וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רב נחקר לאחר שערך חופה קונסרבטיבית: "לא רוצח ולא עבריין"

לפנות בוקר נלקח הרב דב חיון העומד בראש הקהילה המסורתית בחיפה לחקירה, בטענה כי ערך חופות מחוץ לרבנות. "אני מחויב לקדוש ברוך הוא ולא לאייטולות", אמר. בתי הדין הרבניים: הרב חיתן ממזר. המשטרה: "מחובתנו לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק"

הרב דב "דובי" חיון שנעצר הבוקר על ידי המשטרה בחשד כי הוא עורך חופות, 19 ביולי 2018. באדיבות המצולמים
הרב חיון בדרכו לחקירה, היום/באדיבות המצולמים

משטרת חיפה עיכבה לחקירה הבוקר (חמישי) רב קונסרבטיבי, בחשד שהוא עורך חופות מחוץ לרבנות, זאת בעקבות תלונה שהגיש בית הדין הרבני של חיפה. ככל הידוע, מדובר חקירה ראשונה מסוגה על בסיס חוק שנחקק לפני שנתיים. כך, הרב דב חיון, בן 56 העומד בראש הקהילה המסורתית "מוריה" בחיפה, התעורר לקול דפיקות השוטרים על דלת ביתו והובא לתחנת המשטרה בעיר.

הרב חיון, כמו מאות הרבנים הקונסרבטיביים בישראל, שאינם מוכרים על ידי הרבנות, מקיים חתונות כבר שנים רבות, מיום שהוסמך לרבנות על ידי התנועה הקונסרבטיבית - והוא אינו מכחיש זאת. בתחנת המשטרה הוא נדרש לחתום על כתב ערובה לפיו יתייצב לחקירה בשבוע הבא. לדבריו, מדובר בהתנכלות של בתי הדין הרבניים.

בית הדין הרבני האזורי בחיפה. דוברות בתי הדין הרבניים, מערכת וואלה! NEWS
בית הדין הרבני בחיפה/מערכת וואלה! NEWS, דוברות בתי הדין הרבניים

"זו תלונה הזויה ועוד בימים האלה של לפני תשעה באב", אמר הרב חיון לוואלה! NEWS. "כרב של קהילה מסורתית, מיד אחרי תשעה באב אמשיך לערוך חופות כדת משה וישראל. אני מחויב לקדוש ברוך הוא ולהלכה, לא לאייטולות".

בעקבות הפרסום, המשטרה התקשרה לרב ואמרה לו כי הוא לא דרוש להגיע לחקירה ביום שני וכי הזימון שלו מבוטל. לטענת המשטרה, תיק החקירה הועבר מתחנת חיפה למחוז חוף. והרב יידרש להתייצב על פי הנדרש. בתגובה מסר הרב לואלה! NEW כי "בעקבות העניין התקשורתי במשטרה קיבלו רגליים קרות".

הרב חיון, שכיהן בעבר כנשיא כנסת הרבנים המסורתיים בישראל, עתיד ללמד היום בצהריים שיעור באירוע מיוחד לציון ט' באב בבית הנשיא, אירוע שכבר היה למסורת, ובו מלמדים רבנים ורבות מזרמים שונים. האירוע פורסם זה מכבר, לרבות ברשתות החברתיות, וכנראה היה התמריץ לרבנות חיפה ומשטרה לקיים המעצר הבוקר כדי להעיב על האירוע ולהביך את בית הנשיא.

"זה לא נעים להיגרר מהמיטה לחקירה בעוון קיום חופות כדת משה וישראל", הוסיף חיון. "אני לא עבריין, לא רוצח, לא פושע. נדהמתי. קשה לי לחשוב על מעשה יהודי פחות בערב ט' באב. המשטרה נגררה להיות כלי שרת בידי בית הדין הרבני האורתודוכסי. יום עצוב לדמוקרטיה בישראל."

עוד באותו נושא

"דור היה אמור להחליף אותי": האב השכול נפרד מהמטע שבנו אהב

לכתבה המלאה
זוג שחותן על ידי הרב דב "דובי" חיון שנעצר הבוקר על ידי המשטרה, 19 ביולי 2018. באדיבות: התנועה המסורתית בישראל, מערכת וואלה! NEWS
"העיתוי מעורר תמיהה". הרב חיון במהלך טקס חופה/מערכת וואלה! NEWS, באדיבות: התנועה המסורתית בישראל

הרב אורי רגב, המכהן כמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון ומשמש גם כעורך דינו של חיון, אמר כי יפנה ליועץ המשפטי לממשלה ולמשטרה במחאה חריפה על העמדת משטרת ישראל לרשות הממסד הרבני האורתודוכסי כדי להיאבק נגד חופש דת ומצפון בישראל.

רגב הדגיש כי בעבר דרש את הבהרת מדיניות פרקליטות המדינה בנוגע להעמדה לדין על עריכת נישואין מחוץ לרבנות, והובהר לו בכתב כי החוק יופעל רק במקרים בהם הנישואים מוכרים על ידי הרבנות על פי ההלכה. לדבריו, כשהובן שזה אינו המקרה, נדרשו הפרקליטות והמשטרה לעצור את החקירה ואת הפגיעה הגוברת בחירות הנישואים וחופש הדת בישראל.

"זו שערורייה שמלמדת על שיכרון הכוח של בית הדין הרבני", אמר ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל. "מצד שני, נעים לדעת שהרבנות הראשית מכירה פתאום בחופות הקונסרבטיביות. אנו עומדים מאחורי הרב דב חיון ומחזקים את ידו. קשה שלא לתמוה על עיתוי המעצר".

התנועה הרפורמית בישראל הביעה זעזוע מהחקירה נגד הרב חיון. היא מסרה בתגובה כי "חקירה זו היא עוד ביטוי נוסף להתנהלות הדורסנית והכוחנית של הממסד הרבני בישראל בגיבוי גורמי שלטון נוספים נגד היהדות הקונסרבטיבית והיהדות הרפורמית".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק. בנוסף התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק". עוד ציינו כי "הרב חיון חיתן בני זוג כשבאותה העת אחד מהם היה ממזר - דבר שהיהדות והחוק אוסרים עליו באופן חמור".

המשטרה: "מחויבים לחקור לפי החוק"

מהמשטרה נמסר כי "מחובתה לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לאור החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך. גם במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה לפיה בית הדין מורה למשטרת ישראל לחקור את הרב לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואים והגירושים. בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע זימנה אותו המשטרה לחקירה אך בחר שלא להתייצב במועד הנקוב. לאור זאת, נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר בסיומה שוחרר".

עוד נמסר: "יודגש כי משטרת ישראל היא רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק (הרשות המחוקקת) ולהחלטות שיפוטיות (הרשות השופטת). מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחוייבים על פי חוק לאכוף את אותן החלטות".

כנס מפלגת העבודה בתל אביב, 22 בדצמבר 2017. ניב אהרונסון
"כאן לא איראן". אבי גבאי/ניב אהרונסון

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת נגד פעילות המשטרה. "כאן לא איראן", אמר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "המשטרה לא תהיה משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות. תסבירו פנים, תכבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה! קורא למפכ"ל לוודא שהמקרה הראשון יהיה גם האחרון".

"לא ברור מתי הפכה משטרת ישראל למשטרת דת שעוצרת אנשים על אמונתם וחתונה על פי דרכם", הוסיפה יו"ר מרצ תמר זנדברג. "מה שכן ברור זה שהמהלך הכוחני הזה לא יעצור את עשרות אלפי הזוגות שמתחתנים מכל שנה מחוץ לרבנות ואף אחד לא יצליח לשנות אותה. אני מתכוונת לפנות באופן דחוף לשר לביטחון פנים ולקבל דין וחשבון על ההחלטה הזאת".

ח"כ קסניה סבטלובה, יו"ר השדולה החילונית וחברה בשדולה דת עם ומדינה: "במקום להילחם נגד המחבלים מיצהר, שיידו אבנים על לוחמי מג"ב ופצעו אותם, במקום לפעול ביד קשה וחד משמעית כנגד התוקפים החשוכים והאלימים בבית שמש הרודפים באלימות קשה נשים, המשטרה לביטחון פנים בראשות ארדן בוחרת לעצור רב מסורתי בגלל שהוא עורך חופות מסורתיות. בכך ארדן והמשטרה משתפים פעולה עם הרבנות הדורסנית. אני דורשת מהשר ארדן לטפל באופן הולם במי שעוצרים באישון לילה רב קהילה מכובדת רק בגלל שהוא לא שייך לזרם האורתודוקסי".


(עדכון ראשון: 9:50)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully