הירי בסלומון טקה: השוטר החשוד שוחרר ממעצר בית

כפי שפורסם לראשונה בוואלה! NEWS, במח"ש לא ביקשו להאריך את מעצר הבית בו שהה השוטר. בנוסף לכך, ביקשו במח"ש לשנות את העבירה שיוחסה לקצין המשטרה מהריגה ל"המתה בקלות דעת". הוריו של טקה הגיעו לדיון בכנסת בנוגע למצבה של קהילת יוצאי אתיופיה

צילום: שלומי גבאי, עריכה: עמית שמחה

הירי לעבר סולומון טקה - עדכונים אחרונים

  • לבקשת מח"ש - בית המשפט שחרר ממעצר בית את השוטר החשוד בירי
  • העבירה שיוחסה לשוטר שונתה מהריגה להמתה בקלות דעת
  • פרקליטי משפחת טקה: "ההחלטה אינה מבשרת טובות"

בית משפט השלום בחיפה שחרר היום (שני) ממעצר בית את קצין המשטרה החשוד בהריגת סלומון טקה בקריית חיים לפני כשלושה שבועות, זאת בהתאם לבקשת המחלקה לחקירת שוטרים שלא להאריך את המעצר. עם זאת, על השוטר יחולו תנאים מגבילים. על כוונת מח"ש שלא להאריך את מעצרו של טקה דווח לראשונה בוואלה! NEWS. מותו של טקה הצית גל מחאה רחב היקף ברחבי הארץ בקרב יוצאי אתיופיה.

מלבד בקשת השחרור, במח"ש ביקשו לשנות את העבירה שיוחסה לקצין המשטרה מ"הריגה" ל"המתה בקלות דעת", זאת בשל השינויים שנכנסו לתוקף בעבירות ההמתה. ממח"ש נמסר כי חוקרי המחלקה מצויים בקשר רציף עם בני משפחת המנוח ומעדכנים אותם ככל הניתן בשלבי ההליך. "יובהר כי אין כל קשר בין המשך התנאים המגבילים של החשוד לבין ההחלטה שתתקבל בסופו של דבר בתיק", אמרו במח"ש. "התיק ייבחן בפרקליטות והחלטה תתקבל ותפורסם לאחר בחינת ההשלכה המשפטית של ממצאי החקירה". במהלך הדיון הקשתה השופטת וביקשה הבהרות ממח"ש לבקשתה.

עוד באותו נושא

הירי בסלומון טקה: במח"ש שוקלים לשחרר היום את השוטר החשוד

לכתבה המלאה
הפגנת יוצאי אתיופיה מול משכן הכנסת, היום (צילום: צילום מסך)

בקליניקה לקידום שוויון בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, המייצגת את משפחתו של טקה, אמרו כי כל מה שהם מבקשים הוא גילוי האמת ועשיית צדק. "למרבה הצער, החלטות מח"ש והפרקליטות עד כה, בהודעותיהן לציבור, בהדלפות על נטייתן לייחס אחריות מופחתת לשוטר שהרג את יקירן בדמי ימיו ובקוצר ידן להתמודד עם הכפשת שמו - אינן מבשרות טובות".

דיון בעניינו של השוטר. טקס האזכרה לסלומון טקה בשבוע שעבר (צילום: שלומי גבאי)
צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: עמית שמחה

לדברי הפרקליטים, "מלכתחילה השוטר היורה קיבל יחס שונה וסלחני כשהושם במעצר בית בבית מלון למרות שירה והרג את סלומון. יחס זה בולט לנוכח מדיניותן הרשמית של רשויות אכיפת החוק לבקש מעצר על מנת למנוע מסוכנות ושיבוש חקירה באירועים אחרים המסתיימים במותו של אדם. המשפחה רואה בשחרורו של השוטר ממעצר בית המשך ישיר לאותה התנהלות מצערת. מבלי לגרוע מכך נבקש להבהיר כי העבירה המיוחסת לחשוד כעת -'המתה בקלות דעת', שעונשה המרבי הוא כיום 12 שנות מאסר - סווגה לפי הדין הקודם כהריגה".

טקס האזכרה לטקה בשבוע שעבר (צילום: שלומי גבאי)

מנגד, עו"ד יאיר נדשי בירך על החלטת בית המשפט. "אני מברך על כך שבית המשפט קיבל את גישתנו שאין עילת שיבוש או מסוכנות למרות שמח"ש ביקשו עוד תנאים", אמר. "אני מאחל למרשי שיחזור למסלול חייו הנורמטיבי במהרה. הוא לא יוכל לחזור למקום שבו גר אבל אני מקווה שהוא ואישתו ימצאו מקום חדש לחיות את חייהם".

עו"ד נדשי הוסיף כי "מח"ש קצת נתבלבלו ולא יודעים באיזו עבירה הוא חשוד. התחיל בהריגה ומהר מאוד הבנו שהעבירה הזו לא ריאלית ולכן היה הצפי שיבואו לבית המשפט בעבירה קלה יותר. הם שכחו שהחוק שונה ולכן במהלך הדיון טוענת מח"ש החליטה על דעת עצמה לשנות לעבירה של מוות בקלות דעת.
אני מקווה ומאמין שהתיק יסתיים ללא כתב אישום אבל לא קיבלתי עוד את חומר הראיות. מצבו הנשפשי של החשוד קשה, הוא מאויים ומשפחתו מאויימת והוא לא יחזור לסביבתו הטבעית. אבל הוא מבין שמצבו השתפר, גם על סמך הפרסומים בתקשורת של פרטי החקירה. משפחתו של מרשי מצרה על התוצאה הטרגית. אין ספק בכלל. הם מקווים שיוכלו להעביר באמצעות התקשורת מסר של פיוס".

לשאלת וואלה!NEWS בהתייחסות לכך שמח"ש אינה מתנגדת לשובו של קצין המשטרה לעבודה, ענה נדשי כי גם יבקש להשיב לקצין את נשקו האישי.

סלומון טקה (צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

במקביל, מליאת הכנסת קיימה היום דיון בנוגע למצבה של קהילת יוצאי אתיופיה וביחסן של הרשויות. לדיון הגיעו הוריו של טקה וכן נציגים מהקהילה. "הקליטה אינה 'זבנג וגמרנו'"" אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ. "אסור לנו לשכוח כי הרעיון הוא 'עליה וקליטה'. כן, תהליך מתמשך שבחלק של העלייה אינו מהווה אלא את הפרק הראשון. הפרקים הנוספים שמשכם שני דורות לפחות - ההורים העולים ודור ההמשך שלהם, חייבים להיות לנגד עיננו. כל הסתכלות אחרת היא קצרת טווח ולא נכונה".

"חייבים לקרות דברים מיידים", הוסיף גנץ. "ובכל זאת פנייה לאחיי בני העדה האתיופית: אי אפשר לצערי להבטיח כי הקושי ייגמר מיד. אני מעריך שייקח עוד הרבה זמן עד שלא יהיה שום הבדל ושום פער. ובכל זאת, מסע העדה לציון הוא מורשת אדירה מבחינה היסטורית. שאו בגאווה את מורשתכם. הבינו שהמסע לא הושלם. הוא נמשך כי יש עדיין כאלו הממתינים לעלייה, כי צריך להמשיך את הקליטה וכי אסור לכם לאבד את התקווה. כשהתקווה נעלמת, התסכול משתלט והדרך לאלימות בלתי קבילה בשום אופן הופכת להיות קצרה ומסוכנת".

(עדכון ראשון: 10:58)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully