תיקי הגן הקטנים נותרו מיותמים: תיעוד הבית אחרי השריפה בביתר עילית

הקירות המפוחמים והנזק הרב מעידים על עוצמת הלהבות שאחזו בקומה השנייה בבית משפחת גינזבורג, שהביאו למותם של צבי בן השנתיים ואפרת בת הארבע. הבניין פונה מדייריו, ועבודות הניקיון החלו, ובחדר הילדים נשארו מיטה שרופה ובגדים מפוחמים

  • שריפות
  • ביתר עילית
צילום:רוני כנפו עריכת וידאו:ניר חן

הבניין שבו פרצה השריפה הקשה בביתר עילית נותר הבוקר (רביעי) ריק, לאחר שפונה מדייריו אמש. באסון הדליקה נספו האחים צבי ואפרת גינזבורג בני השנתיים והארבע, ונפגעו בדרגות שונות 12 בני אדם נוספים. צוותי ניקיון החלו בשעות הבוקר את עבודתם בבניין, והזנק הרב שנראה בו יכול להעיד על עוצמת הלהבות שאחזו בדירה של משפחת גינזבורג בקומה השנייה.

בתוך בית המשפחה נראים חדרי השינה השרופים, ובתוך חדר הילדים נותרו שרידי המיטות שעליהן נמצאו צבי ואפרת כשהם ללא רוח חיים. בארונות נראים בגדי הילדים המעטים שנותרו מפוחמים, והקירות סביב נצבעו בפיח השחור. מראה תיקי הגב הוורודים התלויים על אחת הדלתות, ונשארו מיותמים לאחר האסון, העבירו צמרמורת באנשי כוחות החילוץ.

עוד באותו נושא

צבי ואפרת נלכדו בחדר השינה ונספו בדליקה: אסון השריפה בביתר עילית

לכתבה המלאה
הילקוטים שנותרו בבית משפחת גינזבורג, הבוקר

"הבנות הגיעו אלי שחורות ורועדות וביקשו שיגיעו אל האחים שלהן צבי ואפרת שנשארו בפנים", סיפרה הבוקר אחת השכנות. "נתתי להן לשתות ושטפתי להן את הפנים, נתתי להן שמיכה והן עלו לאמבולנס. הבנתי אחר כך מההצלה הבנתי שאין מה להציל. הילדים היו לבד בדירה ומדי פעם נכנסה שכנה לבדוק מה שלומם. הם רצו להזעיק עזרה כשנשרפה המנורה אבל זה היה מאוחר מדי". אותה שכנה חזרה על הטענה כי כוחות ההצלה התעקבו בהגעה לזירה "20 דקות חיכינו ולא היו מכבי אש", אמרה.

דבורה, שכנה המתגוררת בבניין סיפרה כי היא מיהרה לצאת מהבניין עם ילדיה. "שמענו צרחות, ופתחנו את הדלת להציץ מה קורה, ואיזה שכן אמר: 'יש אש, מהר הילדים תקועים בפנים'. אז הוצאתי את הילדים שלנו, אמרנו שנצא מהעשן. אז הבנו שזה לא קרוב אלינו. אנשים מיד יצאו עם בקבוקים ושמיכות", סיפרה.

"ביקשו שיגיעו אל האחים שלהן שנשארו בפנים". המיטות השרופות בחדר הילדים, היום

שכן נוסף, איציק המתגורר באותה קומה, שחזר את הרגעים הקשים בשריפה אמש. "אני יוצא לחדר המדרגות, רואה עשן סמיך. באתי כדי להתקרב - אתה לא יכול לנשום אחרי שניה. אשתי לפני כן הוציאה כבר ילדה אחת. עוד שכן הוציא שני ילדים של אותה משפחה. אני ברחתי הביתה, הוצאתי את הילדים שלי ויצאתי מכניסה צדדית", סיפר.

"הכבאים פעלו בנחישות תוך סיכון עצמי והצליחו בדקות הראשונות לחלץ שמונה מהלכודים. מדובר באירוע מורכב אבל הם פעלו בדיוק כפי שאנחנו מצפים", אמר טפסר ישעיהו בר דוב מפקד מחוז יו"ש של הכבאות. מהתחקיר עולה כי הכבאים הציבו סולם, חדרו פנימה וחילצו שמונה לכודים, תוך שהם מפרקים סורגים. "התורה המבצעית שלנו אומרת שקודם כל מחלצים את מי שרואים שנמצא במצוקה. צריכים להבין שהעשן הוא הסכנה המרכזית בשריפה שכזו, שכן אנשים נחקנים למוות במהירות בשל הפחמן הדו חמצני", הוסיף בר דוב.

ראש מחלקת חקירות טפסר משנה רן שלף אמר כי "בנסיבות האירוע וקצב התפשטות הדליקה הילדים כבר לא היו בין החיים עם קבלת ההודעה בשירותי הכיבוי. לדבריו, זאת מאחר שהזירה היתה עמוסה בחפצים דליקים שכאשר נדלקו הם יצרו תוך זמן קצר עשן סמיך מאוד וחום רב

בגדי הילדים המפויחים בביתר עילית, הבוקר

בסריקה באחד החדרים נמצאו ילדים כשהם שכובים במיטותיהם. במכבי האש אומרים כי התבצעו סריקת לתוך המבנה בהתאם לדיווחים שהתקבלו מהאזרחים על בני משפחה לכודים. במהלך הסריקות אחר לכוד אחד נמצא לכוד אחר עליו לא ידעו והוא חולץ במצב בינוני. במכבי האש ציינו גם כי ההתגודדות של מאות אזרחים סביב המבנה הקשתה על גישתם למקום של כוחות הכיבוי וההצלה וסרבלה את עבודתם. תחקירי האירוע התבססו בין היתר על הקלטות מכשירי הקשר, ניתוח צייני המקום של הכבאות והכבאים ומתחקור הכבאים. התחקירים ימשכו במהלך היום.

עגלה הרוסה בתוך חדר הילדיםבבית משפחת גינזבורג שנשרף, היום
החדר השרוף בבית משפחת גינזבורג, הבוקר
קירות מפוחמים. דלת הכניסה לבית המשפחה, היום
פינת האוכל בבית המשפחה, היום
המטבח בבית המשפחה, היום
עגלת הילדים ההרוסה בחדר השרוף, היום
פינת האוכל בבית המשפחה, היום
מערכת וואלה! NEWS undefined
המיטה בחדר הילדים בבית המשפחה, היום
הניקיון החל מוקדם בשעות הבוקר, הבניין בביתר עילית
השריפה בביתר עילית, אמש (צילום: דוברות כבאות יו"ש)
כוחות ההצלה מחוץ לבניין בביתר עילית, אמש (צילום: דוברות זק"א)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully