את עאסם ברגותי שביצע את הפיגועים בצומת עפרה וגבעת אסף בשלוש עבירות של גרימת מוות בכוונה, המקבילה לרצח במשפט הצבאי. זאת, לאחר שהודה במעשים. כמו כן, הוא הורשע ב-12 נסיונות רצח, שיבוש הליכי משפט וחברות בהתאחדות בלתי מותרת.

ברגותי ביצע ב-9 בדצמבר יחד עם אחיו סאלח את פיגוע הירי בכניסה ליישוב עפרה, בו נרצח התינוק עמיעד ישראל איש-רן ונפצעו אזרחים נוספים. ארבעה ימים לאחר מכן, ביצע ברגותי את פיגוע הירי בצומת גבעת אסף, בו נפלו שני לוחמי צה"ל, סמל-ראשון יובל מור יוסף וסמל יוסף כהן, נפצע הלוחם נתנאל פלבר ונפצעו אזרחים נוספים. אביהם של שני האחים, עומר ברגותי, היה בכיר חמאס, שישב בכלא בישראל יותר מ-20 שנה.

האחים עאסם (צילום: עיבוד תמונה)

כתב האישום שהוגש נגדו בחודש מרץ מפרט את המסלול שעבר מרגע שהחליט לבצע הפיגוע, וכיצד רכש כלי רכב, כפפות וכלי נשק וכן גייס את אחיו לסייע לו. לפי כתב האישום, בסוף השנה שעברה החליט עאסם ברגותי לבצע פיגועי ירי. הוא רכש כלי רכב מסוג פג'ו והסתיר אותו ליד משרד האוצר ברמאללה וכן רכש כפפות. ברגותי בחר בצומת עופרה, וזאת "מאחר שהבחין במספר הזדמנויות כי בנקודה זו קיימת נוכחות קבועה של חיילי צה"ל". ב-9 בדצמבר, לפי פרטי כתב האישום, ברגותי החליט שזה היום לבצע את הפיגוע, הוא הביא את הכפפות מביתו והציע לאחיו סאלח להצטרף אליו כנהג. סאלח הסכים והשניים נסעו לקחת גם את רובה הקלצ'ניקוב וכמה מחסניות שהיו בביתו של ברגותי.

לאחר מכן השניים נסעו כדי לקחת את הרכב שהוסתר ברמאללה. "בהגיעם למקום נתן הנאשם לסאלח כפפות והנחה אותו שלא יביא איתו את מכשיר הטלפון הנייד שלו", נכתב בכתב האישום. השניים עברו לפג'ו, ובדרכם פירקו את לוחית הזיהוי בדרך וניקו טביעות אצבעות שלהם מהרכב. לאחר מכן, המשיכו בנסיעה לצומת עפרה כשהם מכסים את פניהם ואז ברגותי פתח את החלון ליד הצומת, וירה באמצעות הקלצ'ניקוב עשרה כדורים ממרחק קצר לכיוון הישראלים שהיו במקום. כתוצאה מהירי, נפצעה קשה שירה איש-רן שהיתה בהריון, ותינוקה שייולד נהרג.

לאחר הירי, השניים נמלטו. עאסם ברגותי ירה באוויר באמצעות אקדח וכשהכניס אותו לרכב נפלט לו כדור והוא נפגע ממנו. השניים הסתירו את הרכב ושפכו עליו צבע. כמו כן, החביא הנאשם את הרובה והאקדח והשליך את הבגדים שלבש.

עוד בוואלה!

שורת עבירות חמורות: כתב אישום נגד המחבל מעפרה וגבעת אסף

לכתבה המלאה
חיילי צה"ל יובל מור יוסף ויוסי כהן, שנהרגו בפיגוע בגבעת אסף (צילום: צילום מסך, צילום)

שלושה ימים אחרי כן, שמע עאסם ששהה בבית הוריו בכפר כובר כי אחיו סאלח נהרג על ידי כוחות הביטחון. לכן, הוא החליט לברוח ולקח עמו את הנשק שהסתיר. בבוקר למחרת, ב-13 בדצמבר, החליט, לפי כתב האישום, לבצע פיגוע ירי נוסף ולהפוך ל"שהיד". לכן, רכש רכב מסוג מיצובישי בצבע כחול ונסע לכיוון צומת גבעת אסף , שם הבחין בחיילים עומדים בתחנת האוטובוס. הוא חזר לנקודה בה עמדו, עצר לידם, דרך את רובה הקלצ'ניקוב, ירד מהרכב והחל לירות לעברם מטווח קרוב.

מהירי נהרגו החיילים יובל מור יוסף ויוסף כהן וכן נפצעו שניים נוספים. לאחר מכן, הבחין הנאשם בנשק M-4 שהיה מונח על הרצפה, לקח אותו, חזר לרכב ונמלט בנסיעה לרמאללה. הרכב שלו נתקע בדרך, ולכן הוא המשיך במנוסה רגלית.

יותר מחודש לאחר הפיגוע בגבעת אסף, נלכד ברגותי במבצע מיוחד, לאחר שאותר בכפר אבו שחידם שבבנימין. במהלך המבצע המשותף לצה"ל, שב"כ וכוחות ימ"מ של משטרת ישראל, הלוחמים הפתיעו את ברגותי, שהסתתר בביתו של סייען. הלוחמים הצליחו להתגנב למקום בחשאיות מבלי שברגותי הצליח להבחין בכך. במהלך מעצרו של ברגותי לא התבצע ירי, זאת מאחר שהוא לא הצליח להגיע אל כלי הנשק שהחביא בארון בבית שבו הסתתר. מלבד אותו כלי נשק, רובה מסוג קלצ'ניקוב, נמצאו גם מחסניות. הלוחמים כיוונו אליו את נשקיהם ואילו הוא נכנע במהירות. הוא נכפת בידיו, הוצא מהמבנה ולאחר מכן הועבר לחקירה על ידי כוחות הביטחון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully