למרות איומי סרביה: קוסובו החליטה על הקמת צבא

הפרלמנט הצביע פה אחד בעד הפיכת כוחותיה של קוסובו לצבא סדיר, למרות חששות המדינה השכנה מפני איום על השלום העולמי ועל המיעוטים החיים באזור. נאט"ו והאיחוד האירופי הביעו צער על המהלך

אי-פי
כוחות הביטחון של קוסובו במצעד צבאי יום לפני ההצבעה בפרלמנט (צילום: רויטרס)

הפרלמנט בקוסובו אישר היום (שישי) להקים צבא עצמאי, למרות התנגדותה של סרביה שהזהירה כי הצעד עלול לאיים על השלום העולמי, פחות מ-20 שנה אחרי סיום המלחמה באזור. 107 מחברי הפרלמנט, המונה 120 מושבים, הצביעו פה אחד בעד שלושה חוקים שנועדו להפוך את כוחות הביטחון של קוסובו, המונים 4,000 איש, לצבא בפועל של המדינה שמעמדה שנוי במחלוקת. התהליך יהיה הדרגתי וצפוי להימשך כעשור.

קוסובו הכריזה על עצמאותה בשנת 2008, אך סרביה מסרבת להכיר בה, וזאת ברקע המלחמה שהתנהלה בין השנים 1998-1999 בינה לבין הבדלנים האלבנים. סרביה חוששת כי מטרת המהלך הוא ביצוע טיהור אתני במדינה השסועה, טענה שאותה מכחישים בפרישטינה בתקיפות. המדינה השכנה כינתה את הצבא החדש "לא חוקי" ואמרה כי מי מאזרחיה שיצטרפו לכוחותיו ייענשו.

בהצהרה שמסרה אחרי הצבעת הפרלמנט מסרה ראשת ממשלת סרביה אנה ברנאביץ' כי הקמת הצבא בקוסובו עובדת נגד המאמצים להשיג יציבות באזור הבלקן. "סרביה תנסה להמשיך לצעוד בדרך השלום והיציבות, דרך השגשוג", אמרה. "אנחנו לא צריכים רק לשבת ולדבר על עתיד טוב יותר. זהו אינו היום שתורם לשיתוף הפעולה וליציבות באזור". מוקדם יותר השבוע היא איימה כי האופציה הצבאית היא אחת התגובות האפשריות.

עוד בנושא:
סרביה: נתערב צבאית אם קוסובו תקים צבא

עוד באותו נושא

כשהעולם חשב שמדינה רב-לאומית תחיה בשלום וללא מלחמות

לכתבה המלאה
חיילי כוחות הביטחון של קוסובו, היום (צילום: רויטרס)

אתמול נמסר מלשכתו של הנשיא אלכסנדר ווצ'יץ' כי הוא יפקח על הכוחות בגבול במשך שלוש הימים הקרובים. מומחים מעריכים כי הרטוריקה התקיפה נועדה לאוזניהם של הלאומנים הסרבים, מאחר שכל פעולה צבאית של סרביה בקוסובו תפגע בשאיפותיה להצטרף לאיחוד האירופי. בריסל מתנה את חברותן של סרביה וקוסובו בפתרון המחלוקות ביניהן.

ראש ממשלת קוסובו ראמוש הרדינאג' הבטיח כי "בצבא של קוסובו לעולם לא ייעשה שימוש נגד הסרבים" וכי הוא יהיה "רב-אתני ומקצועי שישרת את האזרחים ואת השלום באזור או בכל מקום אחר בעולם אם יידרש לכך". ארצות הברית, שמכירה בעצמאותה של קוסובו, הצהירה כי היא תומכת באישור החוקים המהווים "מעבר הדרגתי של קוסובו להפיכתה לכוח בעל יכולת להגן על הטריטוריה שלו ועל ריבונותו".

בנאט"ו הביעו צער על החלטת הפרלמנט בקוסובו וקראו להימנע מהסלמה. מזכ"ל הברית ינס סטולטנברג אמר כי הפיכת כוחותיה של קוסובו לצבא "הן החלטה שלה", אך זו אושרה "על אף שנאט"ו הביעה את חששה מכך". עוד אמר סטולטנברג כי "עכשיו נצטרך לבחון מחדש" את היחסים עם קוסובו.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הביעה תמיכה בעמדתה של נאט"ו והוסיפה כי השינוי במעמד הכוחות של קוסובו צריך להיעשות "בתהליך הדרגתי בהתאם לחוקה של קוסובו". גם גרמניה הגיבה להחלטת הפרלמנט בקוסובו ואמרה כי יש לוודא שהצבא שיוקם לא ישמש להגברת המתיחות באזור. עם זאת, בדבריו אמר דובר משרד החוץ הגרמני כי "לקוסובו, כמדינה עצמאית, יש זכות להקים כוחות מזוינים סדירים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully