19 ימים בלב ים: איטליה וספרד בקרב על ספינת מהגרים

כמאה מהגרים נותרו על סיפונה של ספינת סיוע ספרדית, שלא מקבלת אישור לעגון בנמל באי איטלקי. חלק מהמהגרים נואשים וקפצו ללב ים, אך סלביני מתעקש: "כבר לא מחנה הפליטים של אירופה". ממשלת השמאל במדריד שוקלת לקלוט חלק מהם, יחד עם מדינות אחרות

רויטרס
20/08/2019
צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה

ספינת הצלה ספרדית תקועה בלב ים במשך 19 ימים עם כמאה מהגרים על סיפונה, בשל סירובה של ממשלת איטליה לאפשר לה לעגון בנמל באחד מאייה. יותר מעשרה מהגרים קפצו היום (שלישי) מהסיפון של "Open Arms" וניסו לשחות לחוף האי למפדוזה. הם חולצו על ידי משמר החופים האיטלקי

"המצב לא בשליטה", נכתב בחשבון הטוויטר של ספינת החילוץ, שרוב המהגרים של סיפונה הם אפריקנים. הספינה אומרת כי המצב נואש וכי חלק מהמהגרים בעלי נטיות אובדניות. הם ישנים מחובקים יחד על הסיפון וחולקים שני תאי שירותים. עשרות מהגרים כבר נלקחו מהספינה, שנכנסה למים הטריטוריאליים של איטליה, משום שהם היו קטינים או חולים.

סירות הצלה עם המהגרים שקפצו מהספינה, היום(צילום: רויטרס)

איטליה נוקטת קו תקיף נגד ההגירה, ואומרת כי היא נושאת באחריות רבה מדי לטיפול בהגירה מאפריקה לאירופה. שר הפנים מתאו סלביני אמר כי ייתכן שבספינה מגזימים בבעיות שהם חווים על הסיפון. לדבריו, מתוך שמונה שנלקחו במהלך הלילה לטיפול רפואי דחוף, רק לשניים מהם היו בעיות בריאותיות.

"ארגון סיוע ספרדי, ספינה ספרדית, נמל ספרדי: הקוהרנטיות והעוצמה של איטליה השתלמו. אנחנו כבר לא מחנה הפליטים של אירופה", אמר סלביני, שמבקש להקדים את הבחירות במדינה בעקבות קרע בקואליציה, בין היתר על סוגיית ההגירה. יריבו הפוליטי של סלביני, שר התחבורה האיטלקי דנילו טונינלי, הציע לקחת את המהגרים לספרד בכלי שיט של משמר החוף.

ממשלת השמאל בספרד הציעה אתמול לאפשר לספינה לעגון באחד מנמלי המדינה, וכי היא וחמש מדינות אחרות באיחוד האירופי הציעו לקלוט את המהגרים. פרטי ההסדר עם צרפת, גרמניה, רומניה, פורטוגל ולוקסמבורג טרם סוכמו.

עוד בוואלה!

בדרך לבחירות נוספות? הממשלה באיטליה על סף קריסה

לכתבה המלאה
אחד המהגרים שקפץ מהסירה מפונה באלונקה באי למפדוזה, היום(צילום: רויטרס)

למרות המאמץ להגיע להסכם, באיטליה לא ממהרים למצוא פיתרון בכל מחיר. שר התחבורה טונינלי הציב תנאי בפני ספרד - על הספינה ששטה תחת דגל ספרדי להוריד את הדגל. הדבר יקשה על הארגון שמפעיל אותה להמשיך בחילוץ מהגרים, משום שללא דגל היא עלולה להיעצר על ידי כוחות חיל הים או משמר החוף האיטלקי.

טונינלי אמר ביום חמישי שעבר כי איטליה עדיין עובדת על העסקה עם מדריד. "קיימתי שיחה עם ספרד", כתב בעמוד הפייסבוק שלו, "אני מצפה מהממשלה הספרדית להגיב לבקשתנו על ידי כך שתעשה את כל מה שנדרש על מנת לעצור את הארגון".

צוות הספינה מסרב נכון לעכשיו, להפליג עם המהגרים לספרד."הם רוצים לקחת מאיתנו את הדגל, זה מחיר גבוה מאוד", אמר מנהל ומקים הארגון אוסקר קמפס בעקבות פרסום פרטי העסקה בעיתון אל מונד הספרדי. עוד אמר כי הבאת המהגרים לספרד לא באה בחשבון, בגלל שהתנאים על הספינה גרועים מכדי שנוסעיה יעברו את המסע בדרך לספרד.

אם הצדדים לא יגיעו להסכם, הארגון הספרדי לא פסל את האפשרות להפר את החרם האיטלקי ולנסות לעגון לחופי האי. כשנשאל האם הספינה של ארגונו תנסה להיכנס לנמל האיטלקי ללא אישור, אמר ראש משלחת החילוץ בלמפדוזה, ריקרדו גטי, "כן זאת אפשרות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully