אלפים הפגינו במדריד נגד שיחות עם קטלוניה: "בחירות למען האחדות"

מפלגות הימין מחו על הצעת הממשלה הסוציאליסטית לקיים דיונים על דרישות העצמאות של החבל, וקראו להקדמת הבחירות. ראש הממשלה עשוי להפסיד בהצבעה על התקציב בפרלמנט מאחר שגם הקטלאנים, שבזכותם יש לו רוב, לא מרוצים. "זמנה של הממשלה חלף"

רויטרס
10/02/2019
צילום: רויטרס, עריכה: תומר לוי

אלפי אנשים הפגינו היום (ראשון) במדריד נגד הצעתו של ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס לקיים שיחות עם הבדלנים בקטלוניה במחאה שאורגנה על יד האופוזיציה הימנית. המפגינים נופפו בדגלי ספרד בפלאזה דה קולון במרכז העיר בעצרת הגדולה ביותר נגד ראש הממשלה הסוציאליסטי שעומד בראש ממשלת מיעוט. "למען ספרד מאוחדת, בחירות עכשיו", צעקו המפגינים.

ההצעה של הממשלה הסוציאליסטית ביום שלישי למנות נציג מיוחד לשיחות בקרב המפלגות הפוליטיות על מנת לטפל במשבר במחוז העשיר דרבנה את האופוזיציה, שרואה בכך בגידה וכניעה ללחץ מצד הבדלנים. האופוזיציה דורשת בחירות מוקדמות.

סנצ'ס, שהחליף את הממשלה השמרנית ביוני, שולט רק ברבע ממושבי הפרלמנט והוא נסמך על מפלגת השמאל פודמוס, על הבדלנים הקטלאנים ועל שתי מפלגות קטנות יותר כדי להעביר חוקים. הממשלה תעמוד בפני הצבעה קריטית ביום רביעי על הצעת התקציב השנתי שלה, וללא תמיכת קטלוניה, היא צפויה להיכשל. המפלגות הקטאלניות אמרו כי התמיכה שלהן מותנית בשיחות על סוגיית העצמאות של החבל, אולם הממשלה לא כללה זאת בהצעתה.

עוד באותו נושא

עימותים בקטלוניה ביום השנה למשאל העם: "רפובליקה תחת הקמה"

לכתבה המלאה
הימין זוכה ברוב בסקרים. מפגינים במדריד, היום(צילום: רויטרס)

אם הפרלמנט לא יצליח להעביר את התקציב, הבחירות עשויות להיות מוקדמות לפני ההצבעה המתוכננת ל-2020. המפלגה השמרנית ומפלגת הימין-מרכז "אזרחים" ארגנו את ההפגנה, כשגם מפלגת הימין הקיצוני החדשה "ווקס" השתתפה בה. לפי סקרים שהתקיימו לאחרונה, שלוש המפלגות יזכו ברוב בפרלמנט אם הבחירות היו מתקיימות היום, מה שיאפשר להן להחליף את הממשלה הסוציאליסטית.

"זמנה של ממשלת סנצ'ס חלף", אמר מנהיגת המפלגה השמרנית, פבלו קסדו. אתמול אמר ראש ממשלת ספרד כי ההפגנה תציג "מדינה בשחור ולבן שפשוט מציעה לחזור לאחור".

אנה פוונטה, גמלאית בת 73, אמרה כי היא נמצא בהפגנה למען "אחדות ספרד". מפגינה אחרת, ראקל גרסיה בת ה-76 הזהירה כי הממשלה נותנת יותר מדי לתומכי עצמאותה של קטלוניה והיא "עומדת לקרוע את ספרד".

הממשלה עשויה להפסיד בהצבעה על התקציב ביום רביעי. המפגינים במדריד, היום(צילום: רויטרס)

המפגינים מחו יומיים לפני תחילת משפטם של 12 מנהיגי תנועת העצמאות של קטלוניה, שעומדים בפני עונש מקסימלי של 25 שנות מאסר אם יורשעו בעבירות של המרדה ושימוש לרעה בכספי ציבור. זאת בשל תפקידם בניסיון הכושל של קטלוניה להכריז על עצמאות ובארגון משאל העם ב-2017.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully