פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דוח חמור נגד קומי: הפר את כללי ה-FBI כשהדליף את שיחותיו עם טראמפ

   המפקח הכללי במשרד המשפטים קבע כי ראש ה-FBI לשעבר "לא עמד" בחובתו לשמור על מידע רגיש. זאת אחרי שהעביר את מזכריו על נשיא ארה"ב לעמית, שהעביר אותם לתקשורת. עם זאת, הוא לא המליץ להעמידו לדין

   דוח חמור נגד קומי: הפר את כללי ה-FBI כשהדליף את שיחותיו עם טראמפ
   צילום: רויטרס, עריכה: ליר שפיגלר

   ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי ספג ביקורת נוקבת בדוח של משרד המשפטים על הדלפת המזכרים על השיחות שקיים עם הנשיא דונלד טראמפ. בדוח של המפקח הכללי במשרד, שפורסם אתמול (חמישי) נכתב כי קומי לא הצליח "לעמוד" בחובתו לשמור על מידע רגיש. עוד נכתב כי אמר כי קומי הפר את כללי ה-FBI בכך שהוא מסר את תוכן המזכרים לאחד מעמיתיו כדי לשתף אותו עם כתב.

   עם זאת, אבל המפקח הכללי אמר שהוא לא ממליץ להעמיד לדין את קומי על כך. קומי הוא אחד ממתנגדיו הבולטים של טראמפ מאז שפיטר אותו במאי 2017. הנשיא מאשים אותו בחתרנות.

   נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, ינואר 2017 (GettyImages)
   הפכו לאויבים. קומי וטראמפ, ינואר 2017 (צילום: GettyImages)

   בדוח נאמר כי לאחר פיטוריו, חשף קומי את החלקים הבלתי מסווגים ממזכר שכתב על שיחותיו הפרטיות עם טראמפ. הוא העביר את התוכן לחבר, לעורך דינו האישי דן ריצ'מן, ואישר לו לשתף זאת עם עיתונאי בניו יורק טיימס.

   "אם עובדי ה-FBI בהווה או בעבר יפעלו לפי הדוגמה של המנהל לשעבר ויחשפו מידע רגיש למען מטרותיהם האישיות, ה-FBI לא יהיה מסוגל למלא את חובת אכיפת החוק כראוי", נכתב. המפקח מצא שקומי הפר גם את מדיניות המשרד בכך שהחזיק עותקים של המזכרים בכספת בביתו ולא עדכן את ה-FBI כי עשה זאת.

   בדוח נכתב עוד כי קומי שיתף את המסמך מכיוון שהוא רוצה ללחוץ על משרד המשפטים לפתוח בחקירה עצמאית נגד הנשיא. "לקומי היו עוד כמה אפשרויות חוקיות אחרות להביע את תמיכתו במינוי תובע מיוחד, שלדבריו זו הייתה מטרתו בחשיפה", נכתב. "מה שלא היה מותר לו היה חשיפה ללא אישור של מידע רגיש מחקירה שהושג במהלך עבודתה-FBI, על מנת להגיע לתוצאה הרצויה מבחינתו האישית".

   למרות הדוח הנוקב, קומי אמר כי הצדק עמו מאחר שלא הייתה המלצה להעמיד אותו לדין, כפי שדרשו תומכי טראמפ, וכי נקבע שהוא לא הדליף חומרים מסווגים. טראמפ, לעומת זאת, כתב בטוויטר כי קומי "צריך להתבייש בעצמו".