פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ריבלין לאחר מתקפת נתניהו על התקשורת: אל תקשיבו לקולות המקצינים את השיח

   באירוע פתיחת השנה בישיבה בה למד דביר שורק, שנרצח בפיגוע במהלך הקיץ, קרא נשיא המדינה: "קחו אחריות על ה'יחד' שלנו, כי רק ה'יחד' הזה הוא הערובה לעוצמתנו". הדברים נאמרו לאחר שבמהלך סוף השבוע תקף רה"מ בחריפות את קשת 12 ואת חברת החדשות של הערוץ

   ריבלין לאחר מתקפת נתניהו על התקשורת: אל תקשיבו לקולות המקצינים את השיח
   עריכה: עמית שמחה

   ברקע העימות של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם קשת וחדשות 12, נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום (ראשון) כי "כשהרוחות סוערות והשיח מתנוול, אני מפציר בכם: אל תאמינו להסתות, ולהכפשות. אל תקשיבו לקולות, שלהוטים להקצין את השיח, מימין או משמאל. קחו אחריות על ה'יחד' שלנו, כי רק ה'יחד' הזה, הוא הערובה לעוצמתנו הוא הערובה הטובה ביותר לביטחוננו". הנשיא אמר את הדברים באירוע פתיחת שנת הלימודים בישיבת ההסדר אור תורה מחנים (מבית רשת אור תורה סטון) זו הישיבה שבה למד דביר שורק, אשר נרצח בפיגוע במהלך הקיץ.

   הנשיא ריבלין בתגובה לדברי נתניהו על התקשורת:
"השיח מתנוול, אל תאמינו להסתות" (אתר רשמי)
   "כשהרוחות סוערות והשיח מתנוול, אני מפציר בכם: אל תאמינו להסתות, ולהכפשות". ריבלין

   במהלך סוף השבוע תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו בחריפות את קשת 12 ואת חברת החדשות של הערוץ. אתמול טען כי מנכ"ל קשת אבי ניר, מנכ"ל חברת החדשות אבי וייס, ובעלי המניות יצחק תשובה ודרורית ורטהיים, "עושים פיגוע בדמוקרטיה הישראלית", כלשונו.

   במקביל למאבק שהוא מנהל נגד הכתב לענייני משפט של "החדשות", גיא פלג, תקף נתניהו במהלך שידור חי בעמוד הפייסבוק שלו את קשת. הוא טען כי קשת משחירה את דמותו כל יום, "כמו שהם משחירים את דמותה של ישראל. הם תקפו אותי גם אמש באולפן שישי, אפילו את הדיווח שלהם הם עיוותו". לדבריו, אנשי הערוץ עושים לו משפט שדה ערב בחירות "כדי להטות את תוצאות הבחירות".

   "מי עושה את זה? זה לא רק גיא פלג, הוא בובה, זה בפועל הרביעייה הסודית שמושכת בחוטים - אבי וייס מנכ"ל חדשות 12, אבי ניר שמוביל את 'קשת', דרורית ורטהיים, יצחק תשובה - אף אחד לא בחר אותם, הם לא נותנים שיתחרו בהם כי הם מתנגדים לתקשורת חופשית. למה אתם חושבים שהם מתגייסים נגדי? כי אני מנסה לשבור את המונופול שלהם. אבי וייס מנחה את פלג ואת אברמוביץ'. והם מדברים על עיתונות חופשית בזמן שהם מגוייסים לחלוטין לעשות פיגוע לדמוקרטיה הישראלית".

   נשיא המדינה,ראובן (רובי) ריבלן וראש הממשלה, בנימין נתניהו במהלך הכרזתו של הנשיא על הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו 17 באפריל 2019 (ראובן קסטרו)
   ריבלין ונתניהו (צילום: ראובן קסטרו)

   יום לפני כן, לאחר שנדחתה בקשתו של נתניהו למנוע פרסום התמלילים מחקירתו בחדשות 12, הוא יצא במתקפה חריפה וחסרת תקדים נגד כלי תקשורת כשתקף את קשת ואת הסדרה "הנערים" שהיא הפיקה בשיתוף עם HBO. הוא כינה את הסדרה "אנטישמית", טען כי היא "מוציאה שם רע ושקרי למדינת ישראל" והמליץ להפסיק לצפות בערוץ קשת 12. הסדרה, שעלתה לשידור החודש, מבוססת על סיפור חטיפתם ורציחתם של שלושה נערים ישראלים בגוש עציון בידי מחבלים פלסטינים מחמאס ביוני 2014, ועל רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר שהיה בעקבות זאת. יוצריה הם חגי לוי, יוסף סידר ותאופיק אבי ואיל.

   "ערוץ התעמולה קשת 12 הפיקו סדרה אנטישמית בשם 'הנערים' (Our Boys), שמופצת בעולם ומוציאה שם רע ושקרי למדינת ישראל", כתב. "אני לא מופתע מכך ש'קשת' משחירה בשקר את דמותה של ישראל, שכן אני רגיל לכך ש'קשת' משחירה אותי מדי יום. הסדרה 'הנערים' מקדישה דקות בודדות של קטעי ארכיון קרים ומנותקים לרצח שלושת הנערים. מייד לאחר מכן ולכל אורך הסדרה, העלילה כולה מתנתקת מסיפור הירצחם המזעזע, ומתמקדת במקרה אחד - רצח הנער הערבי בירושלים, מקרה מזעזע אבל נדיר מסוגו.

   "כ-120 משפחות שכולות מפורום 'בוחרים בחיים' יצאו במכתב קורע לב נגד הסדרה (...). מאז שהסדרה עלתה בחודש שעבר רבים מכם פנו אליי ושאלו מה אפשר לעשות. המלצתי ברורה: אל תצפו ב'קשת' או בתכנים של 'קשת'. 'קשת' וערוץ 12 מרוויחים מרייטינג. הרייטינג נקבע על פי הצפייה של כ-700 משפחות בישראל שמחוברות למכשיר 'פיפל מיטר'. אם המכשיר מותקן בביתכם, או אם מישהו בסביבתכם מחובר למכשיר כזה, דירשו ממנו להימנע מלצפות ב'קשת' ובערוץ 12 בשל בחירתם להשחיר את פנינו בעולם בשקרים נגד מדינת ישראל. זוהי התשובה האמיתית בדמוקרטיה, חופש הבחירה לצפות וחופש הבחירה לא לצפות".