צילומי לוויין חושפים: צפון קוריאה שדרגה מרכז מחקר גרעיני

מכון המחקר "צפון 38" חשף צילומים של המרכז הצרפתי הלאומי לחקר החלל מהשבוע שעבר, המעידים על הקמת מבנים חדשים ושינויים שנערכו באתר ביונגביון. לדברי עורכת במכון השינויים מצביעים על הצורך ב"עסקה אמיתית" ולא רק הצהרות במגעים בין פיונגיאנג לארה"ב

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

צילומי לוויין חדשים שנחשפו הלילה (רביעי) בידי מכון המחקר "צפון 38" העוקב אחר המתרחש בקוריאה הצפונית מעידים על פעילות להרחבת מרכז המחקר הגרעיני ביונגביון. הצילומים שביצע המרכז הצרפתי הלאומי לחקר החלל (CNES) ב-21 ביוני מראים על המשך עבודות שהחלו בחודש מרץ לשדרוג מערכות הקירור של כור הפלוטוניום ושל מבנים נוספים. אולם, מכון המחקר מציין כי לא ניתן לקבוע אם הפעילות הגרעינית במתקן חודשה.

עוד צוין כי מבנה חדש, שאינו למטרות תעשיתיות, הוקם סמוך למגדל הקירור של הכור - אך מטרתו אינה ברורה מהצילומים. מבנים נוספים אותרו סמוך לכור המים הקלים במתקן ובחלקים אחרים של המתקן. במכון מדגישים כי המשך העבודות ביונגביון אינו בהכרח משפיע על התחייבותה של פיונגיאנג להתפרק מנשק גרעיני, במסגרת ההפשרה ביחסים עם ארצות הברית ובעלות בריתה באזור.

עוד בנושא:
צפון קוריאה: נמשיך להתעלם מיפן עד שתפסיק את העוינות שלה נגדנו

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
אתר מרכז המחקר ביונגביון, בשבוע שעבר (צילום: אתר רשמי, המרכז הצרפתי הלאומי לחקר החלל, דרך אתר צפון 38)

עורכת אתר "צפון 38" ג'ני טאון העירה בחשבון הטוויטר שלה כי צילומי הלוויין מטילים ספק ביעילות הגישה הנוכחית שמגלה וושינגטון כלפי פיונגיאנג. "שדרוגי התשתית שבוצעו ביונגביון מדגישים מדוע יש צורך בעסקה ממשית עם קוריאה הצפונית ולא רק הצהרה מעורפלת על יעדים", כתבה.

מתוך חשבון הטוויטר של עורכת האתר:

המרכז, הנמצא כמאה קילומטרים מצפון לפיונגיאנג, שימש לייצור החומרים ששימשו בניסויי הנשק הגרעיני שערכה קוריאה הצפונית בין 2006 ל-2017. אולם, ב-2007 במסגרת השיחות עם המעצמות הודיעה המשטר על עצירת הפעילות במרכז. שנה לאחר מכן אף נהרס אחד ממגדלי הקירור של הכור הגרעיני ביונגביון - אך, כעבור כמה חודשים שב האתר לפעילות. בשנים שלאחר מכן אף הוקמו מבנים חדשים במרכז המחקר, בהם כור המים הקלים.

בסוף השנה שעברה החלה בניית שני מבנים חדשים במרכז המחקר, סמוך למסילת הרכבת המגיעה למקום. אחד המבנים, על פי ההערכות, יכול לשמש לאחסון חומרים כימיים המגיעים במשלוח רכבת ומיועדים לפעילות הפקת רדיואיזוטופים מלאכותיים.

(עדכון ראשון: 8:55)

(צילום: אתר רשמי, המרכז הצרפתי הלאומי לחקר החלל, דרך אתר צפון 38)
(צילום: אתר רשמי, המרכז הצרפתי הלאומי לחקר החלל, דרך אתר צפון 38)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully