פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אלפים הפגינו במוסקבה נגד העלאת גיל הפנסיה: "גונבים את העתיד"

   העצרת בבירת רוסיה היא חלק מהמחאה נגד התכנית הלא פופולרית, שתוביל לכך שבחלק מהמקומות גיל הפרישה יהיה גבוה יותר מגיל התמותה. "פוטין גנב", קראו המפגינים נגד הנשיא, המנסה להתנער מהמהלך

   אלפים הפגינו במוסקבה נגד העלאת גיל הפנסיה: "גונבים את העתיד"
   צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

   אלפי מפגינים מחו היום (ראשון) במוסקבה נגד התכנית להעלאת גיל הפנסיה וקראו קריאות נגד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שאחוזי התמיכה בו ירדו בעקבות החוק השנוי במחלוקת. ההפגנה אורגנה על ידי המפלגה הליברטריאנית, והמשתתפים קראו "פוטן גנב" ו"הלאה מהצאר", סיסמאות נפוצות בהפגנות נגד הממשל. לטענת האופוזיציה, שניים ממארגני ההפגנה נעצרו.

   התכנית להעלאת גיל הפרישה - מ-60 ל-65 לגברים ומ-55 ל-63 לנשים - הוכרזה ביום תחילת משחקי המונדיאל, ב-14 ביוני, ומאז התקיימו שורת הפגנות נגד פוטין, שנבחר ברוב גדול לכהונה נוספת במרץ האחרון.

   לפי סקר שפורסם לאחרונה, כ-90% מהתושבים מתנגדים לתכנית ועצומה נגדה כבר משכה כשלושה מיליון חתימות. "הפסיקו לגנוב את העתיד שלנו", נכתב באחד השלטים, שהונפו בעצרת. בחלק מהאזורים ברוסיה, גיל הפרישה החדש יהיה גבוה יותר מתוחלת החיים הממוצעת.

   הפגנה במוסקבה, נגד החלטת הממשל להגדיל את גיל הפרישה 29 ביולי 2018 (רויטרס)
   מפגינים דורכים על דיוקן של פוטין בהפגנה במוסקבה, היום (צילום: רויטרס)

   הארגון הלא ממשלתי "המונה הלבן" מסר כי כ-6,000 איש השתתפו בהפגנה היום, שהתקיימה במרחק של כ-2.4 ק"מ מהקרמלין. הארגון סופר את המשתתפים באמצעות גלאי מתכת. אתמול, לפי הארגון, היו 12 אלף איש בהפגנה שהתקיימה באותו רחוב במוסקבה. לטענת המשטרה, מספר המפגינים היום היה כ-2,500.

   פוטין, שבעבר הבטיח שלא להעלות את גיל הפרישה, מנסה להתנער מהתכנית הלא פופולרית, שהיא חלק מניסיון של הממשלה לצמצם את הוצאותיה. החודש הוא אמר כי הוא לא אוהב אף אחד מההצעות הנכללות בתקציב. לדבריו, רוסיה יכולה להימנע מהמהלך במשך השנים הקרובות, על אף שלבסוף תידרש להתקבל החלטה.

   עם הצגת התכנית בחודש שעבר, אמר ראש הממשלה דימיטרי מדבדב כי השינויים בגיל הפרישה ייכנסו לתוקף בהדרגה, החל מ-2019. גורמים רשמיים אמרו כי המהלך יעזור בהעלאת גובה הפנסיה הממוצעת ברוסיה, שעתה היא כ-14,400 רובל (כ-229 דולר).

   הפגנה במוסקבה, נגד החלטת הממשל להגדיל את גיל הפרישה 29 ביולי 2018 (רויטרס)
   (צילום: רויטרס)