פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   30 שנה אחרי שטבעה: צוללת גרעינית סובייטית עדיין פולטת קרינה

   מדענים מנורבגיה, שלחופי המדינה שקעה ה"קומסומולטס" ב-1989 גילו כי היא ממשיכה לשחרר חומרים רעילים אחרי שעשו לראשונה שימוש בכלי רכב בשלט רחוק. 42 מלחים נספו באסון

   30 שנה אחרי שטבעה: צוללת גרעינית סובייטית עדיין פולטת קרינה
   צילום: רויטרס, עריכה: ניב מעוז

   צוללת גרעינית סובייטית שטבעה לחופי נורבגיה ב-1989 עדין פולטת קרינה - כך אמרו אתמול (רביעי) חוקרים בתום בדיקה שבה נעשה שימוש בכלי רכב בשלט רחוק בפעם הראשונה. שרידי הצוללת "קומסומולטס" מצויים בקרקעית הים לחופי נורבגיה, בעומק של כ-1,700 מטר.

   הרשויות עורכות מדי שנה בדיקות כדי לעקוב אחרי רמות הקרינה מאז שנות ה-90, אולם השנה זו הייתה הפעם הראשונה שבה נעשה שימוש בכלי השיט "אגיר 6000" כדי לצלם את ההריסות ולקחת דגימות לבדיקות נוספות.

   הדגימות מראות כי רמות הקרינה במקום הן גבוהות פי 800 אלף מהרגיל. "זה, כמובן, גבוה יותר ממה שבדרך כלל נמדד בים, אבל הרמות שנמצאו עכשיו אינן מדאיגות", נמסר מהרשות לביטחון גרעיני ולקרינה של נורבגיה. הילדה אליס הלדל, שעמדה בראש משימת המחקר, אמרה כי רמות הקרינה "מתכווצות" במהירות בעומק שכזה וכי יש מעט מאוד דגים בים.

   שרידי הצוללת הרוסית קומסומולטס - 10 יולי 2019 (רויטרס)
   שרידי הצוללת שנמצאו בקרקעית הים לחופי נורבגיה (צילום: רויטרס)

   הצוללת טבעה ב-7 באפריל 1989 אחרי ששרפה פרצה בסיפון, וכל 42 אנשי הצוות נספו. הממצאים של החוקרים פורסמו כשבועיים אחרי ש-14 מלחים נספו בשריפה שפרצה בצוללת חשאית שפעלה במי האוקיינוס הארקטי. עם זאת, לא נרשמו רמות קרינה חריגות אחרי התקרית, שפרטים רבים ממנה טרם נחשפו.

   הצוללת הרוסית הגרעינית קומסומולטס - ינואר 1986 (אתר רשמי , מתוך ויקיפדיה)
   שריפה שפרצה על הסיפון גרמה לאסון. הצוללת "קומסומולטס"