הנזקים מעפיפוני הנפץ מחמירים: "נשרף הלב לראות שדה עולה באש"

בחודשיים האחרונים כילתה האש שהציתו פלסטינים באמצעות עפיפוני תבערה כ-250 אלף דונמים של שדות חקלאיים וחורש טבעי. בשירותי הכבאות פועלים מסביב לשעון כדי לעצור את הלהבות, אך החקלאים כבר מיואשים: "עובדים במשך חודשים ואז הכול פשוט נשרף". הנזקים מוערכים במיליונים

27/05/2018
צלמים זמניים מורשים

(בווידאו: נטרול מטען בגבול עזה)

כבר כמעט חודשיים שחמאס מקיים הפגנות ענק סמוך לגדר הגבול בעזה, וחקלאי היישובים הסמוכים לרצועה ממשיכים להתמודד עם טרור העפיפונים. בזמן שחלף, הנזק הולך ומצטבר וכבר נאמד במיליוני שקלים. במערך הכבאות וההצלה עובדים מסביב לשעון באזור כדי למנוע את התפשטות האש בשטחים החקלאיים, וכן לעצור את ההתלקחויות בטרם הלהבות יגיעו לבתי היישובים. רק היום הוזעקו הכוחות כדי לכבות שלוש שריפות בקרבת הרצועה.

מאז 30 במרץ ועד היום, הוצתו 260 שריפות בכל גזרת עוטף עזה - כך לפי נתוני שירותי הכבאות. לוחמי אש פועלים במשך שעות רבות כדי לכבות את האש שכילתה עד כה 250 אלף דונם, בהם שדות חיטה, יערות, מטעים וחורש טבעי. בשירותי הכיבוי תגברו את הכוחות הפועלים באזור ברכבי כיבוי, ציוד ואמצעים, וכן בלוחמי אש ממחוזות שונים כדי לספק מענה מהיר להצתות.

עפיפון תבערה סמוך לנחל עוז(צילום: שי מכלוף)

"אנחנו כבר לא מתעסקים בחקלאות, רק בכיבוי שריפות", אמר אבנר יונה, חקלאי מקיבוץ נחל עוז לוואלה! NEWS. "יש לנו 5,000 דונם חיטה מתוכה אלף סמוך לגבול. נאלצנו לקצור לפני הזמן. היינו בטוחים שהעפיפונים לא יגיעו מזרחה, אבל בסוף זה קרה. זה מתסכל, נשרף לנו הלב לראות יבול שעולה באש".

יונה מציין כי נגרמו נזקים לא רק לשדות החיטה, אלא גם לשדות נוספים ולתשתיות. "אין לנו מים, הכול נשרף", הסיבר. "גם התפוח אדמה נפגע". "אנחנו מתפרנסים רק מחקלאות, זאת הרגשה נוראית, תסכול, עובדים חודשים ומחכים לקצור, ואז הכול נשרף. אנחנו חסרי אונים - כמו גם צה"ל. שום רחפן לא עוזר, הכול בולשיט, אבל אנחנו לא נרים ידיים ונישאר פה. יש פחד בקרב החקלאים לעבוד סמוך לגדר, אבל אנחנו חזקים ונעבור את זה".

עוד בוואלה!

הברזים נפתחים: "ברז השוקו" של יטבתה חוזר

בשיתוף יטבתה
"הפלסטינים מנצלים את הרוח המערבית". נחל עוז, לפני כשבועיים(צילום: ראובן קסטרו)

ראובן, מנהל חקלאות כפר עזה-מפלסים, מציין כי בשטחים שבתחומי אחריותו נגרם נזק הנאמד במאות אלפי שקלים. "אתה לא יכול לעשות הרבה כשנושבת רוח מערבית", אמר. "הם (הפלסטינים) מנצלים את השעות האלה ומעיפים את העפיפונים. נשרפו לנו 700 דונם חיטה וציוד כמו מכשירי השקיה. מי שלא חקלאי לא יכול להרגיש את חוסר האונים הזה".

ראובן אינו מצליח לשמור על אופטימיות בנוגע לסיום התופעה. "אני לא רואה שום פתרון. מדברים על כל מיני אמצעים למיגור עפיפונים - אז יש להם שיטות חדשות כמו בלוני הליום. שר הביטחון אמר שדין עפיפון כדין קסאם, ובינתיים זה לא קורה".

עפיפון תבערה ביער כיסופים, השבוע(צילום: אתר רשמי, דני בן דוד, יערן קק?ל)

בינתיים, הנזקים הולכים ומאמירים והחקלאים קורסים כלכלית. שבוע לאחר שהפלסטינים הגישו תביעה בבית הדין הבינלאומי בהאג, כמה מהחקלאים החליטו היום להגיב בצעד דומה והכריזו על כוונתם להגיש תביעה נגד בכירי חמאס בעזה, בהם יחייא סינוואר ואיסמעיל הנייה, באמצעות ארגון שורת הדין. בין החקלאים: עופר ליברמן, מנהל ענף החקלאות בקיבוץ ניר עם בו נשרפו אלף דונם חיטה במהלך השבועיים האחרונים, ורפי בביאן, המשמש גם כקב"ט קיבוץ עלומים שבעוטף עזה.

החקלאים הסבירו כי טרור העפיפונים ממנו הם נפגעים מדי יום, ציינו כי יתבעו בגין שורת עבירות שהן הפרה בוטה של סעיפים רבים ב"אמנת רומא", בהן: הבערת שדות חקלאיים על ידי עפיפוני תבערה, תקיפת גבולות ישראל, שימוש בילדים למטרות לחימה, והן בשימוש באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי.

נשיאת ארגון שורת הדין, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, מסרה: "ישראל לא תשתוק. המציאות הביטחונית הקיימת, שבה שדות ויערות בישראל נשרפים בכל יום בידי פעילי ארגון טרור, היא בלתי מתקבלת על הדעת. לא ייתכן שבכירי החמאס יאשימו את ישראל בפשעי מלחמה בזמן שהם משתמשים באוכלוסייה אזרחית, בדגש על ילדים, כמגן אנושי לפעולות הטרור שלהם - שמופנות פעם אחר פעם לאזרחי ישראל. ועל כן, אנו קוראים לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג למצות איתם את הדין".

יער כיסופים לאחר כיבוי השריפה, השבוע(צילום: אתר רשמי, דני בן דוד, יערן קק?ל)
קיבוץ מפלסים לפני כשבועיים(צילום: לירון מולדובן )
  • עזה
  • רצועת עזה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully