דיווח: ה-FBI חשד שטראמפ פועל לטובת רוסיה

בניו יורק טיימס דווח כי בבולשת הפדרלית היו מודאגים בשל פיטוריו של קומי ובדקו בסתר אם הנשיא עובד למען רוסיה. לא ברור אם החקירה בנושא נמשכת, אך הדחת ראש ה-FBI שלעצמה עלולה להוות שיבוש חקירה - עבירה שבגינה הקונגרס יכול לפתוח בהליכי הדחה

סוכנויות הידיעות
צילום: CNN, עריכה: שניר דבוש

הבולשת הפדרלית בארצות הברית (FBI) חקרה חשד ולפיו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פועל לטובת רוסיה - כך דיווח הלילה (שבת) הניו יורק טיימס. זאת לאחר שבכירים במערכות אכיפת החוק היו מודאגים בשל פיטוריו של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בידי טראמפ. לא ברור אם החקירה הזו נמשכת.

במאי 2017 הימם טראמפ את ארצות הברית כשהחליט לפטר את קומי. הפיטורים הללו יצרו כדור שלג שהוביל לכך כי סגן התובע הכללי, רוד רוזנשטיין, מינה את החוקר המיוחד רוברט מולר לבחון את קשרי טראמפ ואנשיו עם בכירים רוסים במהלך קמפיין הבחירות. כעת מתברר כי בבולשת ראו בחומרה רבה את הפיטורים וחששו שנעשו ממניעים לא ענייניים.

בכירים לשעבר במערכות אכיפת החוק, המכירים את פרטי החקירה, סיפרו כי חוקרי היחידה לסיכול ריגול של ה-FBI נאלצו לבדוק אם פעולותיו של טראמפ עצמו היוו איום על הביטחון הלאומי של ארצות הברית. בנוסף לכך, הסוכנים בדקו אם טרמאפ פועל לטובת רוסיה ביודעין או שהוא עושה זאת בהשפעתה ושלא במתכוון.

החקירה בעניינו של הנשיא טראמפ כוללת גם היבט פלילי, הידוע לציבור מזה זמן רב. החוקרים בוחנים אם הפיטורים של קומי מהווים שיבוש של החקירה, עבירה שלפיה הקונגרס יכול לפתוח בהליכי הדחה נגד הנשיא. טראמפ מכחיש זאת וטוען כי החקירה נגדו היא "ציד מכשפות". לפי ההערכות, חקירתו של מולר נמצאת בישורת האחרונה.

עוד באותו נושא

דיווח: ייבדק אם ציוציו של טראמפ מהווים שיבוש חקירת מעורבות רוסיה

לכתבה המלאה
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, ינואר 2017 (צילום: GettyImages)

עוד סיפרו הגורמים כי סוכנים וגורמים בכירים בבולשת הפדרלית פיתחו חשדות כלפי קשריו של טראמפ עם הרוסים במהלך המירוץ לבחירות 2016, אך אז החליטו שלא לפתוח בחקירה כיוון שלא היו בטוחים כיצד לגשת לנושא כה רגיש ונפיץ. הגורמים סיפרו כי מה שעורר את חשדם של החוקרים ולבסוף הניע אותם לפתוח בחקירה היא פעילות הנשיא לפני ואחרי פיטורי קומי, במיוחד בשני מקרים שבהם הוא קשר את פיטורי ראש ה-FBI לחקירת המעורבות הרוסית.

הנשיא טראמפ הגיב לפרסומים בסדרת ציוצים בחשבון הטוויטר שלו ובהם כתב: "וואו, ראיתי בניו יורק טיימס הכושל שהבכירים המושחתים לשעבר ב-FBI, שכולם כמעט פוטרו בנסיבות מאד רעות, פתחו בחקירה אחריי, ללא סיבה וללא הוכחה וזאת אחרי שפיטרתי את ג'יימס קומי השקרן. כל כך שפל".

בשנה שעברה פרסם קומי ספר ובו הוא הפנה כלפי טראמפ האשמות בוטות ביותר. הספר, "נאמנות גבוהה יותר", רומז לדרישת הנאמנות שקומי טוען שטראמפ ביקש ממנו. בספר כינה קומי את טראמפ "מנהיג בלתי מוסרי שאינו דבק באמת".

על שיחותיו עם הנשיא כותב ראש הבולשת הפדרלית המפוטר: "היו לי פלאשבקים לתחילת הקריירה כתובע נגד המאפיה: הבוס בשליטה מוחלטת. שבועות הנאמנות. תפיסת העולם של 'אנחנו נגדם'. השקרים על כל דבר, קטן וגדול, בשירות של קוד נאמנות ששם את הארגון מעל המוסר ומעל האמת". לדבריו, "מה שקורה עכשיו זה לא נורמלי. זה לא פייק ניוז. זה לא בסדר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully