פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   כדי לעצור את הרס היער: פורסם תיעוד נדיר של שבט מבודד באמזונס

   ארגון למען זכויות הילידים שחרר סרטון שבו נראה חבר מבני האווה, הנחשבים לשבט המאוים ביותר בעולם. השטח שלהם הולך ומצטמצם לטובת סוחרי סמים, כורים ובעלי אינטרסים אחרים, בצל החשש מעתיד יערות הגשם תחת נשיא ברזיל בולסונארו

   כדי לעצור את הרס היער: פורסם תיעוד נדיר של שבט מבודד באמזונס
   צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן

   תיעוד חדש חשף שבט מבודד ביער האמזונס ופורסם כדי להעלות את המודעות לסכנה הנשקפת להם תחת ממשלו של נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו.

   בסרטון נראה אדם חשוף חזה נושא חנית, שככל הידוע שייך לשבט האוואה. הוא נצפה מרחרח מצ'טה שנותרה בסבך לפני שהחל לחשוד. לאחר מכן, הוא שב למעבה היער יחד עם חבר שבט נוסף אחרי שהבין כי צופים בו.

   האווה מתואר כשבט המאוים ביותר בעולם על ידי הארגון Survival International, שעוקב אחרי פעילותם של כורתי עצים, הנוגסים בטריטוריה שלהם והורגים אותם.

   רבים מחברי הקהילה נאלצו לנטוש את היער, אבל אלו שנותרו חיים בבידוד שכפו על עצמם. אנשי עסקים וגורמים אחרים בעלי אינטרסים פקפקו בקיומו של השבט לאור רצונם להיכנס לשטח העשיר במחצבים, אולם התיעוד החדש פורסם כדי להוכיח שהם נותרו שם.

   תיעוד של בן שבט האווה שלא היה במגע עם העולם החיצון (אתר רשמי , Survival International)
   חבר השבט מבחין במישהו צופה בו (צילום: Survival International)

   הסרטון תועד על ידי חברי שבט שכן, גואז'אז'רה, שמנסה להגן על אחד מכיסי היער האחרונים שנותרו ללא פגע במרנהאו, מדינה בצפון-מזרח ברזיל שקצב השמדת האמזונס בה גבוה במיוחד.

   "אנחנו מקווים שהסרט הזה ייצר משהו חיובי, אנחנו מקווים שזה ישפיע על אנשים ברחבי העולם שיעזרו להגן על אנשינו ועל היער שלנו", אמר פלאי גואז'אז'רה, שתיעד את הסרט בזמן מסע ציד באזור. הוא שחרר אותו דרךMídia Índia והסרט פורסם בתכנית תחקירים בערוץ "גלובו TV".

   יוצרת הסרט התיעודי סוניה ברידי אמרה כי השבט חי בפחד כה גדול עד שהוא מלמד את הילדים שלא לבכות, כדי שאף אחד לא ידע היכן הם. "כמה עצוב שהם צריכים לחיות בפחד תמידי", היא כתבה בטוויטר אחרי התכנית.

   תיעוד של בן שבט האווה שלא היה במגע עם העולם החיצון (אתר רשמי , Survival International)
   "כמה עצוב שהם צריכים לחיות בפחד תמידי" (צילום: Survival International)

   גם בני שבט הגואז'אז'רה נמצאים תחת לחץ, אך הם ארגנו קבוצות של שומרי יער לסייר באדמותיהם בכדי למנוע פלישה של צוותי צילום וכורתי עצים. אסטרטגיות דומות אומצו גם על ידי שבט אחר במרנהאו - הקאפור.

   אולימפיו גואז'אז'רה, רכז שומרי האמזונס, אמר כי שלושה מחברי הקבוצה נרצחו במסגרת פעילות זו, מה שמצריך תמיכה נוספת לטווח ארוך, "אנו האפוטרופוסים המגנים על זכויות עמנו, על האינדיאנים המבודדים ועל הטבע של כולנו. אנחנו צריכים שהאדמה תהיה מוגנת לתמיד".

   קבוצות ילידיות אומרות כי ממשלות לא הצליחו להכיר כראוי בזכויות הטריטוריאליות שלהם ואת תפקידן בהגנה על היערות, החיוניים לפליטת החמצן ולבתי גידול טבעיים. תחת מדיניותו בולסונארו, הם אומרים שמצבם נעשה קשה יותר מכיוון שהממשל אישרה פתיחה של אזורים מוגנים למטרות חקלאות וכורים.

   הבמאי סטיבן קורי אמר כי "הסרטון הזה מהווה הוכחה נוספת לכך שאנשי האוואה באמת קיימים. הצצה בתצלום הלווייני מציג עד כמה הם נתונים בסכנה. כורתי עצים כבר הרגו רבים מקרוביהם והכריחו אותם לצאת מהיער". קורי הוסיף כי "הנשיא בולסונארו וחבריו בתעשיית כריתת העץ רוצים שכל אלו שהצליחו לשרוד - יחוסלו. רק זעקה עולמית עומדת בינם לבין רצח עם".