פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מזוודות, מושבים - ושרידי גופות: אינדונזיה מחפשת אחרי המטוס שהתרסק

   הסיכויים למצוא ניצולים מתוך 189 הנוסעים שהיו על הטיסה שצללה לים ג'אווה הולכים ואוזלים, ובינתיים מצאו צוותי החילוץ פריטים ושרידים. עדיין לא ברור מה גרם לתאונה הקטלנית של המטוס החדש

   מזוודות, מושבים - ושרידי גופות: אינדונזיה מחפשת אחרי המטוס שהתרסק
   צילום: רויטרס, עריכת וידאו: יאיר דניאל

   הרשויות באינדונזיה חילצו חפצים שהיו שייכים לנוסעים למטוס שהתרסק הבוקר (שני) בים, וכן שרידי גופות של חלק מ-189 הנוסעים ואנשי צוות שהיו על הטיסה שיצאה מהבירה ג'קרטה לאיים סמוכים. ככל הנראה, לא היו ניצולים באסון התעופה וטרם ברור מה גם לתאונה. הצוללנים מחפשים עתה את שרידי מטוס הבואינג מדגם 737 מקס 8.

   הנשיא ג'וקו ווידו כינס מסיבת עיתונאים שבה אמר כי הרשויות מתמקדות במאמצי החיפוש וההצלה. הוא קרא לתושבים להתפלל ולתמוך בקורבנות. המשפחות נקראו להגיע לבתי החולים כדי לזהות את הגופות.

   "עלינו למצוא את החלק המרכזי", אמר במבבנג סוריו, המנהל המבצעי של סוכנות החיפוש וההצלה. "אני מעריך שאין שורדים, בהתבסס על חלקי הגופה שנמצאו עד כה".

   לקריאה נוספת על האסון
   אינדונזיה: מטוס ועליו 189 נוסעים התרסק בים דקות לאחר שהמריא

   צוותי חילוץ בים ג'אווה, שלחופי אינדונזיה, בחיפוש אחרי שרידי המטוס שהתרסק, 29 באוקטובר 2018 (רויטרס)
   המטוס צנח לעומק של עשרות מטרים. צוותי החילוץ בים, היום (צילום: רויטרס)

   בני המשפחות של נוסעי המטוס מחכים בכליון עיניים לכל בדל מידע אודות יקיריהם. אשתו של מורטדו קורניאוואן הייתה על המטוס בטיסת עבודה, "איני יכול לחיות בלעדיה", אמר בדמעות. "כשראיתי בטלוויזיה את הדיווח על ההתרסקות, נתקפתי חולשה".

   בנם בן ה-24 של לאטאייף נורבנה ויטי סומייאטי היה גם הוא על המטוס, כשבא לבקר את הוריו, "אתמול בלילה דיברנו כולנו על התוכניות שלו ועל החלומות שלו. עכשיו הוא איננו, אנחנו לא מאמינים שהמטוס שלו התרסק - אנחנו רוצים לראות את הגופה שלו, את פניו, את מה שנשאר ממנו".

   דובר סוכנות החיפוש וההצלה של אינדונזיה, יוסוף לטיף, אמר כי טיסת JT610 איבדה קשר 13 דקות אחרי ההמראה. הוא הוסיף כי כלי שיט שיצא מנמל של הבירה ראה את המטוס צולל אל המים לעומק של בין 30 ל-40 מטר. על המטוס, שביקש לשוב לנמל בג'קרטה לפני שאבד עמו הקשר, היו לפחות 23 גורמי ממשל ממשרד האוצר.

   לדבריו, אותרו בים פריטים כמו אוזניות וחגורות הצלה במרחק של כמה עשרות מטרים מהמקום שבו אבד הקשר עם המטוס. "אנחנו שם, כלי השיט, המסוקים שלנו חגים מעל המים, כדי לעזור", אמר. "אנחנו מנסים לצלול כדי למצוא את ההריסות".

   זאת התאונה הראשונה שבה מעורב מטוס מדגם זה של בואינג, הנחשב לחסכוני יותר בדלק ויכול לשאת עד 210 נוסעים. המטוסים הראשונים נכנסו לשירות בשנה שעברה. החברה האמריקנית מסרה כי היא עוקבת מקרוב אחרי התאונה.

   חלק מהפריטים שאותרו

   לפי נתוני טיסה שפורסמו באתר Flightradar24, המטוס הראה סימנים ראשונים לתקלה שתי דקות לתוך הטיסה, כשהגיע לגובה של 2,000 רגל. אז הוא ירד יותר מ-500 רגל ונטה שמאלה, בטרם עלה שוב לגובה של 5,000 רגל, שבו נותר למשך רוב הזמן שנותר בטרם התרסק. הוא החל להאיץ ברגעיו האחרונים למהירות של 638 קמ"ש לפני שאבד עמו הקשר בגובה של 3,650 רגל. המיקום האחרון שלו נרשם במרחק של כ-15 ק"מ מצפון לקו החוף של אינדונזיה.

   דובר חברת ליון אייר, חברת הלואו-קוסט הגדולה ביותר במדינת האיים המוסלמית, אמר שצוללנים עושים כל שביכולתם לחלץ את הריסות המטוס, שלדבריו - היה חדש לגמרי. עוד הוסיף דובר החברה כי אינם יכולים להתייחס כרגע לכל פרטי התקרית וכי הם "עדיין אוספים פרטים". הוא הוסיף כי הטייסים היו מנוסים.

   התרסקות מטוס אינדונזיה, 29.10 (רויטרס)
   חלק משרידי המטוס שנמצאו הבוקר (צילום: אי-פי)

   התאונה הקטלנית היחידה של חברת "ליון אייר", שהוקמה ב-1999, הייתה ב-2004, כשמטוס מדגם MD-82 התרסק בעת נחיתה בעיר סולו סיטי. 25 מתוך 163 הנוסעים נהרגו.

   עם זאת, שישה מטוסים אחרים של החברה, כולל אחד שהתרסק באוקיינוס בעת שניסה לנחות באי באלי ב-2013, ניזוקו מעבר לתיקון בשורת תאונות שונות. החברה הוסרה מהרשימה השחורה של האיחוד האירופי רק ביוני 2016.

   באפריל הודיעה החברה פרטית כי היא החליטה לרכוש 50 מטוסים מדגם בואינג 737 MAX במחיר של 6.24 מיליארד דולר. היא אחת הלקוחות הגדולות ביותר של החברה האמריקנית בעולם.

   זאת מסתמנת כתאונת התעופה השנייה בקטלניותה בהיסטוריה של אינדונזיה, אחרי שזו שאירעה ב-1997, אז מטוס של חברת "גראודה אינדונזיה" התרסק בעיר מידאן ו- 214 איש נהרגו.

   חברי צוות הצלה מסייעים בזירת התרסקות מטוס נוסעים של חברת "ליון אייר" האינדונזית שהתרסק בלב ים 29 באוקטובר 2018 (רויטרס)
   (צילום: רויטרס)