מבית שאן, לוואדי ניסנס ועד בית אל: הקווים הראשונים של הפוליטיקאים

בין בחירות לכנסת להרכבת ממשלה, ישראל תציין יחד עם כל נהגי העולם את יום התחבורה הציבורית הבינלאומי. מהו קו הילדות של שר התחבורה סמוטריץ', לאן נהג לנסוע ראש הרשימה המשותפת עודה ואיזה ראש מפלגה נוסע בתחבורה ציבורית עד היום? כל התשובות

"אי אפשר לשכוח את טעם גרעיני האבטיח". קו הילדות של לוי-אבקסיס (צילום: אתר רשמי, באדיבות קיבוץ מסילות)

ועדת הבחירות המרכזית בשיתוף משרד התחבורה החליטו כי שירותי הנסיעה בתחבורה הציבורית הבינעירונית ב-630 קווים וברכבת ישראל, יהיו פתוחים לציבור הרחב בחינם, החל מהשעה 20:00 בערב שלפני יום הבחירות, ועד לתום פעילות התחבורה הציבורית ביום הבחירות ב-17 לחודש.

לא מספיק פוליטיקאים התייחסו במערכת הבחירות האחרונה למצבה הקשה של התחבורה הציבורית בישראל, וכעת הגיע הרגע להקדיש לה את מלוא תשומת הלב. רגע לפני יום הבחירות, ולכבוד יום התחבורה הציבורית הבינלאומי, פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות בישראל ביקש משר התחבורה, ראשי המפלגות ופוליטיקאים בולטים נוספים לספר על קו האוטובוס של ילדותם. אז מהו הקו הראשון שלי? פרויקט מיוחד

"הייתה זו נסיעה לא ארוכה, אבל מלאה בהרפתקאות". שר התחבורה סמוטריץ' (צילום: ראובן קסטרו)

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' סיפר כי הקו הראשון שלו הוא קו 170 מירושלים לבית אל. "כמי שגדל בהתיישבות, לא היו לנו מספיק קווים סדירים ויעילים ולרוב התבססנו על טרמפים ונסיעות עם חברים. ולמרות זאת, אי אפשר לשכוח את קו 170", סיפר השר. "צעירים ומבוגרים, מתיישבים ועירוניים, היינו עוברים יחד יישוב-יישוב עד ההגעה המיוחלת לעיר הבירה. הייתה זו נסיעה לא ארוכה, אבל מלאה בהרפתקאות ובחידושים של העולים והיורדים מהאוטובוס".

סמוטריץ' התייחס לכספים שהשוקעו בתשתיות ובכבישים. לטענתו, "בשנים האחרונות הושקעו כספים רבים, בצדק רב, בתשתיות ובבניית כבישים. הגיע זמן לשיפור משמעותי של התחבורה הציבורית כדי להשוות את איכות שירותיה למדינות המובילות בתחום התחבורה הציבורית בעולם".

עוד בוואלה!

ארדואן מאיים: "נאפשר למיליוני הפליטים הסורים לזרום לאירופה"

לכתבה המלאה
"הילדות שלי עברה בנסיעה ממרכז הכרמל לואדי ניסנס". ח"כ עודה בכנסת (צילום: ראובן קסטרו)

קו 34 ממרכז הכרמל לוואדי ניסנס בחיפה, היה הקו הראשון של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה. "נראה שרוב הילדות שלי עברה בנסיעה בקו 34 ממרכז הכרמל לוואדי ניסנס בחיפה", שיתף ח"כ עודה. "זה היה הקו איתו נסעתי הלוך-חזור מביתי לבית הספר וגם לבתיהם של חבריי אחרי שעות הלימודים. תחבורה ציבורית היא זכות בסיסית לכל אזרח. אנו שמנו דגש מיוחד בעבר על העברת תקציבים גדולים לתגבור התחבורה הציבורית ביישובים הערבים, ואנו נמשיך במאבקנו זה גם בכנסת הקרובה".

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ סיפר על קו 200 מראשון לציון לתל אביב שזכור לו היטב מילדותו. "הקו הזכור לי ביותר מילדותי הוא לא אחר מאשר קו 200 מראשון לציון, מעיר הולדתי לעיר הגדולה, הלא היא תל אביב", אמר. הורוביץ הוסיף כי "אולם, מאז ועד היום, הרומן ביני לבין התחבורה הציבורית בישראל נמשך ואני ממשיך להתמיד ולנסוע באוטובוסים גם כיום. יתרה מכך, עד לפני חודשיים, אז נבחרתי ליו"ר מרצ, לא היה לי רכב כלל. ישראל חייבת לתת עדיפות ברורה לתחבורה ציבורית, כולל בימי סוף השבוע".

"ממשיך להתמיד ולנסוע באוטובוסים גם כיום". יו"ר המחנה הדמוקרטי הורוביץ' (צילום: אתר רשמי, מארק ישראל סלם)

אורלי לוי-אבקסיס, מראשי העבודה-גשר, שיתפה כי עבורה קו 411 ו-412 מבית שאן לעפולה היו הזכורים ביותר. "הקו שליווה את נוף ילדותי ונעוריי כבת העיר בית שאן הוא קו 411 ו-412 מבית שאן לציוויליזציה, או ליתר דיוק לעפולה", התלוצצה במעט לוי-אבקסיס. "הקו הראשון עובר דרך כל הקיבוצים ואחד נוסע דוך. אני זוכרת שהייתי יורדת בתחנה המרכזית וישר ניגשת לגרעיני עפולה, המוסד בו כולם עוברים בדרך ליעד הבא. אי אפשר לשכוח את טעם גרעיני האבטיח, שהם יודעים להכין כפי שאף מקום בארץ לא יודע".

לוי-אבקסיס התייחסה למשמעות התחבורה הציבורית בפריפריה והוסיפה כי "ללא התחבורה הציבורית, תושבי בית שאן לא היו ישנים טוב בלילה. בתקופתי, הנהיגה בצירים המובילים לעיר היו מסוכנים ולא ידידותיים, בטח עבור הנהגים הצעירים. מדינת ישראל חייבת להמשיך ולהשקיע את משאביה בתחבורה ציבורית צודקת עבור כל אזרחי ישראל".

"הנהיגה בצירים המובילים לעיר היו מסוכנים". אורלי לוי-אבקסיס (צילום: ראובן קסטרו)

קו 7 ממחנה אלנבי לרחביה הוא הקו הראשון בעבור ח"כ ניר ברקת מהליכוד. "קו 7 הירושלמי הוא אוטובוס הילדות שלי, אני זוכר אותו היטב", ציין. ברקת שגדל בעיר הבירה סיפר על הדרך שהיה עושה לבית הספר. "כשהייתי ילד צעיר משפחתי התגוררה במחנה אלנבי ליד תלפיות בירושלים, והייתי נוסע משם בקו 7 כבר מכיתה א' לבית הספר גימנסיה רחביה בו למדתי. זו הייתה התקופה של לפני ואחרי מלחמת ששת הימים והאוטובוס שימש ככלי תחבורה משמעותי עבורי לנסיעה בין חלקיה השונים של ירושלים עד לאיחודה".

ח"כ מרב כהן ממפלגת כחול לבן שיתפה את החוויותיה מקו 480 מירושלים לתל אביב. "כמו ירושלמים רבים, הקו שמלווה אותי כל חיי הוא קו 480 של אגד, מעיר הבירה לעיר שאנחנו הירושלמים כל כך שונאים ואוהבים בו זמנית - תל אביב", סיפרה ח"כ כהן. "כנערה הייתי נוסעת בו על מנת להגיע ללימודי עיתונאות באולפני 'גבע' בגבעתיים, כחיילת הייתי משתמשת בו על מנת להגיע לתחנת גלי צה"ל ביפו וכמנכ"לית ארגון הצרכנים 'אמון הציבור' ניסיתי לא פעם לעשות בו שימוש על מנת להגיע למשרדי הארגון בבית התעשיינים בתל אביב".

"נסעתי כבר מכיתה א' לבית הספר גימנסיה רחביה". ח"כ ניר ברקת (צילום: אתר רשמי, דוברות הכנסת - יצחק הררי)

פורום חברות התחבורה הציבורית הפרטיות שכינס את הפוליטיקאים לפרויקט מאגד תחתיו את חברות התחבורה הציבורית הפרטיות (אפיקים, קווים, מטרופולין, סופרבוס, נתיב אקספרס, אגד תעבורה, דן בדרום, דן בצפון ודן ב"ש) ובראשו עומד יער אמיר.

מנהל פורום חברות התחבורה הציבורית בישראל, יער אמיר: "שנה חדשה, ממשלה חדשה - הגיע הזמן להפוך את התחבורה הציבורית בישראל לטובה ואמינה יותר, כפי שמגיע לאזרחי ישראל. על נבחרי הציבור לקחת את המשימה הזאת בכובד ראש וברצינות רבה".

ביום הבחירות הנוסע באוטובוס ציבורי בינעירוני, יעלה לאוטובוס באופן חופשי, ללא צורך בכרטיס נסיעה, לאחר שווידא כי אכן קו האוטובוס נכלל ברשימת הקווים הפתוחים לנסיעה בחינם. פירוט הקווים הבינעירוניים הפתוחים חינם יפורטו במוקד המידע הארצי לתחבורה ציבורית 8787*. הזכאות להסעה לאילת וחזרה מאילת תתאפשר לאחר בדיקת זכאות ובכפוף לרישום מוקדם מול מרכזי מידע "אגד" בטלפון 2800*. הנוסע ברכבת ימשוך "כרטיס נסיעה יום הבחירות" במכונת הכרטוס האוטומטית או בקופות השירות בתחנות הרכבת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully