פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אחרי ששרדו במערה: לנערים בתאילנד יש אתגר חדש לעבור - התהילה

   12 חברי קבוצת הכדורגל "חזירי הבר" ומאמנם שחולצו בצפון המדינה לאחר שבועיים סיימו את השיקום הפיזי, אך שר הבריאות אמר כי יש להכין את הנערים לקראת תשומת הלב שיקבלו עם יציאתם מבית החולים. "הם צריכים לשוב לחיי היומיום באופן תקין", אמר פסיכולוג

   אחרי ששרדו במערה: לנערים בתאילנד יש אתגר חדש לעבור - התהילה
   צילום: רויטרס, עריכה: איתי עמרם

   12 הנערים שחולצו השבוע ממערת תאם לואנג שבצפון תאילנד צפויים לשוב לבתיהם ביום חמישי הקרוב - כך מסר היום (שבת) שר הבריאות במדינה פיאסקול סקולסטאידורן במסיבת עיתונאים שערך לסיכום מבצע החילוץ. לדבריו, חברי קבוצת הכדורגל "חזירי הבר" ומאמנם, בן 25, השתקמו מבחינה פיזית ומנטלית וישוחררו עוד השבוע. "יש להכין הן את הנערים והן את משפחותיהם לקראת תשומת הלב שיקבלו עם יציאתם מבית החולים", הוסיף.

   לדבריו, על קרוביהם של הנערים להימנע מלהעניק ראיונות לכלי התקשורת, מחשש שהדבר ישפיע על מצבם הנפשי. "כולם שיתפו פעולה באופן יפה כדי להוציא את הנערים החוצה מהמערה", אמר סקולסטאידורן. "עלינו להמשיך בכך כדי לסייע להם להשתקם בעתיד".

   הנערים ששוחררו מהמערה בבית החולים בצפון תאילנד, 11 ביוני 2018 (מערכת וואלה! NEWS , ממשלת תאילנד)
   הנערים בבית החולים (צילום: ממשלת תאילנד)

   לדברי קאם-אוי פרומתפ, סבתו של קפטן קבוצת הנערים, "העולם צופה בהם, כולם פה במדינה ובמדינות אחרות באו לעזור להם". שתי חברות הפקה בהוליווד החלו במגעים לרכישת זכויות להסרטת סיפורם של "חזירי הבר", ששהו כשלושה שבועות בתוך המערה שאליה הגיעו בסיור לקראת יום הולדתו של אחד הנערים. ממשלת תאילנד בוחנת תכניות להקמת מוזיאון באתר המערה להנצחת מבצע החילוץ ושיתוף הפעולה העולמי במסגרתו.

   בסרטון שהציג שר הבריאות התאילנדי במסיבת העיתונאים נראים הנערים, הצעיר שבהם בן 11 והמבוגר בן 16, בבית החולים כשמצבם טוב והם מודים למחלציהם ומשוחחים על מה שירצו לאכול לאחר שחרורם. לדברי סקולסטאידורן חל שיפור במצבם הבריאותי, לאחר שכמה מהם סבלו מדלקת ריאות לאחר יציאתם מהמערה. אחרים איבדו כחמישה קילוגרם ממשקל גופם ותיאבונם חזר אליהם בהדרגה. מפקד יחידת "אריות הים" התאילנדית שהשתתפה במבצע לחילוץ הנערים קרא להם למצות את מצבם החדש ו"לפעול למען הטוב".

   מבצע חילוץ הילדים התחדש- אחרי לילה גשום במיוחד, הצוללנים בתאילנד שבו למערה לחלץ את 9 הלכודים הנותרים (אתר רשמי)
   כוחות החילוץ המערה בתאילנד

   הרשויות בתאילנד מנעו מכלי התקשורת לראיין את הילדים לאחר חילוצם וראש הממשלה פריוט צ'אן-אוצ'ה ביקש באופן אישי מכתבים שהגיעו מסביב לעולם לסקר את הפרשה לתת להם זמן להתאושש ולא להטריד אותם בתקופת ההסתגלות בבית החולים ולאחר שיצאו ממנו. לדברי ד"ר אנדרה דאניז, מומחה לפסיכולוגיה ופסכיאטריה, בקינגס קולג' בלונדון, "תשומת לב תקשורתית עלולה להזכיר לנערים את החוויה הטראומטית שעברו ולמנוע מהם לשוב לחיים נורמליים".

   עוד הוסיף דאניז כי חזרתם לשגרה של הנערים היא הדבר הנכון עבורם מול העניין הציבורי והלחץ שמגיע עמו. "הם צריכים לשוב לחיי היומיום שלהם כדי להבין באופן מלא שהאיום שחשו כשהיו לכודים חלף". לדבריו, מחקרים שערך בעבר מראים כי חמישית מהנערים צפויים לפתח הפרעות פסיכיאטריות בטווח הארוך, כגון חרדה, דיכאון ואף הפרעה פוסט-טראומטית.