אחרי שסירב להכיר ביהדותן של שתי אחיות: משרד הפנים חזר בו

יהדותן של שתי האחיות התבררה כבר שלוש פעמים ואושרה ברבנות הראשית, אך לפני כשנתיים הוחלט במשרד הפנים שלא להכיר בכך, ולא לאפשר להן לרשום את נישואיהן ואת ילדיהן כיהודים. רק לאחר שהשתיים עתרו לבג"ץ, נסוג המשרד מעמדתו. "המשפחה עברה סיוט"

קרדיט תמונה: בוצ'צו, עריכה: יאיר דניאל
משרד הפנים חזר בו מההחלטה לאחר העתירה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

משרד הפנים ביקש לשלול את ההכרה ביהדותה של משפחה שלמה, אבל חזר בו אחרי כשנתיים - כך עולה מתשובת המדינה לבג"ץ בעתירה שהגישו שתי אחיות מצפון הארץ. האחיות, לאה ושרה, נישאו ברבנות ובירור באשר ליהדותן התקיים שלוש פעמים, אך כשביקשו להירשם במשרד הפנים הן נדרשו לפתע "להבהיר את יהדותן". המקרה שנחשף לראשונה בוואלה! NEWS בחודש אפריל הגיע לפתחו של בג"ץ בעקבות עתירתן של שתי האחיות.

תחילתו של הסיפור בחודש ספטמבר 2016, אז קיבל אביהן של שתי האחיות שיחת טלפון מנציגת רשות האוכלוסין במשרד הפנים שבה נמסר לו כי "לאחר בדיקה רצינית מאוד" החליט משרד הפנים כי משפחתו אינה יהודייה. האב ההמום הסביר לפקידה כי נראה שנפלה טעות, ובזאת הסתיימה השיחה. כעבור שנה, בסוף אוגוסט 2017, ניגשה אחת האחיות ללשכת רשות האוכלוסין בכדי לשנות את מעמדה האישי ל"נשואה", זאת לאחר שנישאה ברבנות ביישוב שוהם, שם אישרו כי היא יהודייה. להפתעתה נמסר לה, כי לפי הרישום במערכת רשות האוכלוסין היא אינה יהודייה וכי לא ניתן לשנות את מעמדה האישי עד לאותו "בירור".

בסוף השנה שעברה, כשהאחות השנייה ילדה את בתה, פנתה גם היא למשרד הפנים כדי להנפיק לה תעודת לידה. פקיד רשות האוכלוסין סירב לעשות זאת לנוכח רישום המטיל ספק ביהדותה. כתוצאה מכך, סעיף הלאום ברישום של התינוקת נותר תחת "טרם נרשמו". משמעות ההחלטה היא כזו: השתיים לא יוכלו לרשום את נישואיהן וילדיהן לא יירשמו כיהודים עד שייגשו לרבנות "להבהיר את יהדותן", וזאת למרות שבירור בנוגע ליהדותן נערך כאמור על ידי הרבנות לפחות שלוש פעמים.

עוד באותו נושא

אחרי עשרות שנים, משרד הפנים הודיע לזוג אחיות: "אתן לא יהודיות"

לכתבה המלאה
"המשפחה עברה סיוט". הרב שאול פרבר, מייסד ארגון "עתים" (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

סבתן של שתי האחיות היא ניצולת שואה שאיבדה במשך אותן שנים את כל בני משפחתה, ובכלל זה את הוריה ואחיה. הסבתא ניצלה לאחר שהתחזתה לבת משפחה של שכני הוריה שאימצו אותה. אמן של השתיים נמנתה עם קהילת מסורבי העלייה והייתה פעילה בתנועה הציונית בקישינב, בירת מולדובה, והשתתפה בהפגנות ובשביתות רעב למען שחרור יהודי ברית המועצות. הוריהן של שתי האחיות נישאו ברבנות קישינב בשנת 1978, בטקס שהתקיים בחשאיות לאור האיסור לקיים נישואין דתיים בברית המועצות באותה תקופה.

לאחר נישואיהם, עלה האב לישראל אך עלייתה של האם התעכבה במשך שלוש שנים עקב קשיים שהערימו השלטונות בשל פועלה הציוני. יהדות ההורים נבדקה והוכחה טרם עלייתם ארצה והם נרשמו כיהודים עם עלייתם. יתרה מכך, נישואיהם החשאיים בקישינב אושרו על ידי בית הדין הרבני האזורי בחיפה לאחר בירורי יהדות שנערכו להם בשנת 1983, וכך גם אושרה יהדותן של שתי האחיות עצמן במעמד נישואיהן, האחת ב-2008 ברבנות ראשון לציון, והשנייה ב-2015 ברבנות שוהם.

"הקרקע נשמטה תחת רגלינו"

בעקבות התנהלות משרד הפנים, השתיים פנו לבג"ץ. במסגרת העתירה, נציגי משרד הפנים דרשו מהמשפחה להגיש מסמכים שונים, בזמן שלא סיפקו תשובה לגבי הסיבה שבגינה נשללה יהדותה של המשפחה. עו"ד שרה וינברג ועו"ד אלעד קפלן מארגון "עתים" המסייע לציבור מול שירותי הדת בישראל, אשר ייצגו את המשפחה בעתירה, טענו כי מדובר ב"רדיפת שווא". בעתירה ציינו כי מדובר בחריגה מסמכותו של פקיד הרישום ברשות האוכלוסין שעולה לכדי פגיעה בזכויות היסוד של המשפחה, שהוכיחה את יהדותה בעבר בכל האפיקים הנדרשים. רק לאחר שהמדינה נדרשת להגיש את עמדתה לבג"ץ, נציגי המשרד הודיעו כי שלילת היהדות מבוטלת וכי כל ספק שעלה בנושא יימחק.

"הרגשנו את הקרקע נשמטת מתחת לרגלינו", אמרה אחת האחיות בשיחה עם וואלה! NEWS. "המדינה שאמורה להגן עלינו מפני רדיפות אנטישמיות, היא זו שפוגעת בנו. רק כעת, בעקבות הצלחת העתירה, אנחנו יכולים להמשיך הלאה לאחר שנתיים של מאבק יומיומי ומפח נפש שאין כדוגמתו". היא הוסיפה כי הם מאושרים מההחלטה, מצפים לחזור לשגרת חיים רגילה, ולהשאיר את המקרה הזה מאחוריהם.

"המדיניות של משרד הפנים מבזה". ח"כ מלינובסקי (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מיכאל פייגין)

עורכת הדין וינברג הוסיפה כי "אין שום מקום במדינת ישראל לחקירות דת, שמזכירות משטרים אפלים, כנגד משפחות יהודיות". לדבריה, "קשה לתאר את עומק הפגיעה שנגרמת לכבודה של משפחה שלמה בסיטואציה שבה פקיד משרד הפנים יכול בנקל, וללא כל בסיס, להטיל ספק ביהדותה בצמתי החיים הרגישים ביותר". יו"ר ארגון "עתים", הרב שאול פרבר, הוסיף כי "המשפחה עברה סיוט, וכעת היא יכולה לשוב לשגרת חייה בידיעה שאין כל ספק בדבר זהותה היהודית".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) שסייעה למשפחה הגיבה אף היא לפסיקה ואמרה כי "זה לא המקרה הראשון ואולי גם לא האחרון. המדיניות של משרד הפנים והעומד בראשו, מר אריה דרעי, מבזה ולא תואמת שום ערך שמדינת ישראל אמורה לייצג. מדיניות של פילוג והדתה שבאה לחלק את העם (בכח יש לומר) לאזרחים סוג א' ואזרחים סוג כלשהו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully