הורי ההרוגים באסון צפית על כתבי האישום: "לא ישיבו את ילדינו"

הוריהם של עשרת החניכים שנספו בשיטפון בנחל צפית אמרו כי החלטת הפרקליטות על אישום נגד מנהל המכינה והמדריך בהריגה בכפוף לשימוע, "מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא". אמה של אחת ההרוגות: "שום כתב אישום לא יחזיר לי אותה, אבל אולי ימנע אסונות כאלו בעתיד"

27/02/2019
צילום: רועי עידן וואינט

כתבי אישום באסון צפית - עדכונים אחרונים:

- מנהל מכינת "בני ציון" והמדריך מואשמים בהריגת עשרת החניכים בכפוף לשימוע
- מתוך כתב האישום: "ידעו על ביטולי הטיולים והשיטפונות - והתעלמו"
- עורך דינו: "הופתעתי מאוד, אישום מופרך מהיסוד"
- סנגורי מנהל המכינה: "האישום לא מתיישב עם דמותו והתנהלותו"
- הורי ההרוגים מחזקים את הפרקליטות: "צריכים לצאת בתוצאות"
- נגד מדריכה נוספת נסגר התיק מחוסר אשמה

הורי ההרוגים באסון צפית אמרו היום (רביעי) כי "זה יום עצוב ונורא לכולנו", אחרי ההחלטה על כתבי אישום נגד מנהל מכינת "בני ציון" יובל כהאן והמדריך אביב ברדיצ'ב בגין הריגה בכפוף לשימוע. עשרה חודשים אחרי שעשרת החניכים נספו בשיטפון בטיול שקיימה המכינה בנחל שבאזור בערבה, אמרו הוריהם כי "כל עונש שיושת על האחראים לא ישיב את ילדינו".

הם טענו כי "עצם ההחלטה להאשים בעבירת הריגה מעידה על עוצמתו של המחדל הנורא". לדברי ההורים, ההחלטה "מדברת בעד עצמה" ומעידה "על הכשלים והמחדלים האיומים שהביאו לאסון".

"אנחנו נעקוב מקרוב אחר ההליך הפלילי ונצפה להבטחת ראש הממשלה להקמת ועדה ציבורית לבחינת פעילות המכינות ובטיחות התנהלותן", הוסיפו. "נמשיך להילחם על כך שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם".

עוד בוואלה! NEWS:
נתניהו על אסון צפית: "נקים ועדת בדיקה להבטחת עתיד המכינות"
"יריקה בפרצוף": הפגישה הקשה של הורי אסון צפית עם השר בנט
"אסור שאסון כזה יחזור שוב": הורי אסון צפית הפגינו נגד פתיחת המכינה

עוד באותו נושא

אסון צפית: אישום נגד מנהל מכינת "בני ציון" והמדריך בגין הריגה

לכתבה המלאה
אילן בר שלום, הרוגה באסון השיטפון בערבה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, --)
"נמשיך להילחם על כך שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם"

על פי כתב האישום, הובא לידיעתו של כהאן כי כל הטיולים של משרד החינוך באזור השיטפונות בוטלו, וגם חברת חיזוי מזג האוויר שנשכרה על ידי המכינה מסרה מידע על החשש הכבד מהשיטפונות, אולם הוא התעלם מכך. בנוסף לכך, כהאן התעלם גם מחוות דעתו המקצועית של סגן מפקד יחידת חילוץ ערבה שהתנגד לקיום הטיול במועד המתוכנן. עוד נטען בכתב האישום כי "אחת המדריכות במכינה, שהייתה אחראית על הכנת הטיול, הפצירה בחשודים, בימים שקדמו לאירוע, שלא לקיים את הטיול, משום שהיא 'מפחדת' משיטפון, אולם החשודים התעלמו מאזהרותיה ומחששותיה".

נגד ברדיצ'ב נכתב כי הוא קיבל התרעות על החשש מהשיטפונות אך הנחה להמשיך בו כסדרו בכל זאת, והשניים קיבלו מידע בזמן אמת על ירידת הגשמים ולא עשו מאומה. "במעשיהם ובמחדליהם האסורים, החשודים גרמו למותם של עשרה מחברי הקבוצה ולחבלה חמורה של שני המועמדים למכינה, בקלות דעת, וזאת בכך שהשניים נטלו סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאות הקשות האמורות, מתוך תקווה להצליח למנוע אותן", נכתב בכתב האישום.

יעמוד לדין בגין הריגה בכפוף לשימוע. כהאן(צילום: מערכת וואלה! NEWS, פייסבוק)
"קיבל התרעות על מזג האוויר ולא שינה את מסלול הטיול". ברדיצ'ב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, --)

חלק מההורים ביקשו לחזק את הפרקליטות על החלטה להגיש את כתבי האישום בגין הריגה, למרות המלצת המשטרה להעמיד לדין את כהאן בגין גרימת מוות ברשלנות. אתי בללי, אמה של גלי שנספתה באסון, אמרה כי "בהחלט יש דברים שמובנים מאליהם עבורנו וטוב שגם אצל מי שצריך לקבל את ההחלטות. ההודעה הזאת מרגיעה אותנו שיש מי שרואה את הדברים כמו שהם". לטענתה, "זה ברור לנו מאליו שיובל אחראי למה שקרה, וזה שעשרה חודשים הוא מסתובב מבלי לתת עדיין את הדין ומבלי שנדע מה מוגש בסופו של דבר. תקופה לא פשוטה".

גם רותם בר שלום, אמה של אילן, אמרה כי היא מחזקת את ידי הפרקליטות וכי "החלטה כזו רק מחזקת את העובדה שמי שהרגו עליהם לשאת בתוצאות". היא הוסיפה כי "אנשים בחברה הישראלית שכחו מהו ערך חיי אדם ומה היא אחריות. שום כתב אישום לא יחזיר לי את אילן, אבל אולי ימנע אסונות כאלו בעתיד".

אוריאל בר שלום, אביה של אילן, אמר: "זה יום קשה רגשית. אני רק מקווה שבסוף, במקביל, תיפתח ועדת חקירה בלתי תלויה כפי שראש הממשלה התחייב ושהמכינה תקפיא את פעילותה עד ליישום מסקנות אותה ועדה".

"כל עונש לא ישיב את ילדינו". סנדל שנמצא בנחל צפית אחרי האסון(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

עו"ד אפרת רייטן, המייצגת עם עו"ד אלי זהר את ההורים השכולים, אמרה כי ההחלטה "מהדהדת" ועולה ממנה באופן ברור כי "האחראים ידעו היטב על הסכנה הצפויה אך בחרו להתעלם ממנה וגרמו כך למוות מיותר וכאב בלתי נתפס אותו יישאו ההורים והקרובים כל ימי חייהם. הלב נקרע. ליבי עם ההורים השכולים ומשפחותיהם".

ממכינת בני ציון בחרו שלא להתייחס להודעת הפרקליטות ומסרו: "לא מגיבים". עורכי הדין נתי שמחוני ואסף קליין, המייצגים את כהאן, מסרו בתגובה להחלטת הפרקליטות כי הם "מבקשים תחילה להביע צער עמוק לכאבן של המשפחות, שאיבדו את היקר להן מכל באסון הנורא ושולחים להן את תנחומינו הכנים". עם זאת, הם אמרו כי החלטת הפרקליטות "איננה מתיישבת עם דמותו של יובל כמנהיג ערכי, איש חינוך מהמעלה הראשונה ועם התנהלותו האחראית, ככלל ובאירוע המדובר, בפרט. אנו תקווה כי לאחר שנשטח משנתנו במסגרת הליך השימוע, תגיע הפרקליטות לכלל מסקנה כי אין מקום להעמידו לדין".

ערב לזכר ההרוגים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, קרן שלו)
  • נחל צפית
  • בני ציון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully