פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סנאטור אוסטרלי: צריך למצוא "פתרון סופי" להגירה המוסלמית

   דבריו של פרייזר אנינג, סנאטור עצמאי וקיצוני, עוררו סערה וגינויים מכלל הקשת הפוליטית. הוא אמר כי מוסלמים אחראים לטרור ולפשיעה, על אף ששיעורם באוכלוסייה הוא פחות מ-3". "יש לקיים הצבעה בנושא"

   סנאטור אוסטרלי: צריך למצוא "פתרון סופי" להגירה המוסלמית
   צילום: רויטרס, עריכה: ניב מעוז

   סנאטור אוסטרלי גרם לסערה אחרי שהשתמש במונח "הפתרון הסופי" במהלך נאום שנשא נגד הגירה. ראש הממשלה מלקולם טרנבול וכל המפלגות הגדולות גינו היום (רביעי) את דבריו, שכללו קריאה לתחייתה מחדש של "אוסטרליה הלבנה".

   באחד הנאומים השנויים ביותר במחלוקת שנישאו בפרלמנט בשני העשורים האחרונים, קרא הסנאטור פרייזר אנינג לקיים משאל עם על איסור הגירת מוסלמים למדינה. לדבריו, המוסלמים אחראים לפעולות טרור ולמעשי פשע, ותלויים במערכת הרווחה. לפי נתונים רשמיים, מספרם באוכלוסייה הוא פחות מ-3%.

   ראש הממשלה, שעומד בפני בחירות בעוד תשעה חודשים, מיהר לגנות את הסנאטור הקיצוני. "אנחנו דוחים, אנחנו מגנים גזענות בכל צורה שהיא, ודבריו של הסנאטור אנינג זוכים לגינוי ולדחייה צודקים על ידי כולנו", אמר לפרלמנט.

   מנהיג האופוזיציה, ביל שורטן, אמר כי "אתה צריך להיות מקומם מאוד כדי לזכות לגינויים מצד כולם, אך הסנאטור אנינג הצליח לעשות בדיוק את זה".

   עוד ידיעות מהעולם
   איטליה מחפשת אשמים באסון קריסת הגשר: "אי אפשר למות ככה"
   מכסים על אלכוהול, אורז וטבק: טורקיה מענישה את ארה"ב

   הסנאטור פרייזר אנינג נושא נאום נגד הגירה מוסלמית בפרלמנט של אוסטרליה, 15 באוגוסט 2018 (רויטרס)
   אנינג, אתמול (צילום: רויטרס)

   אנינג מכהן בפרלמנט פחות משנה ונכנס לברית רופפת עם כמה מחוקקים שמרנים עצמאיים שהגדילו את כוחו הזעום בבית העליון בפרלמנט. הוא פרש ממפלגת הימין הקיצוני "אומה אחת" זמן קצר לאחר השבעתו.

   על אף שדבריו הזכירו את נאומה של מנהיגתו לשעבר, פאולין האנסון, שב-1996 קראה לצמצם את ההגירה האסיאתית והמוסלמית לאוסטרליה, גם היא מיהרה לגנותו. "אנחנו חברה רב-גזעית ותמיד אמרתי שלא צריך להיות לבן כדי להיות אוסטרליה", אמרה בפני הסנאט, כשתיארה את זעזועה מדבריו של אנינג.

   הבחירות הבאות יתקיימו במאי, ולפי הסקרים, רוב הבוחרים תומכים בחברה רב-תרבותית. עם זאת, פוליטיקאים מהימין הקיצוני צפויים לאתגר את מפלגות המיינסטרים.

   תחת מדיניות "אוסטרליה הלבנה", כפי שהיא כונתה, המדינה הגבילה הגירה ממדינות לא אירופיות בין 1901 עד לסוף שנות ה-60, תחת שורה ארוכה של חוקים.