פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קליפורניה הפכה ל"שדה קרב", יוון עלתה באש: אסונות הטבע ב-2018

   קליפורניה התחילה את השנה עם מפולות בוץ קטלניות וסיימה אותה עם שריפות ענק. צונאמי הפך עיר תיירותית באינדונזיה לעיי חורבות. סופות האבק בהודו גבו את חייהם של עשרות בני אדם. הר הגעש "פואגו" התפרץ בגואטמלה. סיכום אסונות הטבע של השנה החולפת

   קליפורניה הפכה ל"שדה קרב", יוון עלתה באש: אסונות הטבע ב-2018
   צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

   שריפות ענק, הוריקנים, רעידות אדמה, צונאמי, התפרצות הר געש וסופות אבק - אלה היו חלק מאסונות הטבע ששנת 2018 הביאה עמה ברחבי העולם. רק בחודש נובמבר השתוללו שריפות ענק בצפון קליפורניה שגרמו למותם של עשרות בני אדם ולנזק רב.

   במוקד הבערה המרכזי בצפון המדינה, כילתה השריפה "קמפ" קרוב לחצי מיליון דונם. למעלה מ-50 אלף איש נאלצו לעזוב את בתיהם, ויותר מ-7,000 מבנים נשרפו כליל. בשריפה אחרת, "וולסיי", שהשתוללה בסמוך ללוס אנג'לס, נשרפו כ-375 אלף דונם. במוקד זה נאלצו למעלה מ-170 אלף איש לעזוב את בתיהם, ו-50 אלף מבנים נמצאים כעת בסכנה באזור מליבו, מאות מהם נהרסו כליל. סך הכל, בחיבור כל מוקדי השריפות יחד, כ-300 אלף איש התפנו מבתיהם.

   כבאי נלחם בלהבות בשריפות בצפון קליפורניה 11 בנובמבר 2018 (AP , אי-פי)
   מאמצי כיבוי ממושכים. השריפות בקליפורניה (צילום: אי-פי)
   שריפות בקליפורניה, פרדייז, 11.11 (AP , אי-פי)
   חורבן בקליפורניה. ניצולי השריפות (צילום: אי-פי)

   נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עורר סערה לאחר שמתח ביקורת על התנהלות הרשויות בקליפורניה וכתב כי אנשים נהרגו "בגלל ניהול כושל של היערות". עם זאת, בהמשך הוא התייצב לצד מושל המדינה ואמר גם: "אני לא חושב ששריפה כזאת תוכל לקרות שוב. אני מקווה שזאת תהיה האחרונה בגלל שהיא הייתה חמורה מאוד". לדבריו, בעקבות שינויי האקלים הוא דוגל בשינוי המדיניות בנוגע לטיפול ביערות.