פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "עובר עינויים": חשוד ברצח עצור ברשות, וישראל לא ממהרת להשיבו

   סאמח א-דין ממזרח י-ם נעצר ברמאללה לפני 9 חודשים בחשד למעורבות ברצח עובד במלון שבו עבד וטוען לחפותו. בעתירה שהגיש נטען שעבר עינויים קשים ואישתו הפסיקה לבקרו בשל איומים. בג"ץ מתח ביקורת על התנהלות המדינה בניסיונות להשבתו. "העדכונים רחוקים מלהניח את הדעת"

   סאמח נאסר אלדין תושב מזרח ירושלים עצור מזה כשמונה חודשים ברשות הפלסטינית בחשד למעורבות ברצח ולטענת עורכי דינו עובר עינויים (באדיבות המצולמים)
   נעצר באפריל האחרון ברמאללה בחשד למעורבות ברצח ראיד אלע'וף, עובד במלון בו עבד. אלדין (באדיבות המשפחה)

   בג"ץ מתח אתמול (חמישי) ביקורת על תשובות המדינה בנוגע לפעולותיה להשבת תושב מזרח ירושלים העצור ברשות הפלסטינית זה תשעה חודשים. "העדכונים שקיבלנו מהפעם הקודמת רחוקים מלהניח את הדעת", אמרה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. עם זאת, בטרם יוצא צו המורה למדינה איך לפעול, הוחלט לאפשר לה פעם נוספת לקדם את הנושא ולהגיש עדכון עד ל-15 בינואר, "ואחרי נדע מה לעשות", אמרה חיות.

   ההחלטה התקבלה לאחר שנערך דיון במעמד נציגי המדינה בלבד, במסגרתו התקבלו הבהרות מגורמי ביטחון שהגיעו לדיון.

   סאמח נאסר א-דין, אב לשתיים מבית חנינא, נעצר באפריל האחרון ברמאללה בחשד למעורבות ברצח ראיד אלע'וף, עובד במלון בו עבד, ובימים אלו מתנהל משפטו שם. בעתירה שהוגשה בשמו נטען כי הוא עבר עינויים קשים במעצר ועל המדינה לפעול כדי להעבירו לידי הרשויות הישראליות שכן סמכות השיפוט של ישראלים היא של ישראל על פי הסכמי אוסלו. לדבריו הוא אינו קשור לרצח, ואלע'וף על פי החשד נרצח לאחר שסחט את אחד מבכירי הרשות הפלסטינית. בעקבות העתירה, הורה בג"ץ למדינה להעביר עדכונים שוטפים לגבי הפעולות הנעשות על מנת לשחררו.

   לקריאה נוספת:
   בגלל כסף: רצחו את יארה איוב במאפייה, והשליכו את הגופה לפח
   גבאי ברקע שריקות וקריאות בוז: נביא עוד קולות למפלגת העבודה
   פומפאו נאם בקהיר: עלינו להתעמת עם איראן מאשר לקיים עמה יחסים

   בית המשפט העליון, ירושלים (נועם מושקוביץ)
   "העדכונים שקיבלנו מהפעם הקודמת רחוקים מלהניח את הדעת". בתי המשפט העליון (צילום: נועם מושקוביץ)

   אשתו נאז'וה שביקרה אותו עד לאחרונה סיפרה כי היה נראה פצוע קשה ולא ניתנה לו העזרה שהיה צריך. אולם לאחרונה הפסיקה לבקרו בשל חשש לפגיעה בה. זאת, לאחר שקיבלה מסרים להגיע ולהיפגש עם גורמים ברשות הפלסטינית. "אנחנו פה, אני והבנות וזה כל מה שיש לי עכשיו", היא אמרה. אני רוצה שישחררו אותו והאמת תצא לאור, שהוא חף מפשע. לא אכפת לי שיהיה משפט פה", הוסיפה.

   מדובר בתקופה ארוכה באופן חריג בה תושב ישראל עצור ברשות הפלסטינית. בדיון הראשון בבג"ץ, לפני כחודשיים, אמרה הנשיאה חיות כי זהו מקרה יוצא דופן וציינה כי היו 58 מקרים השנה של ישראלים שנעצרו ברשות בנסיבות דומות, וכולם הוחזרו. "המקרה הוא בהחלט חריג מבחינת משך הזמן, שהטיפול נמשך ללא תוצאה חיובית. בהחלט הבענו דעה שיש למצות צעדים, אולי רחבים יותר ממה שנעשה עד היום כדי להביא להעברתו לידי הרשויות בישראל", אמרה חיות, "הכל מאותת לצורך דחוף ביותר".

   בדיון שנערך בחודש שעבר בכנסת, התייחס עמית אבירם מהמטה לביטחון לאומי למקרה של א-דין. "כל הפעילות שנעשית ברשות מנוגדת לגמרי להסכמים. הוא צריך לחזור לשטח מדינת ישראל ולהיות מטופל ברשויות פה", אמר אבירם והוסיף כי ראש הממשלה הנחה את המל"ל לרכז את כל הפעילויות שנעשות להחזרתו ולשחרור תושב ירושלים נוסף, עיסאם עקל, שנידון לאחרונה למאסר עולם בשל מכירת נכס ליהודים.