פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "האחות והחוקר שיתפו פעולה": הושעתה הסגרת חשוד ברצח אמו לארה"ב

   בפברואר האחרון ביקשה ארה"ב את הסגרתו של תומס גרוס כדי להעמידו לדין באשמת רצח בבית המשפחה בפלורידה. עורכי דינו עתרו נגד ההסגרה בטענה לניגודי עניינים כבדי משקל בתיק בטענה שהאחות ניהלה מערכת יחסים קרובה עם החוקר הראשי: "פגיעה קשה בזכות להתגונן"

   "האחות והחוקר שיתפו פעולה": הושעתה הסגרת חשוד ברצח אמו לארה"ב
   צילום: גדעון צנטנר, עריכת וידאו: ניר חן

   (בווידאו: דיווח וואלה! NEWS מהארכת מעצרו של גרוס, דצמבר 2017)

   שופטי בית המשפט העליון קיבלו את ערעורו של תומס גרוס החשוד ברצח אמו בבית המשפחה בפלורידה - כך נודע לוואלה! NEWS. מעיקרי הערעור עולה כי אחותו של גרוס, אלן גרת', ניהלה מערכת יחסים קרובה עם החוקר הראשי שניהל את החקירה בעניין רצח האם. בחודש מאי האחרון הודיע בית המשפט המחוזי כי קיבל את דרישת ארה"ב להסגיר את גרוס לארה"ב, אולם החלטת השופטים אמש ביטלה את ההחלטה הזאת.

   בפברואר 2017 ביקשה ממשלת ארצות הברית את הסגרתו של גרוס, המבוקש במדינת פלורידה, לשם העמדתו לדין בגין עבירת רצח מדרגה ראשונה. לפי תצהיר שמסרה אחותו אלן, המניע לרצח הוא סירובה של האם להמשיך ולהעביר לו כספים והעובדה שהיו לה נכסים בשווי של למעלה מארבעה מיליון דולרים. אולם, השבוע הוגש ערעור לבית המשפט העליון, שעשוי להשפיע על עתיד הפרשה.

   בערעור שהוגש מטעמו של גרוס על ידי עורכי הדין אייל בסרגליק ועמרי לשם מצוינת העובדה החריגה, שלפיה החוקר הראשי בתיק, סטיבן אייבס, קיים קשר הדוק עם אחותו של מר גרוס, אלן, שלה היה אינטרס בהפללתו לצורך קבלת כספי הירושה, ובין היתר עודד אותה לכאורה לערוך מסיבת עיתונאים שבה האשימה את גרוס ברצח האם. כמו כן, לטענת ההגנה, הוא מסר לה מידע אסור מתוך החקירה וניקה את שמה מהר מאוד - כל זאת בעוד החקירה מתקיימת.

   עוד בוואלה! NEWS:
   תיק 2000: ח"כ איתן כבל ומו"ל 'ידיעות' נוני מוזס נחקרים בלהב 433
   מתכוננים ל"גרעין של נסראללה": צה"ל החל בניסוי המדמה פיצוץ מצבור אמוניה
   כשאלקין צעק "יאללה מסיבה": הכנסת חגגה לילה לבן - בלי הצבעות ומריבות

   תומס גרוס, חשוד ברצח אימו אינה גרוס (מערכת וואלה! NEWS , אלן גרת')
   בפברואר 2017 ביקשה ממשלת ארצות הברית את הסגרתו של גרוס, המבוקש במדינת פלורידה, לשם העמדתו לדין בגין עבירת רצח מדרגה ראשונה. תומס גרוס (צילום: אלן גרת')

   בחומרים שהוצגו לבית המשפט העליון הוצגו ראיות לשיתופי מידע הדדיים מתוך החקירה העצמאית שניהלה האחות, בהם היא לכאורה נתנה לחוקר כל מיני רעיונות שעשויים לסייע להפליל את אחיה. לטענת ההגנה, החוקר, במקום לבדוק את הראיות, בחר לחפש כיצד לסייע בהפללה, תוך שיבוש הליכי משפט לכאורה. כמו כן, התברר שהאחות גם קיימה קשר הדוק עם הפתולוג שבדק את הגופה של המנוחה.

   בית המשפט המחוזי קבע שקיימות בעניין זה טענות כבדות משקל בעניין קשר זה, אולם יש לבררן במשפט בארצות הברית. גרוס עבר פוליגרף לבקשת משטרת ארצות הברית, ויצא דובר אמת, ושוחרר ללא כל תנאי במהלך חקירתו. מרכז חייו, אשתו ובתו, נמצאים בארץ בכתובת שהייתה ידועה לרשויות לאורך כל התקופה מאז עזיבתו את ארצות הברית. ערעורו של גרוס התקבל וניתן עיכוב לפעולת הסגרתו לארצות הברית.

   עורכי הדין בסרגליק ולשם אמרו אחרי הערעור: "לנו ברור שלמדינת ישראל, כשביקשה את בקשת ההסגרה, לא הייתה כל ידיעה על הפגמים הקשים ולחוסר המהימנות שבתצהירים שהגישה ארצות הברית בבקשת ההסגרה. אולם בשעה שבדיון ההסגרה בבית המשפט המחוזי נחשפו החומרים היה צריך לשקול מחדש את כל ההליך בשל הפגיעה בתקנת הציבור".

   השניים הוסיפו כי "הערעור גם תוקף את העובדה שלא הומצא כל צו שמאפשר את השגת המרשמים שעליהם הסתמך בית המשפט המחוזי בהחלטת המעצר וההסגרה (בניגוד לכלל הפליליות הכפולה ולנהלים הקיימים במשפט האמריקאי הפוסלים ראיות שהושגו שלא כדין), תוך פגיעה קשה בזכות מר גרוס להתגונן". במקביל להגשת הערעור, הגישו הסנגורים בקשה לשרת המשפטים איילת שקד ולמחלקה הבינלאומית הפלילית לשקול את הליך ההסגרה כולו מחדש בשל הפגמים הקשים שנפלו בו.

   תומס גרוס, חשוד ברצח אימו אינה גרוס (מערכת וואלה! NEWS , אלן גרת')
   הפרשה עצמה התפוצצה ב-9 בינואר 2012, אז הזעיק גרוס את משטרת פלורידה לבית אמו בת ה-87 ודיווח שמצא את גופתה במחסן ביתה. האם אינס גרוס (צילום: אלן גרת')

   במהלך חודש דצמבר האחרון התייחסה אחותו של גרוס בשיחה בלעדית עם וואלה!NEWS לחשדות נגד אחיה. "אחי סוציופת ושקרן, במשך שמונה חודשים הגנתי עליו", אמרה גרת'. "לא האמנתי שאחי, בשר מבשרי, יכול לעשות דבר כזה נתעב".

   גרת', ששינתה את דעתה לגבי אחיה וכיום היא בטוחה שהוא אחראי לרצח אמם, אמרה שהוקל לה כששמעה שארצות הברית וישראל משתפות פעולה ברצינות על מנת לדאוג למעצרו של גרוס, ושהיא בקשר רציף עם מערכת החוק האמריקנית. לדברי גרת', שיחתם האחרונה הייתה באוקטובר 2012, "אז אמרתי לו שאני יודעת מה הוא עשה לאימא היפה שלנו, ושאני לא רוצה קשר אתו יותר, והתגובה שלו הייתה אדישה מאוד". עוד הוסיפה כי מפעם לפעם גרוס היה משתף אותה בבעיות הכלכליות שלו והוריהם הלוו לו בחייהם אלפי דולרים וסייעו לו רבות. "אימא שלי הייתה החברה הכי טובה שלי. אישה בריאה, אנרגטית ושמחה", אמרה גרת'. "הוא פשוט גדע את חייה בגלל חובות ובעיות כלכליים כבדים. ההסגרה שלו לא תחזיר את אימא שלי, אבל לא הייתה לו זכות לקבוע למי לגזול את החיים. יש לי משפחה מדהימה, ילדים נהדרים וחברים מקסימים, אבל התמונה המלאה לא תהיה שלמה יותר".

   הפרשה עצמה התפוצצה ב-9 בינואר 2012, אז הזעיק גרוס את משטרת פלורידה לבית אמו בת ה-87 ודיווח שמצא את גופתה במחסן ביתה. על פי כתב האישום שהוגש נגדו בארצות הברית, הוא סימם אותה באמצעות סם הרדמה ודקר אותה בצווארה באמצעות סכין שהייתה במטבח הבית. לפנות בוקר התקשר למשטרה. סמוך לשעה זו יצאה אחת השכנות מביתה לאחר ששמעה את דלת המוסך נפתחת ונסגרת מספר פעמים ושם היא פגשה את גרוס שאמר לה: "אימא מתה, אימא נרצחה ואני לא עשיתי את זה". גרוס נסע לישראל כעבור כמה ימים.

   אייל בסרגליק (יח"צ)
   במקביל להגשת הערעור, הגישו הסנגורים בקשה לשרת המשפטים איילת שקד ולמחלקה הבינלאומית הפלילית לשקול את הליך ההסגרה כולו מחדש בשל הפגמים הקשים שנפלו בו. עו"ד בסרגליק (צילום: יח"צ)

   רק שנתיים לאחר מכן, ביולי 2014, הוצא נגדו צו מעצר בארצות הברית. במרץ 2015 הוגש נגדו כתב אישום שבו נטען כי ניסה להציג את המעשה כניסיון התאבדות או שוד שהסתבך. לפי תצהירי החוקרים בארצות הברית, בזירה עצמה לא נמצאו כל ראיות לכך שאדם זר נכנס למקום ולא נמצאו סימני פריצה. על כלי הרצח נמצאו טביעות אצבעותיו של גרוס ובדירה נמצאו ממצאי די-אן-איי של הנרצחת ושל בנה. טביעת אצבע נוספת נמצאה על חלקה הפנימי של הדלת המחברת בין המוסך לבין חדר המזגן, אולם זו שויכה לטכנאי מזגנים שהגיע למקום כשנה לפני האירוע. ברכב שאליו הוביל על פי החשד את גופתה של אמו נמצא קיא ששייך לה, ובדמה נמצאו שרידי תרופה המשמשת כסם שינה. אינה הייתה אמורה להסיע את גרוס באותו הערב לטיסה לישראל, אך גרוס טען כי התעורר מאוחר, פספס את הטיסה ומצא את אמו כשהיא ללא רוח חיים. אחותו העידה כי יום לפני האירוע התקשר אליה גרוס ואמר לה כי הוא חושש שאמם נוטה לאובדנות.