"היעדר ראיות": היועמ"ש הורה לסיים את הבדיקה בעניין דנון

ראש אגף חקירות מסר למנדלבליט את עמדתו ולפיה ממצאי הבדיקה שנפתחה בעניין שגריר ישראל באו"ם, לא מגלים תשתית מספקת להוכחת חשד סביר לביצוע עבירה. הבדיקה נפתחה לאחר שבערוץ 2 נטען כי דנון ביצע מעשים העלולים להוות עבירות מתחום טוהר המידות

א מתעורר חשד סביר לביצוע עבירה ע"י דנון, ובנסיבות העניין אין תוחלת להמשך הבדיקה. דנון באו"ם, יוני 2018 (צילום: רויטרס)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, החליט לאמץ את ההמלצות שהובאו בפניו ולסיים את הבדיקה המשטרתית בעניינו של שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, בהיעדר תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה. בחלק מן התקופה בה כיהן השגריר דני דנון כחבר כנסת, הוא כיהן במקביל גם בתפקיד יו"ר "הליכוד העולמי", שהוא תפקיד בעל השפעה משמעותית על מינויים ותקציבים במוסדות הלאומיים.

בנובמבר 2017 פורסמה בערוץ 2 כתבה בה נטען שכאשר כיהן דנון כיו"ר הליכוד העולמי, הוא ביצע מעשים העלולים להוות עבירות מתחום טוהר המידות. זאת, באמצעות פעילות בעמותת "עושים ציונות", השייכת ל"מועצה הציונית", השייכת להסתדרות הציונית העולמית. בכתבה נטענו טענות ביחס לשני אירועים עיקריים, בעלי זיקה: הראשון עניינו ביצירת מערך פוליטי אישי לטובתו של דנון, שכביכול מומן באמצעות כספי ציבור; השני עניינו בטענות למימון הוצאות ייעוץ ופרסום פרטיות של דנון באמצעות העמותה.

נוכח הנטען בכתבה והתמיכה שהובאה בה לדברים (כגון הקלטות של שיחות עם עובדים בעמותה), ביקש פרקליט המדינה מראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, כי המשטרה תחל בבדיקת הנטען בכתבה, וזאת בליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

עוד בוואלה!

חקירת האונס בקפריסין: חמישה מהנערים שוחררו ממעצר

לכתבה המלאה
אימץ את ההמלצות שהובאו בפניו ולסיים את הבדיקה המשטרתית. מנדלבליט (צילום: ניב אהרונסון)

חוקרי יאחב"ל בלהב 433 ביצעו פעולות רבות לבדיקת הנטען בכתבה. כך למשל, נאסף מידע מהביטוח הלאומי ומרשם העמותות; נעשתה בחינה של מספר חשבונות בנק; נתפסו חומרים ששימשו לתוכנית ונבדקו; ונגבו עדויות ממספר רב של מעורבים וגורמים נוספים היכולים לשפוך אור על הנטען.

ממצאי בדיקת משטרת ישראל אימתו את נתוני הרקע שתוארו בכתבה. כך למשל, נמצא כי קק"ל אכן תמכה בעמותה בסכומים הולכים וגדלים בתקופה בה כיהן דנון כיו"ר הליכוד העולמי, וכי בתקופה זו היה גידול משמעותי במספר העובדים בעמותה. כן נמצא, כי העמותה אכן שכרה את שירותיהם של היועצים שנתנו בעבר ובמקביל לתקופה הרלוונטית שירותים עבור דנון. אולם, יחד עם זאת, בירור הדברים על המשטרה העלה ביחס לחלק מהטענות בתוכנית תמונה עובדתית שונה, ובהתבוננות כוללת על ממצאי הבדיקה עולה כי אין בסיס מספק להוכחת קשר בין קליטת העובדים בעמותה ועבודתם לפעילותו של דנון, וכך גם בין שירותי הייעוץ הניתנים לעמותה לאלה הניתנים לדנון כאמור.

ממצאי בדיקת משטרת ישראל אימתו את נתוני הרקע שתוארו בכתבה. להב 433 (צילום: אבי כהן)

בסיום כל הפעולות הללו, ראש אגף חקירות ומודיעין מסר כי עמדתו היא שממצאי הבדיקה אינם מגלים תשתית עובדתית מספקת להוכחת חשד סביר לביצוע עבירה. המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, שליוותה את הבדיקה כאמור, הבהירה בחוות דעתה המקיפה כי משטרת ישראל ערכה בדיקה יסודית ומעמיקה לבירור הטענות בכתבה, ולאחר בחינת ממצאיה הגיעה גם היא למסקנה דומה לזו של ראש אח"מ, לפיה לא מתעורר חשד סביר לביצוע עבירה ע"י דנון, ובנסיבות העניין אין תוחלת להמשך הבדיקה. פרקליט המדינה הודיע אף הוא כי החליט לקבל את עמדת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ולהמליץ על סיום הבדיקה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully