גליק פרץ בבכי, אורן חזן עורר סערה: מופע הסיום של הכנסת ה-20

בקואליציה ובאופוזיציה התרעמו על הצעות החוק שירדו לטמיון עם היציאה לפגרת הבחירות, כשרבים מהם ניסו להשאיר חותם - או להתבלט בפריימריז הקרובים שבהם ילחמו על מקומם בכנסת הבאה. אחרי קדנציה של לא מעט חקיקה ופרובוקציות, גם השליחים של נתניהו התקשו לפקח על המהומה

ח"כ אורן חזן קרא לח"כ פנינה תמנו שטה "עולת מחמד" (צילום: ערוץ הכנסת)

לו אזרח ממדינה זרה היה נקלע לדיונים שהתקיימו אתמול (רביעי) בוועדת הכנסת על החוק לפיזור הכנסת, הוא היה בטוח שהבחירות הקרובות נכפו על חברי הכנסת בקואליציה ובאופוזיציה והם כלל לא רוצים בהן. יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר מ"הליכוד" איים כי יעשה שימוש בסמכותו ויעכב את החוק אם לא יקודמו חוקים "למען עם ישראל", ואליו הצטרפו בזה אחר זה ח"כים מכל הסיעות.

ח"כ אחמד טיבי ביקש לקדם הצעת חוק שלו להעניק טיפולי שיניים למשותקים מוחין, חברי הכנסת אמיר אוחנה ואסנת הילה מארק דרשו לקדם את החוק שלהם לטובת המתמחים שלא עברו את הבחינות של לשכת עורכי הדין ונציגי שאר הסיעות העבירו כל אחד מהם רשימה של עשרות חוקים אותם ביקשו לקדם במהירות בשבוע הבא. קשה להאשים את חברי הכנסת בדרישותיהם -פיזור הכנסת נפל עליהם כרעם ביום בהיר, והם העלו טענה שעבודה אינטנסיבית שעשו במשך חודשים ארוכים בוועדות תרד לטמיון.

עוד בנושא:
סערה בוועדת הכנסת: ח"כ חזן כינה את ח"כ תמנו שטה "עולת מחמד"
בלי זועבי וזחאלקה: חברי הכנסת מבל"ד לא יתמודדו לכנסת הבאה
מחוק הפורנו ועד חוק הגיוס: כל ההצעות שכבר לא יאושרו

עוד באותו נושא

בדרך לבחירות: חוק פיזור הכנסת אושר בקריאה שנייה ושלישית

לכתבה המלאה
נתניהו במליאה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)

אבל קשה לבוא בטענות - אלה הם כללי המשחק, ונדמה היה לרגע שחלקם כבר עמוק-עמוק בפריימריז בניסיון להרשים את הבוחר. כנסת ה-20 השלימה כמעט ארבע שנים, זמן ארוך יותר מכל כנסת אחרת בשנים האחרונות, וקשה יהיה להמעיט בעבודה הקשה של השרים וחברי הכנסת. מרביתם קידמו והשלימו חוקים אבל הכנסת האחרונה גם התאפיינה באלימות מילולית ושיח פוגעני. פרובוקציות היו מנת חלקה על בסיס קבוע וגם בדיון האחרון על פיזור הכנסת, נראה ששני הצדדים ניסו כל אחד להשאיר חותם.

הערכה: שליש מחברי הכנסת לא ייכנסו לכנסת הבאה

מצד אחד, ח"כים שדיברו על "חקיקה חשובה", בהם יהודה גליק (הליכוד) שפרץ בבכי על כך שהצעתו נגד פרסום ושיווק מוצרי טבק "תרד לטמיון", ומצד שני, ח"כים שהקניטו ופגעו אחד בשני, בהם ח"כ אורן חזן שקרא לח"כ פנינה תמנו שטה "עולת מחמד". במקרה הזה, כמו גם במקרים אחרים, אפילו שליחיו של ראש הממשלה שנשלחו "לפקח" על הדיון - לא הצליחו ממש להשתלט עליו. בשבוע הבא, אחרי שפוזרה, הכנסת תנקה שולחן, ובימי שני ושלישי היא צפויה לאשר עשרות הצעות חוק שיובאו בהסכמת הקואליציה והאופוזיציה.

מפזרים את הכנסת. ההצבעה במליאה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)

הרשימה עוד לא נסגרה, ונציגי הסיעות הגישו יותר מ-200 הצעות אותן הם מבקשים לאשר. "ועדת ההסכמות" תתכנס ביום ראשון כדי להכריע אלו הצעות ייכנסו לרשימה, וגם על כך עוד צפוי קרב משמעותי. הכנסת ה-20 פוזרה, בשבוע הבא יתקיימו הצבעות אחרונות, ועבור חלק גדול מחברי הכנסת זו גם תהיה כנראה הפעם האחרונה. לפי ההערכות, שליש מחברי הכנסת בקדנציה הנוכחית לא ייבחרו שוב לכנסת ה-21.

לפיד במליאה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ מיקי זוהר וח"כ דוד ביטן בועדת הכנסת, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ ציפי לבני במליאה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ אחמד טיבי בכנסת, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ יואל חסון בכנסת, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ כבל במליאה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
מחכים להצביע. המליאה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)
ח"כ אלעזר שטרן בכנסת, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully