החוקרים מנעו מפגש עם עורך דין; הנאשמים בניסיון רצח ישוחררו למעצר בית

בית המשפט העליון קיבל את ערעורם של נאשם בניסיון רצח ושותפו על מעצרם עד לתום ההליכים, לאחר שנמנע מאחד מהם מפגש עם עורכת דין כנדרש, באופן שהשפיע על תקינות הראיות בתיק. השופט אלרון: "החקירה יכולה להתנהל בתבונה ואף בתחבולה, ובלבד שזכויות הנחקרים לא יפגעו"

עתירת הנאשמים התקבלה (צילום: AP)

אדם שהואשם בניסיון רצח ואדם נוסף ששימש כשותפו למעשה צפויים להשתחרר למעצר בית - כך קבע בתחילת השבוע בית המשפט העליון. השופט יוסף אלרון, קיבל את ערעורם של השניים על ההחלטה לעצור אותם עד תום ההליכים, זאת משום שהמשטרה מנעה מהחשוד בניסיון הרצח היוועצות עם עורכת דינו. השניים ממתינים לתסקיר שירות המבחן הצפוי בשבוע הבא.

מכתב האישום שהוגש נגד השניים, דור בוחבוט ואלעד גבאי, עולה כי בחודש ספטמבר בשנה שעברה הם החליטו לרצוח את שמעון סרויה, זאת בשל סכסוך שהיה לאחרון עם אביו של גבאי. השניים איתרו את סרויה בבית שמש. השניים התקרבו אליו רכובים על אופנוע. בזמן שבוחבוט שימש כנהג, גבאי ירה לעברו שלושה כדורים מאקדח תשעה מילימטרים. סרויה נפצע בירך ואדם שעמד לידו נפצע מקליע שחדר לבטנו. בוחבוט וגבאי נמלטו מהזירה.

בוחבוט נעצר ב-23 ינואר. בפעם הראשונה שהוכנס לחדר החקירות אמר לחוקריו כי הוא שומר על זכות השתיקה ומבקש להתייעץ עם עורכת דינו. החוקרים אפשרו לו להתקשר אליה, אך היא הייתה בדיון אחר בבית המשפט ולכן לא הייתה יכולה לקיים עמו שיחה ממשית. למחרת החליט הקצין הממונה על החקירה למנוע מבוחבוט מפגש עם עורכת הדין, כביכול מצרכי חקירה. לפי החוק, לקצין מותר למנוע מפגש עם עורך דין למשך 24 שעות.

טוב לדעת (מקודם)

הטיפול הטבעי שמנצח את כאבי הגב - בלי לצאת מהבית

לכתבה המלאה
התרגיל המשטרתי נכשל (צילום: ראובן קסטרו)

במהלך היממה הבאה הוכנסו לתא המעצר של בוחבוט לא פחות מחמישה מדובבים. החלטת השופט אלרון עוסקת בעיקרה סביב שיחה שקיים מדובב בשם אסי. בשלב מסוים של השיחה, פתח אסי את זרם המים בתא המעצר באופן שיצר רעש, ולשכנע אותו שהוא אינו מוקלט. אלא שהדבר בסופו של דבר פעל לרעתו של המדובב, והרעש שנוצר מזרם המים אכן פגע בסופו של דבר בהקלטה - והיא שובשה. בשל כך, תיאור הקטע הזה בשיחתם נסמך על דוח הפעולה שכתב המדובב, ולא על תמלול ממכשירי ההקלטה, וכן על תנועות ידיו של בוחבוט.

כך, למשל, כתב השופט אלרון בהחלטתו: "לשאלת אסי 'מי נהג', טפח בידו על חזהו. לשאלת אסי 'איך עשיתם', הוא סימן בידו תנועה של אקדח. כאשר נשאל 'מי לחץ מי ירה?', השיב 'אלעד ירה'. אסי הוסיף ושאל 'איפה הוא קיבל את הכדורים?', ובוחבוט ענה 'בבטן ובצד'... בהמשך שאל אסי 'מה נסגר עם האקדח, רק שלא ימצאו אותו, מה עם טביעות אצבע, מצלמות', ובוחבוט השיב 'אין מצב אנחנו לא ילדים, יודעים את העבודה' וסימן בידיו סימון של כפפות וכיסוי פנים". לאחר מכן אמר דברים שחיזקו את הראיות נגדו גם למדובבים בשם ליאור וקובי.

זה לא היה תרגיל החקירה היחיד שעשו השוטרים לבוחבוט. בתחילת חודש אפריל נעצר גבאי באילת. מעט לאחר מכן הוצע לכאורה לבוחבוט כי יעיד נגד גבאי, ובתמורה יזכה להקלה משמעותית בעונשו. הם נתנו לו להתייעץ בעניין עם אמו - והקליטו בסתר את השיחה ביניהם. במהלך השיחה אמר בוחבוט לאמו כי "נפל עם שלושה מדובבים", והוסיף: "כאילו שהודיתי שאמרתי להם".

"מניעת המפגש חרגה ממסגרת הזמן המותרת"

לאחר הגשת כתב האישום, בחודש מאי האחרון, החליט בית המשפט המחוזי בירושלים להאריך עד תום ההליכים את מעצרם של גבאי ובוחבוט. הוא הסתמך, בין היתר, על הדברים שאמר בוחבוט למדובבים ולאימו. כנגד החלטה זו, השניים הגישו את ערעורם. בוחבוט טען כי הסיבה למניעת מפגש עם עורכי דינו הייתה הגדלת הסיכוי שייפול בפח שטמנה לו המשטרה, וכן כי בפועל נמנע המפגש ליותר מהיממה שמתיר החוק. עוד נטען כי השיחה בינו לבין אימו הייתה חלק ממשא ומתן לחתימה על הסכם עד מדינה, ולכן לפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנושא, חל עליה חיסיון והיא לא יכולה לשמש ראייה.

לגבי הדברים שאמר, טען בוחבוט כי כל הפרטים שמסר בשיחה עם המדובב היו פרטים שהוטחו בו בחקירתו, ולא כללו אף פרט מוכמן. הוא גם הצביע פערים בין השיחה המוקלטת לדוח הפעולה של המדובב.

"על פני הדברים, חרגה מניעת המפגש (בין בוחבוט לעורכת דינו) באופן משמעותי ממסגרת הזמן המותרת על פי חוק", כתב השופט אלרון. לדבריו, קיימת אפשרות שלמניעת המפגש עם עורכת הדין הייתה גם השפעה על הדברים שמסר בוחבוט למדובבים שהוכנסו לתאו, וצירף לכך גם את הפגם שנפל בתיעוד השיחה המרכזית - עם המדובב אסי - ששובשה בשל הפעלת זרם המים התא.

"מטבע הדברים, החקירה המשטרתית יכולה להתנהל בשום שכל, בתבונה, ואף בתחבולה, ובלבד שהדבר לא יפגע בזכויותיהם של הנחקרים, לא יפגום בתוצרי החקירה העתידיים, לא יעמיד בספק את דבר קבילותם ואף לא יפחית ממשקלם הראייתי", כתב אלרון. הוא קבע כי הדיון יחזור לבית המשפט המחוזי, שידון בחלופות למעצרם של השניים עד תום ההליכים.

ממשטרת ישראל נמסר: "מיד עם מעצרם של החשודים וטרם פתחה המשטרה בחקירה, ניתנה להם הזכות להיוועץ עם עורך דין לפי חוק. בעקבות חקירה מקצועית ורגישה שהתנהלה בחשד לניסיון רצח, פעלה המשטרה במגוון רחב של אמצעים, פעולות ושיטות חקירה שונות בהתאם לסמכותה על פי דין ולאחר איסוף חומר הראיות, הועבר התיק לפרקליטות שהחליטו להגיש נגדם כתב אישום בגין ניסיון רצח ובקשה למעצר עד לתום ההליכים.

"כפי שציינו לא אחת בעבר, שחרורו של חשוד בתנאים מגבילים, בהם מעצר בית ע"י בית המשפט - אינו מעיד כהוא זה על תוצאות ההליך המשפטי בעניינו ובוודאי לא על חפותו. בין אם שהמשפט יתנהל שהחשוד נתון במעצר רגיל ובין אם במעצר בית הכולל תנאים מגבילים כפי שהחליט בימ"ש עליון שהחליט להפוך את החלטת בימ"ש מחוזי, משטרת ישראל תמשיך לחקור כל חשוד ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות עמו את הדין בהתאם ובד בבד לאפשר לכל חשוד את מימוש זכויותיו כחוק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully