טוטאל לוס ליישוב, אלפי דונם ביער - ועכשיו צריך למצוא מי ישלם

עשרות בתים שנשרפו ויערות שעלו בלהבות, אלה הם רק חלק מהנזקים שגרם גל השריפות מאז ל"ג בעומר. מוקדם מדי לקבוע את היקף הנזק שנגרם למשק, אבל ההערכות הן כי מדובר במאות מיליוני שקלים. עם זאת, בכבאות מתעקשים - הציבור נשמע להנחיות

  • שריפות
עריכה: ליר שפיגלר

אם יש חיים על כוכב מאדים, ומישהו שם משקיף לעבר כדור הארץ ועוקב אחרי התנהלות בני האדם עליו, הוא מן הסתם צופה ומדווח לממונים שלו בהשתוממות כיצד בני עם אחד ששב למולדתו המדברית במזרח התיכון, ממתינים ליום החם והיבש של השנה, יוצאים בהמוניהם לשטחים הפתוחים והיבשים שלצד היערות המועטים אך הדליקים, ומבעירים אש בעשרות אלפי מדורות.

את התוצאה אפשר היה לראות ולהריח בכל רחבי הארץ, אבל בכבאות מתעקשים - הציבור נשמע להנחיות.

מוקדם מדי לקבוע את היקף הנזק שנגרם בשריפות המשתוללות בארץ מאז ל"ג בעומר, אבל מומחים, שלא לציטוט, מעריכים אותו במאות מיליוני שקלים - לפחות רבע מיליארד. החשבון פשוט: טוטאל לוס לישוב קהילתי אחד, בו נגרם נזק ישיר לעשרות בתים שנשרפו כליל ואשר שיקום כל אחד מהם מוערך בכמיליון שקלים; מאמצי הכיבוי, המטוסים והטייסים באוויר, אלפי הכבאים על הקרקע, היערנים, השוטרים, החיילים, אנשי הרשויות המקומיות שכולם עבדו ועובדים סביב השעון כדי להשתלט על האש ולכבות אותה; והנזק הבלתי מבוטל שנגרם לאלפי הדונמים ביערות בן שמן צרעה ואשתאול. את נתון זה תיאר מנהל אזור שפלה וחוף בקרן הקיימת לישראל גלעד מסטאי: "הלכה ריאה ירוקה בגוש דן. צוותי היערנים שלי מכבים את היערות בדמעותיהם".

השריפות עוד משתוללות ועל כל אלה יש כמובן להוסיף את הנזקים שייגרמו, יתגלו ואת הנזקים העקיפים לבעלי הבתים, המפעלים, החנויות והעסקים באיזורים שנפגעו. אלה ישפיעו על המשק כולו. על פי ניסיון העבר, יש בין העסקים האלה כאלה שלא ישרדו את הטראומה. ראש הממשלה בנימין נתניהו שביקר בחפ"ק האחוד בצהריים הבטיח לסייע בשיקום: "אנחנו נעזור להחזיר את האנשים לבתיהם - ואם צריך - להחזיר את בתיהם", אמר והודה, "זאת בעיה קשה, במיוחד באחד היישובים כאן", כשהוא מתכוון למבוא מודיעים. הוא אמר כי הוא גם שוקל את הרחבת הטייסת גם לפעולות יום וגם לפעולות לילה ושינויים מבניים אחרים, וכי הוא "בהחלט מתכוון ליישם אותם בשנה הקרובה". הודות ללקחי שתי שריפות הענק הקודמות בעשור האחרון נלמדו לקחים והכוחות הצילו חיים. זה עיקר העיקרים כמובן, אבל כל זה יעלה כסף. הרבה מאד כסף.

לקריאה נוספת בנושא:
גל השריפות: רוב מוקדי האש ברחבי הארץ תחת שליטה
"מקווים שנשאר משהו מהבית": תושבי מבוא מודיעים שבו אל החורבן
נערכים להשתלטות על השריפות: האתגר הגדול - הרוחות והשרב מחר

עוד בוואלה!

בשל ביקוש גובר לטיפול בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
נזקי השריפה בקיבוץ הראל, אתמול (צילום: רוני כנפו)

ובינתיים, מזדרזים בנציבות הכבאות וההצלה להודיע שמוקדי השריפות הגדולים לא פרצו בשל מדורות ל"ג בעומר וטוענים כי באופן גורף הציבור ציית לצו שהוציא נציב הכבאות, האוסר על הדלקת אש בשטחים פתוחים. גורם השריפה שפרצה במבוא מודיעים נמצא עדיין בחקירה, אך ממסקנות החקירה הראשוניות של הכבאות בשריפות שפרצו בכרמיה והראל מסתמן כי הן נגרמו כתוצאה מכשל חשמלי בכבל של חברת החשמל. בחברת החשמל מתפלאים על המסקנות החפוזות ואומרים כי הן עומדות בסתירה לבדיקה שערך חוקר דליקות מטעמה וכי החברה לא לוקחת אחריות על השריפות.

בצדק. אם לשפוט מהשריפות הגדולות של 2010 בכרמל, שם הזדרזו לחשוד בילדים שהשליכו גחל נרגילה בשטח פתוח בעוספיא (התיק נסגר), או בגל השריפות של 2016 בחיפה ובזכרון יעקב בו התעקשו בכירי המשרד לבטחון פנים כי "ערבים הציתו את האש על רקע לאומני" (איש מעולם לא הועמד לדין), הפליאה שהביעו בחברת החשמל מוצדקת.

אחרי השריפה בחיפה, לפני כשלוש שנים, נדרש מס רכוש ל-400 מיליון שקלים. הפעם, בלי מניע לאומני, מס רכוש לא ייתערב. אם הממשלה תרצה להתערב לטובתם ולשפות אותם מעבר למה שיקבלו מי שמבוטחים מחברות הביטוח שלהם, היא תצטרך למצוא קופת חיסכון אחרת.

מטוסי כיבוי מעל הישוב פדואל, אתמול (צילום: TPS, קובי שעיו/TPS)

שלא בשל הצתה או רשלנות, שריפות פורצות רק לעיתים רחוקות

בכרמל ב-2010 טענו כי השריפות פרצו בשל קיץ שחון שהתמשך, ובשפלה ב-2019 מייחסים את השריפות לחורף הגשום שהביא לצמחייה הגבוהה שהתייבשה ונדלקה. אך האמת היא, ששריפות פורצות שלא בשל הצתה או רשלנות רק לעיתים רחוקות. בנוסף, נראה כי כל נושא ל"ג בעומר הפך השנה טעון פוליטית, זאת במיוחד כשמנסים בכל כוח לסגור 60 מנדטים עם החרדים.

מי יודה בכל פה שלמרות כל האזהרות, ולמרות ההיגיון הבריא, עשרות אלפי מדורות בערו כעל פי המסורת, גם מחוץ למירון שם הן הותרו בהחרגה מיוחדת, בצו נציב, ולא מעט מהן נותרו מעשנות גם כשכולם הלכו כבר הביתה. כך למשל בישוב אלעד ובסמוך ליער נחשונים, שם נאבקו כבאי פתח תקווה כל הלילה בעשרות מדורות שהובערו למרות ההנחיות. כך גם במבוא ביתר, בקריית אתא ובמאות ואלפי מדורות ברחבי הארץ.

"ל"ג בעומר הזה הוא חריג. אני לא זוכר טמפרטורות כאלה כמו שהן עכשיו, אז ברור שבמצב כזה להדליק אש באיזשהו מקום זה מצב של סיכונים בלתי ניתנים לשליטה", אמר לוואלה!NEWS עו"ד עמיקם חרל"פ בן ה-73, מומחה לתביעות נזיקין בשריפות. הוא מבקש להדגיש, "אני לא עוסק בנבואה, אני רק יודע לקחת בחשבון סיכונים. אם לא מדליקים מדורות במזג אוויר כזה, במיוחד בשטחים עירוניים, או אם כן מדליקים - אז הסיכונים משתנים. אם אתה מדליק מדורה יש תמיד סיכוי שתאבד שליטה. אם אתה לא מדליק אז הבעיה הזו לא קיימת. לכן הקטע החינוכי כאן זה ללמד את 'עמך' לא להדליק מדורות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully