לבה באוקיינוס וגז רעיל באוויר: הר הגעש בהוואי ממשיך להשתולל

פסגת קילוואה והבקיעים הרבים בהר לא מפסיקים לפלוט את החומר הגעשי, שעובר דרך הג'ונגל ומאיים על מבנים. המדענים לא רואים סימנים לכך שהפעילות באחד מהרי הגעש הפעילים בעולם נמצאת בהאטה

  • ארצות הברית
  • הוואי
סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: ניב מעוז

הר הגעש קילוואה בהוואי ממשיך לפלוט גם היום (רביעי) לבה מסוכנת, שנשפכת לאוקיינוס, וחלקי סלעים המסכנים את כלי השיט. בתוך האי, סלעים מותכים זורמים דרך הג'ונגל בזמן שגז רעיל מגיע לרמותיו הגבוהות ביותר זה תקופה ארוכה.

המומחים לא רואים סימנים לרגיעה בהתפרצות של קילוואה, שביום ה-19 שלה. הפיצוצים בפסגה של ההר נמשכים לצד מזרקות של לבה המגיעות עד לגובה של 50 מטר מתוך שברי ענק בצדי הר הגעש. הגיאולוגים רואים בכך התפרצות חסרת-תקדים ובו-זמנית מפסגת ההר ומהסדקים שלו.

רשויות ההגנה האזרחית מסרו כי הלבה התקדמה לעבר תחנת כוח גיאותרמית אחרי שהרסה מחסן ישן סמוך. העובדים באתר, שמספק כרבע מתצורכת החשמל של האי הגדול של הוואי, ניסו לחסום את שלוש בארות הלחץ האחרונות כדי להפחית את הסיכון מהשתחררות גזים רעילים במקרה שאלו יותכו על ידי הלבה.

לפחות 47 בתם ומבנים אחרים נהרסו מאז תחילת ההתפרצות של קילוואה, אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם. בנוסף לכך, אדם אחד נפצע באורח קשה ביום שבת מנתזי הלבה. כ-2,000 איש נאלצו להתפנות מבתיהם, ורבים אחרים עזבו מרצונם את בתיהם לנוכח אזהרות הרשויות.

לקריאה נוספת בנושא
"זה לא גן עדן": בתים נהרסו בהתפרצות הר הגעש בהוואי
"אלפים פונו מבתיהם": התפרצות הר הגעש קילוואה בהוואי

עוד בוואלה!

לעצב את הבית - מהסלון: האפליקציה שחייבים להכיר

לכתבה המלאה
שורפת כל מה שבדרכה. הלבה זורמת בהוואי (צילום: AP)
(צילום: AP)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully