נקבר כשגופתו חוללה: משפחת האסיר שהורעל למוות נגד משרד הבריאות

בני משפחתו של יוני אלזם, שנרצח בכלא משתיית ציאניד, קיבלו שיחת טלפון אנונימית לפני כשבע שנים בה נאמר להם כי חלקים מגופתו לא הובאו לקבורה. כשפנו למכון לרפואה משפטית נודע להם כי כמה מאיבריו נשמרו בצנצנות באבו כביר. כעת הם תובעים פיצויים בסך שני מיליון שקלים

כתב: אבי אשכנזי, צילום: מאצ'י הוף, עריכה: קשת סידי

אמו ואחיו של יהונתן (יוני) אלזם, שנרצח לפני כ-15 שנה בכלא באמצעות ציאניד שהוחדר לבקבוק שתייה, תובעים כשני מיליון שקלים ממשרד הבריאות. זאת בעקבות השארתם של חלק מאיבריו במכון לרפואה משפטית באבו כביר במשך שבע שנים, ללא ידיעת המשפחה. בימים אלו הוגש כתב התביעה לבית משפט השלום בראשון לציון באמצעות עורך דין אסף עוזירי ממשרד "מרקמן את טומשין".

במרץ 2005 הורשע אלזם ונידון למאסר עולם בגין מעורבות ברצח העבריין חנניה אוחנה, שהשתייך למשפחת אברג'יל. במהלך מאסרו נחשב לאסיר טעון הגנה בהפרדה ארצית מאחר שנשקפה סכנה ממשית לחייו. ב-13 בדצמבר באותה השנה, שעות לפני שאמור היה להעיד במשפטו של שמעון זריהן, הוא נמצא מת בתאו. ארבע שנים לאחר מכן התקבל בבית המשפט העליון ערעור שהגיש מיכאל אלזם, אביו של יוני, שהוביל באופן נדיר לזיכויו של הבן.

לאחר הירצחו, ולאור צו בית משפט שניתן בעניין, נותחה גופתו של אלזם במכון לרפואה משפטית חרף התנגדות המשפחה. כשלושה שבועות לאחר מותו הוא הובא למנוחות, בעת שבני משפחתו הניחו שגופתו מובלת לקבורה.

עוד באותו נושא

"תסתכל לי בעיניים ותגיד לי למה רצחת את הבן שלי"

לכתבה המלאה
נקבר ללא חלק מאיבריו. יוני אלזם (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

מאז מותו המסתורי של אלזם פעלו במשטרה להעמיד לדין את האחראי, ובמרץ 2006 נעצר העבריין יעקב אברג'יל. מחקירת המשטרה עלה כי האחרון הגיע לתאו של אלזם, נתן לו רעל מסוג ציאניד ואיים עליו לשתות באותו היום ולא - משפחתו תפגע. בסופו של דבר שוחרר אברג'יל מבלי שהוגש נגדו כתב אישום. במאי 2015, כחלק מפרשה 512 שבמסגרתה התקיים גל מעצרים בצמרת עולם הפשע, נעצר נועם אהרון ירון בחשד לרצח.

באמצעות שיחה אנונימית שהגיע לבני משפחתו של אלזם לפני כשבע שנים, נודע להם כי חלקים מגופתו לא הובאו לקבורה, אלא נשמרו בצנצנת פורמלין במכון לרפואה משפטית. משפחתו ידעה כי למרות התנגדותה תבוצע נתיחה אחרי המוות על מנת לברר את הסיבה, אך לטענתם מעולם לא נאמר להם כי הוצאו מגופתו איברים ו/או רקמות שלא הועברו לקבורה. רק בינואר 2013, לאחר שפנתה המשפחה למכון לרפואה משפטית, הובהר לה לראשונה כי הגורם האנונימי דיבר אמת.

נעצר בחשד לרצח. נועם אהרון ירון (צילום: ניב אהרונסון)

פרקליט המשפחה, עו"ד עוזירי, אמר כי "אם משרד הבריאות היה פועל בהתאם לנהלים הקיימים בני המשפחה היו יכולים לדעת כי דגימות מגופת יקירם יילקחו והיו יכולים לוודא כי מיד בתום החקירה הדגימות היו מוחזרות לקברו של המנוח". לטענתו, המשרד התרשל בעת מילוי תפקידו בין היתר בכך שלא הנחה את עובדי המכון לרפואה משפטית בנוגע לחובת החזרת איבריו ורקמותיו של אלזם מיד עם סיום הנתיחה והבאתם לקבורה.

"לאור המקרה המזעזע, בני המשפחה נאלצו לעבור חוויה נוספת של קבורת חלק מגופת יקירם והפעם תוך פעירת חור בקבר הקיים והשלכת החלקים שנותרו בידי הנתבעת לתוך קברו של בנם", הוסיף.

"המדינה הוסיפה חטא על פשע"

גילוי העובדה כי גופתו של אלזם חוללה וחלקים ממנה לא נקברו ללא הסכמתם, הובילו את בני משפחתו לתבוע פיצויים בסך כשני מיליון שקלים בגין כאב, סבל, פגיעה באוטונומיה וזלזול בכבוד המת. אחיו של אלזם תיאר לוואלה! NEWS את הקבורה המחודשת של איברי האח. "זה היה מזעזע, ראיתי בעיניים שלי מספר צנצנות שבהן היו איברים שידעתי שהם חלק מגופתו של אחי המנוח. צפיתי איך הצנצנות על תכולתן נשפכות לתוך קברו של אחי דרך חור שעשו בקבר", אמר.

"הסיטואציה הזו שנכפתה עלינו כמשפחה שבע שנים לאחר הרצח המזעזע של אחי, החזירה אותנו מחדש למחשבות על מה שהיה יכול להיות ועל החסר העצום שאחי הותיר בחיינו", הוסיף האח. "הזעזוע הוא מכך שלא רק שהמדינה לא שמרה על החיים של אחי בכלא וכפתה עלינו לנתח את גופתו לאחר רציחתו, אלא שהמדינה הוסיפה חטא על פשע ולא החזירה את הגופה אלינו למשפחה לקבורה באופן מלא".

במכון לרפואה משפטית הגיבו כי "מטעמי צנעת הפרט ושמירה על פרטיותו של המנוח ובני משפחתו, אנו מנועים מלחשוף את פרטי המקרה. עם זאת, נוכל לציין כי בדיקתנו העלתה כי הנתיחה בוצעה בהתאם להוראות החוק. ככלל, בנתיחות שלאחר המוות ניטלות דגימות לצורך בדיקות נוספות, כמקובל בתחום הרפואה המשפטית בארץ ובעולם. לאחר עבודת מטה מקיפה שיזם משרד הבריאות, הוחלט על מבצע 'מנוחה בכבוד' להבאת הדגימות ברות הקבורה להטמנה לפי רצון המשפחה. במקרה דנן, הדגימות הועברו להטמנה באופן מכובד בתיאום עם משפחת המנוח".

(עדכון ראשון: 16:05)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully