הערכה במח"ש: השוטר שירה למוות בצעיר בבת ים היה נתון בסכנת חיים

החוקרים זימנו לעדות פתוחה את השוטר שירה למוות ביהודה ביאדגה בבן ה-24, לאחר שנחשד כי איים עליו בסכין. ''כל האירוע התרחש במשך שניות בודדות'' אמר גורם משפטי המעורה בחקירה. במשטרה הבהירו: "תגובת השוטר לא קשורה למוצא החשוד"

  • בת ים
  • מח"ש
בני משפחתו של יהודה ביאדגה הצעיר בן העדה האתיופית שנורה למוות על ידי שוטר בבת ים (צילום: אור רביד, יבגני לאוכמן, עריכה: איתי עמרם)

במחלקה לחקירות שוטרים טרם התגבשה הכרעה אם יש צורך לחקור את השוטר שירה למוות ביהודה ביאדגה בן ה-24 בבת ים. חוקרי מח''ש גבו מן השוטר עדות פתוחה וכן קיבלו את דוחות הפעולה של השוטר ושל חבריו שהיו באירוע. במקביל, קיבלו חוקרי מח''ש את קלטות השיחות למוקד 100 שהתקבלו מבני המשפחה ומאזרחים קודם לאירוע. חוקרי מח''ש אף גבו עדויות מעדי ראייה וכן קיבלו מאנשי המחלקה לזיהוי פלילי את הממצאים הראשונים של זירת האירוע ובכלל זה את הסכין שאחז המנוח בטרם נורה.

החוקרים נוטים להעריך כי השוטר אכן היה אובייקטיבית במצב של סכנת חיים, שכן על פי כלל העדויות שנאספו עד כה, הצעיר רץ לעבר השוטר עם הסכין שלופה. ''כל האירוע התרחש במשך שניות בודדות'' אמר גורם משפטי המאורע בחקירה. החוקרים אמורים בימים הקרוב לקבל את ההחלטה אם לפתוח בחקירה ולחקור את השוטר באזהרה או שלסגור את התיק נגד השוטר שטוען כי פעל מתוך הגנה עצמית.

עוד באותו נושא

במשפחתו של יהודה שנורה למוות תוקפים: "מתביישים במדי השוטרים"

לכתבה המלאה
זירץ הירי בבת ים, אתמול

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי הוא "מביע צער רב על מותו של יהודה ביאדגה ועל התוצאה הקשה והטראגית של האירוע בו הוא נורה. מבלי לקבוע מה התרחש באירוע, אני מצפה שהאירוע יחקר במהרה על ידי המחלקה לחקירות שוטרים ואוודא שיופקו ממנו כל הלקחים הנדרשים". ארדן הוסיף כי "בשנים האחרונות נעשו צעדים רבים על מנת לחזק ולשפר את הממשק והקשר בין המשטרה לבין יוצאי אתיופיה על מנת למנוע שיטור יתר, להביא לשקיפות בפעילות המשטרה ולחזק את האמון בין המשטרה לבין קהילת יוצאי אתיופיה החשובה ונמשיך לפעול כדי לחזק אותו ולייצר שקיפות בעבודת המשטרה".

בני משפחתו של ביאדגה התקשרו אתמול למוקד 100 של המשטרה ודיווחו כי הוא התפרע אתמול בביתו כשהוא חמוש בסכין, ואמו חשה מאוימת. מיד לאחר מכן, ביאדגה יצא מהדירה ורץ לכיוון רחוב ז'בוטינסקי. צוות אופנוענים של מרחב איילון הגיע למקום, שאחד מהם החל לסרוק את האזור רגלית והשני התקדם לצומת הרחובות הרצל וז'בוטינסקי. השוטר שהיה על האופנוע סיפר כי הצעיר רץ לעברו כשהסכין שלופה וחש שהוא רוצה לדקור אותו. בתגובה, שלף את אקדחו וירה שני קליעים. בזירה נמצאו הסכין, בעלת להב של 15 ס"מ, וכן תרמילי אקדחו של השוטר. המשטרה פתחה בחקירה, ובמח"ש בוחנים את נסיבות המקרה. ביאדגה פונה לבית החולים וולפסון שבחולון, שם נקבע מותו.

בני משפחתו של הצעיר ביקרו היום בחריפות את התנהלות המשטרה. דוד ביאדגה, אחיו של ההרוג, אמר כי יהודה "היה בנאדם נורמטיבי לחלוטין, למד בבית ספר והיה מצטיין. היה בישיבה לפני הצבא, בחור ירא שמיים". עוד הוסיף דוד כי "על מחבל שבא לפגוע אומרים לנו לא לירות, אלא לירות לרצפה ולא לפלג הגוף העליון. זה לא נורמלי".

''כל האירוע התרחש במשך שניות בודדות''. ההרוג, יהודה ביאדגה

גוס ווביו, גיסו של ההרוג סיפר כי :"זה בן אדם שגדלתי איתו יחד. יש לו בעיה, הוא חולה והפסיק לקחת כדורים. השתולל בבית עם סכין, הוא התקשר אליי, הייתי בראשון לציון, שמתי את האוטו למטה והגעתי אליו. הבנאדם לא השתולל כשדיברתי עם השוטר. אמר לי: תגיע לטיפול נמרץ. לא נתנו לנו להיכנס וכשהנערים נכנסו אמרו שהוא מת. לא נתנו לנו פרטים".

מהמשטרה נמסר כי "בהמשך לפרסומים ולפניות כתבים בעניין האירוע בבת ים נבקש להבהיר כי תגובתו של השוטר נבעה מהערכתו את הסכנה המוחשית שנשקפה לחייו ובשום אופן ללא כל קשר למוצאו של החשוד. כמקובל בכל מקרה של ירי במהלך פעילות מבצעית של המשטרה, נפתחה בנושא בדיקה במח"ש ואין זה ראוי להסיק מסקנות שיש בהן כדי להטעות את הציבור ביחס לאירוע זה טרם השלמת הבדיקה על ידי הגוף המוסמך לכך. למותר לציין כי משטרת ישראל משתתפת בצערה העמוק של המשפחה על אובדנה, ללא קשר לנסיבות המקרה שכאמור נבדקות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully