נוהרים לחנויות: הלגליזציה של קנאביס נכנסה לתוקף בקנדה

המדינה מצטרפת לאורוגוואי ותהיה השנייה בעולם המאפשרת לאזרחים לרכוש ולגדל את הסם למטרות שאינן בהכרח רפואיות. למרות זאת, נותרו שאלות רבות לגבי השפעת המהלך על הבריאות, החוק וביטחון הציבור

  • קנדה
  • קנאביס
סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: ניב מעוז

קנדה הפכה היום (רביעי) למדינה השנייה בעולם, אחרי אורוגוואי, שבה מותר להחזיק ולהשתמש בקנאביס למטרות פנאי. ניתן יהיה להחזיק עד 30 גרם וגדל ארבעה שתילים בבית. עם זאת, שאלות רבות נותרו לגבי השפעת המהלך על הבריאות, החוק וביטחון הציבור, על אף המידע שנשלח ל-15 מיליון בתי אב.

הפרובינציות והרשויות בקנדה התכוננו במשך חודשים לסיום האיסור על השימוש בסם, והן אחראיות ליידע את התושבים על המקומות שבהם ניתן לרכוש ולצרוך קנאביס. כל אחת מהן בחרה מסגרת חוקית שונה, ובחלקן צפוי מחסור בקנאביס בחודשים הראשונים ללגליזציה.

עד שהחנויות המורשות יהיו זמינות יותר, ייתכן שחלק מהחנויות הבלתי-מורשות, ששגשגו מאז שהחוק הוצע לראשונה, יישארו פתוחות. עדיין לא ברור אם המשטרה תתחיל לפעול נגדן או שהיא תעלים עין ואם הבדיקות שאמורות להיערך לנהגים כדי לוודא שהם לא נוהגים תחת השפעת הסם אמינות מספיק.

לקריאה נוספת בנושא
חגיגה ירוקה: העליון בדרום אפריקה אישר צריכת קנאביס

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

לכתבה המלאה
תור לחנות למכירת קנאביס בניופאולנד, הלילה (צילום: רויטרס)

הלגליזציה של הקנאביס היא חלק מהבטחת בחירות של ראש הממשלה ג'סטין טרודו, מנהיג המפלגה הליברלית. לדבריו, החוקים המיושנים נגד השימוש בסם אינם יעילים, מאחר שאזרחי המדינה הם בין המשתמשים הכבדים ביותר בעולם בקנאביס. הוא אומר כי המהלך נועד למנוע את הגעת הסם לידיהם של קטינים ולמנוע מפושעים לגרוף רווחים.

הממשלה הפדרלית גם צופה כי היא תגרוף כ-400 מיליון דולר בשנה בהכנסות ממכירת קנבאיס, שהוגדרה עבירה על החוק ב-1923, אבל השימוש הרפואי בסם אושר כבר ב-2001.

מנגד, מי שיעבור על החוק החדש ייענש בחומרה - מי שייתפס מוכר את הסם לקטין יכול להיות להישלח ל-14 שנות מאסר. מבקרי החקירה אומרים כי אלו עונשים קשים מדי ולא פרופורציונליים בהשוואה למכירת אלכוהול לקטינים.

בינתיים, האגודה הרפואית הקנדית הזהירה מהמהלך. "ניסוי לאומי ובלתי-נשלט שבו הרווחים מקנאביס והכנסות ממסים מופנים נגד בריאותם של הקנדים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully