"אין מי שינחה אותי בתפקיד": ראש מערך הגיור בישראל התפטר

בממשלה מתעכבים באישור העברת סמכויות הגיור מידי הרב הראשי יוסף לרב הראשי לאו, החלטה שפוגעת בעבודת הרב יצחק פרץ, ראש מערך הגיור. בשיחה עם וואלה! NEWS אמר הרב פרץ כי הוא מתקשה לתפקד במערך. "אי אפשר להמשיך הלאה בצורה הזו - הודעתי היא סופית"

עריכה: יאיר דניאל

ראש מערך הגיור בישראל הרב יצחק פרץ הודיע במפתיע על התפטרותו עקב "קשיים רבים הפוגעים בתפקודי כראש מערך הגיור ובמערך הגיור כולו" - כך נודע לוואלה! NEWS. פרץ, שכיהן בתפקיד ארבע שנים וחצי שנים, הודה "לנותני האמון בי ובהארכת כהונתי", אך ציין כי "במצב זה אין ביכולתי לממשה".

פרץ הודיע על התפטרותו כבר בתחילת השבוע, בעקבות כך שהממשלה מתעכבת לאשר את ההחלטה לפיה סמכויות הגיור יועברו מידי הרב הראשי יצחק יוסף לרב הראשי דוד לאו, זאת לאחר שהאחרון התמנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול. גורמים ברבנות הראשית לישראל טענו כי עיכוב הממשלה נובע "מלחצים של ש"ס".

בשיחה לוואלה! NEWS אמר הרב פרץ כי הוא מתקשה לתפקד במערך הגיור. "אין מי שינחה אותי בתפקיד. סמכויות הגיור לא הועברו לרב לאו בהחלטת ממשלה. עו"ד רונן פרץ ממשרד ראש הממשלה דוחה אותי פעם אחר פעם, ובינתיים אין דייני גיור ואי אפשר לקבל החלטות בתיקים מורכבים שבהם הרב הראשי אמור להחליט - הודעתי היא סופית. אי אפשר להמשיך הלאה בצורה הזו, אני לא רוצה לחזור לתפקיד".

עוד בוואלה! NEWS
"כל הבית רעד, מזל שניצלנו": עדויות התושבים בבאר שבע
דיווח: מפקד יחידת החיסול של העיתונאי הסעודי - מקורב ליורש העצר
אישה נמצאה חבולה בראשה ליד השוק בנתניה; מצבה קשה

טוב לדעת (מקודם)

שיטת השחייה שתשנה את חייכם (ותעשה אתכם חטובים)

לכתבה המלאה
"אי אפשר לקבל החלטות". ראש מערך הגיור, הרב יצחק פרץ במינויו, 2014 (צילום: יעקב כהן)

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אמר כי "ההתפטרות ונסיבותיה מלמדים על כישלון מערך הגיור. לא רק על כישלון המערך הארגוני, אלא על כישלון התפיסה לפיה מדינת ישראל צריכה להכנס ולהכתיב תפיסות דתיות 'ממלכתיות' כביכול". עו"ד רגב הוסיף כי "פרץ עצמו דיבר על הקושי לתפקד במציאות בה אפילו הרבנים הראשיים אינם מסוגלים להגיע להסכמה בנושאי הגיור, וקל וחומר - אי היכולת של רבני הזרמים השונים באורתודוכסיה ובחרדיות להגיע להסכמה".

מארגון "עתים", המסייע לציבור מול שירותי הדת בישראל, נמסר כי "הכשלים עליהם מעיד הרב פרץ הם סממן נוסף לצורה המחפירה שבה מתנהלים הליכי הגיור בישראל, שסוקרו בהרחבה בדוח מבקר המדינה. בדרך לגיור ממלכתי מקרב, קשוב ויעיל מתגלה מחסום נוסף, ומי שנפגע בסוף הוא הציבור, ובתוכו 400 אלף חסרי הדת שעלו לישראל מתוקף חוק השבות, והם חלק מהמארג החברתי במדינה. שמחנו לעבוד יחד עם הרב פרץ בשנים האחרונות ואנו תקווה שהביקורת תישמע בדרגים הגבוהים, שיפעלו לאלתר לתקן את כל המחדלים ויספקו לציבור את שירותי גיור הטובים ביותר, כפי שצריך להיות".


מערך הגיור במשרד ראש הממשלה מעניק את שירותיו לבעלי אזרחות ישראלית או תושבי קבע. הוא פועל לאור הנחיותיו של הרב הראשי, המכהן בתפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול. בין שני הרבנים הראשיים קיים הסכם רוטציה על תפקיד זה, וכל אחד מהם מכהן בתפקיד במשך חמש שנים מתוך קדנציה שנמשכת עשר שנים. הגיור הינו הליך הלכתי של הצטרפות לעם היהודי המקבל מעמד רשמי במדינת ישראל. תעודת ההמרה אשר מתקבלת בסוף התהליך מאשרת המרת דת במשרד הפנים. הגיור היחיד שמוכר במדינת ישראל הוא של מערך גיור זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully