פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דיווח: "עסקת המאה" של טראמפ - לא תכלול הקמת מדינה פלסטינית

   גורמים אמריקניים מעריכים ב"וושינגטון פוסט" כי תכנית השלום של ארה"ב איננה מתבססת על פתרון שתי המדינות, בניגוד למאמצים שהתקיימו ב-20 השנים האחרונות. במקום "ריבונות" - היא צפויה לכלול הכרה ב"אוטונומיה" פלסטינית בלבד. התכנית החסויה צפויה להתפרסם בקרוב

   דיווח: "עסקת המאה" של טראמפ - לא תכלול הקמת מדינה פלסטינית
   רויטרס

   תכנית השלום של ממשל טראמפ כוללת הצעות מעשיות לשיפור חייהם של הפלסטינים, אך ככל הנראה תמנע הקמת מדינה פלסטינית ריבונית לצד ישראל - כך דווח הלילה (שני) ב"וושינגטון פוסט" מפי גורמים המעורים בנושא. "עסקת המאה" צפויה להתפרסם בקרוב, עם ניצחונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות, אחרי יותר משנתיים שבהן גובשה על ידי חתנו של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר, וצוותו המצומצם. עד היום פרטיה של התכנית נותרו חסויים, אך גורמים אמריקניים מעריכים כי היא נסוגה מעמדת המוצא של תמיכה בפתרון שתי המדינות, שעליה התבססו סבבי המשא ומתן בין ישראל לבין הפלסטינים ב-20 השנים האחרונות.

   באמצעות התכנית ינסה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להותיר את חותמו בסכסוך תוך התמקדות בסוגיות ביטחוניות ישראליות. טראמפ אמר לחבריו שהוא רוצה לחרוג מההנחות המסורתיות לגבי פתרון הסכסוך, אך בניגוד למתיחות עם קוריאה הצפונית שבה הוא מעורב באופן אישי, הוא העביר את האחריות לגיבוש התכנית לידי חתנו.

   עסקת המאה של טראמפ - עוד בוואלה! NEWS:
   הסוד של הממשל: "תכנית השלום תצא לאחר שתקום ממשלה, תדרוש פשרות מכולם"
   שרטוט גבולות והסדר קבע: קושנר מדבר על תוכנית השלום של טראמפ

   נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ מברך את ראש הממשלה בנימין נתניהו רגע לפני פגישתם בבית הלבן 25 במרץ 2019 (רויטרס)
   גורמים אמריקניים מעריכים - "אוטונומיה" פלסטינית במקום "ריבונות". טראמפ ונתניהו (צילום: רויטרס)

   גורמים ערביים המעורים בהצעתו של קושנר אמרו כי הוא לא חשף בפניהם אף פרט, אך אמר שהתכנית תכלול פיתוח הזדמנויות כלכליות עבור הפלסטינים ותעגן את השליטה הישראלית בגדה המערבית. לפי אנשים ששוחחו עם צוותו של קושנר, התכנית תכלול פיתוח כלכלי עבור הפלסטינים לצד הכרה במדינת ישראל, שמנגד תכיר ב"אוטונומיה" - ולא ב"ריבונות" פלסטינית.

   מרבית המומחים מעריכים כי סיכויי ההצלחה של קושנר נמוכים, אחרי שנים שבהן מאמצים בתמיכת ארצות הברית לא הצליחו להביא לפתרון. מנהיגים אירופים וערביים שאליהם הציג טראמפ את התכנית מעריכים כי סיכוייו נמוכים במיוחד לאור חלק מהצעדים שצפויים להיטיב עם ישראל. בעבר הבטיח נתניהו לשקול את התכנית, אחרי שטראמפ אמר כי היא תדרוש ויתורים משני הצדדים. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האשים את ארצות הברית בהטייה לטובת ישראל, אך היועץ הראשי אמר בשבוע שעבר כי הפלסטינים לא ידחו את העסקה על הסף.

   ג'ארד קושנר במהלך ועידה בבית הלבן 2 באפריל 2019 (רויטרס)
   גישה לא שגרתית לעומת מו"מ קודמים. קושנר (צילום: רויטרס)

   אחרי דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבערב הבחירות הצהיר על תמיכתו בריבונות הישראלית בגדה המערבית, התחזקה הערכתם של דיפלומטים ומומחים כי ממשל טראמפ ייתן אור ירוק לשליטה בשטחים שעומדים בלב המחלוקת.

   "מה שניסינו לעשות הוא להבין מהו הפתרון המציאותי וההוגן ביותר בנוגע לסוגיות הללו ב-2019, שיוכל לאפשר לאנשים לחיות חיים טובים יותר", אמר קושנר בריאיון ל"סקיי ניוז" בערבית בחודש פברואר האחרון בעת שביקר באזור על מנת לקבל את תמיכתן של מדינות ערב.

   בכיר בבית הלבן אמר ביום שישי האחרון כי "הסתכלנו על המאמצים הקודמים מתוך ההבנה שמה שנוסה בעבר - לא עבד. נקטנו גישה לא שגרתית שלא מסתירה את המציאות, אלא אומרת את האמת".

   בכירים אירופים לשעבר קראו לדחות את תכנית השלום

   על רקע הדיווח, פוליטיקאים אירופים בכירים לשעבר גינו את המדיניות החד-צדדית, כלשונם, של ממשל טראמפ בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, וקראו לדחות כל תכנית שלום שתוצע על ידו - אלא אם תהיה הוגנת כלפי הפלסטינים.

   במכתב לאיחוד האירופי ולממשלות באירופה, שנחתם על ידי 25 שרי חוץ לשעבר, שישה ראשי הממשלה מרחבי היבשת ושני מזכ"לי נאט"ו לשעבר, הם אמרו ש"הגיע הזמן שאירופה תעמוד על העקרונות הבסיסיים שלה בנוגע לשלום בין הישראלים לפלסטינים".

   הבכירים האירופים קראו לתמיכה בפתרון שתי המדינות ולדחייה של כל תכנית שלא תכלול הקמת מדינה פלסטינית עם ירושלים בתור הבירה המשותפת של שתי המדינות. הם ביקרו את הנשיא טראמפ ואמרו כי "למרבה הצער, הממשל האמריקני הנוכחי נסוג מהמדיניות האמריקנית ארוכת השנים".