וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אנחנו לא 'יהודים כשרים' - אבל לרב שחיתן אותי לא מגיע מעצר"

דניאלה שנישאה אצל הרב דובי חיון זעמה על עיכובו בידי המשטרה, בגין עריכת חופות מחוץ לרבנות הראשית: "המטרה שלנו כמדינה יהודית היא לא לומר מי טוב או רע". המשטרה: "פעלנו על פי צו שיפוטי". עשרות עורכי טקסים אלטרנטיביים יסגירו את עצמם למשטרה במחאה על עיכוב הרב

צילום: יוני ריקנר, עריכה: ניר חן

"ביהדות האורתודוקסית מרחיקים אנשים כמוני, אבל הרב דובי אמר לי שמבחינתו זו מצווה לקרב אותי לדת" - במילים אלה מתארת דניאלה את הקשר שלה לרב דובי חיון שעיכובו בידי המשטרה עורר היום (חמישי) סערה, והעלה על סדר היום מחדש את החוק האוסר על עריכת חתונה ללא רישום ברבנות הראשית. "אני מאוד מאוד כועסת על המעצר הזה והחקירה הזו", אמרה דניאלה, ד"ר לעבודה סוציאלית בת 40, בשיחה עם וואלה! NEWS.

לפני ארבע שנים נישאה דניאלה לבחיר לבה אסי בחופה שערך הרב חיון בנווה ים. בני הזוג אף ערכו בבית הכנסת של הרב חיון את ברית המילה של בנם שנולד לפני שנתיים. "זה מרתיח אותי. אני לא מסתכלת על זה ממקום פרטי שהרב שחיתן אותי נעצר, אלא כועסת על האמירה הכללית", הוסיפה. "כששמעתי על זה אמרתי לעצמי שאני בחרתי לגור פה, זו מדינת היהודים, לכאן הגענו מהגולה, מארגנטינה, שרק אתמול ציינו 24 שנה לפיגוע בבניין הקהילה היהודית שלה. היינו שם, במדינה שבה היו שני פיצוצים רצחניים כאלה שעד היום לא מוצאים את האחראים להם. ובאנו פה למדינה שבה אני אמורה להרגיש בנוח עם הזהות שלי".

חתונתם של בני הזוג דניאלה ואסי שערך הרב דובי חיון. באדיבות המצולמים
"מי הסמיך מישהו להגיד 'מי כשר'". חתונתם של דניאלה ואסי/באדיבות המצולמים

לדברי דניאלה, עיכובו של הרב חיון אינו עניין נקודתי וקשור לחוק הלאום וחוק הפונדקאות שאושרו השבוע בכנסת. "יש הרבה דברים המעידים על הקצנה בגישה", הוסיפה. "אתה בא וזה מה שאתה פוגש. גזענות ונוקשות. אני לא בטוחה שזו המטרה שלנו כמדינה יהודית, להגיד מי טוב ומי רע. גם הגיור שלי וגם הנישואים שלי בטח לא 'כשרים' מבחינת המון אנשים אבל מי הסמיך מישהו להגיד 'מי כשר'".

ברב חיון מצאה לדבריה אדם "שמוכן לקבל, מבין, יודע ורואה. שאצלו זה אחרת". לדבריה, "צריך להסיר בפניו את הכובע, לא לשים אותו בכלא. אנשים כמוהו צריך בשביל לשמור על המדינה שלנו שפויה. אצלו זה היה תהליך חיובי, אנושי ונכון. זו הגישה שלו לכל דבר". עוד הוסיפה דניאלה כי הרב חיון "מאוד מכבד את הדת ומכיר את הדת, אבל יש לו תפיסה יותר נגישה, יותר נכונה ומותאמת ופחות נוקשה משל הקיצוניים".

עוד באותו נושא

היועמ"ש הנחה: "אין לזמן את הרב הקונסרבטיבי לחקירה פלילית"

לכתבה המלאה

"כשהגעתי למשרד הפנים לקבל תעודת זהות אמרו לי שאני לא יהודייה"

טרם חתונתה עברה דניאלה תהליך גיור בליוויו של הרב חיון. "אני באה ממשפחה שבה האבא יהודי והאמא לא הייתה יהודייה", סיפרה. "הרב דובי שאל אותי למה אני רוצה להתגייר ואמרתי לו שאני עושה את זה עבור שלושה דורות. ברור שבשביל בעלי ובשבילי אבל גם עבור הילד שלי וגם עבור אמא שלי שמאד רצתה ולצערי לא הספיקה לפני שנפטרה".

לדבריה, "אנחנו אולי לא 'יהודים כשרים' כמו שהרבנות מגדירה אבל יש לנו אורח חיים יהודי. בארגנטינה תמיד הייתי יהודייה. חונכתי בבית ספר יהודי. חגגו לי בת מצווה. האחים שלי עברו בר מצווה. כשהגעתי למשרד הפנים לקבל תעודת זהות אמרו לי שאני לא יהודייה. לא הבנתי את זה וזו הייתה קריאת ההשכמה שלי ש'כאן זה עובד אחרת'".

זוג שחותן על ידי הרב דב "דובי" חיון שנעצר הבוקר על ידי המשטרה, 19 ביולי 2018. באדיבות: התנועה המסורתית בישראל, מערכת וואלה! NEWS
הרב חיון בחופה של קמה ובן זוגה גדי/מערכת וואלה! NEWS, באדיבות: התנועה המסורתית בישראל

גם קמה, שנישאה לבן זוגה גדי בחתונה שערך הרב חיון לפני חמש שנים, הביעה מורת רוח מעיכובו בידי המשטרה. "זה מבהיל, איזה פשע זה שעוצרים אותו, אדם שעושה מעשה שאין בו שום רע", אמרה. "לנו הייתה חוויה מאד נעימה, חיובית ומרגשת ופתאום עוצרים אותו לחקירה רק כי הוא לא סר למרותם של אנשים שרוצים להגיד לי איך קוראים לדת שלי ואיך אני צריכה לחיות אותה". לדבריה, עיכובו של הרב חיון גרם לה לחששות. "הבנתי שבעצם גם אני 'עבריינית'. אנחנו אפילו לא קונסרבטיבים. אנחנו שנינו לא אנשים דתיים ונישאנו אצל הרב חיון כי רצינו חתונה מסורתית".

גורם במשטרה: "אין מקום שלא לבצע צו שיפוטי"

לדברי גורם במשטרה עיכובו של הרב חיון הבוקר בשעה 5:30 בוצע על פי הוראה שיפוטית של בית הדין הרבני. "כל הפעולה שלנו בוצעה על פי צו שיפוטי שהורו לנו לבצע", הוסיף. "אין למשטרה כאן מקום שלא לבצע צו שיפוטי. רק לפני כמה ימים פעלנו על פי צו שאותו בית דין רבני הוציא ועצרנו סרבן גט שנשלח למעצר בכלא קישון. ברגע שהגיע הצו נדרשנו למלא אותו. הצו הנחה אותנו לחקור אם בוצעה עבירה פלילית במעשה של הרב חיון וזאת על פי חוק הנישואים. הרב לא התייצב לזימון שניתן לו על ידי איש משטרה והיה צורך לעכב אותו".

עוד אמר הגורם כי "ברגע שמגיע צו שיפוטי, גם אם הוא מבית הדין הרבני, המשטרה מחויבת לאכוף אותו. אין לה את הפריבילגיה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בעניינו של כל צו וצו. כרגע היועץ המשפטי ביקש לבדוק אם יש תשתית לחשד לביצוע עבירה פלילית בטרם ימשך הליך החקירה".

עורכי טקסים אלטרנטיביים יסגירו עצמם בעקבות עיכוב הרב חיון

בעקבות עיכובו של הרב חיון הודיעו הערב עורכי טקסי חתונה הפועלים במסגרת מרכז "הויה" של תנועת "ישראל חופשית". כי יגיעו מחר לתחנות משטרה בתל אביב ובירושלים כדי להסגיר את עצמם בגין עריכת חופות שלא במסגרת הרבנות הראשית. בין עשרות עורכי הטקסים הפועלים תחת מרכז "הויה" נמצאים העיתונאי ג'קי לוי, השחקנית אסתי זקהיים ויו"ר אגודת הלהט"ב חן אריאלי.

לדברי מנכ"ל "ישראל חופשית" אורי קידר, החוק הקובע שנתיים מאסר למי שעורך חתונה שלא דרך הרבנות הראשית - או מתחתן בחתונה כזו - לא נאכף עד היום. "בתקופה שבה הרבנות מבינה עד כמה היא מאבדת את הרלוונטיות שלה עבור אזרחי ישראל וברקע ההצלחה הגוברת של חתונות יהודיות מחוץ לרבנות, היא מאבדת את העשתונות", אמר.

"אלפי ישראלים בכל שנה מתחתנים מחוץ לרבנות ומצביעים אי אמון במוסד המסואב הזה, שקיים רק בזכות פוליטיקאים פחדנים שמפחדים להנהיג ולאפשר נישואים אזרחיים בישראל", הוסיף קידר. "אין שום אפשרות אחרת מלבד חקיקה מידית של חוק לנישואים אזרחיים, אין לנו יותר זמן למעקפים. עד אז, מצפים מראש הממשלה שממנו נושבת הרוח הרעה הזו להתקשר להתנצל בפני הרב חיון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully