מאי הנפיץ

נתניהו קרא להעברת שגרירויות נוספות לירושלים: "תישאר בירתנו לנצח"

משרד החוץ עורך טקס קבלת פנים למשלחת האמריקנית לקראת פתיחת השגרירות מחר בירושלים. בתו של הנשיא טראמפ, איוונקה נחתה בצהריים בישראל. נתניהו שיבח על הפרישה מהסכם הגרעין: "עם כל הכבוד לאירופה, באזור כולו מדברים על השלכות ההחלטה"

עריכה: ניב מעוז

חגיגות העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים נפתחו הערב (ראשון) בירושלים, בטקס קבלת פנים שערך משרד החוץ לחברי המשלחת האמריקנית, בהם בתו של הנשיא טראמפ, איוונקה, וחתנו ויועצו המיוחד ג'ארד קושנר - שנחתו בישראל כחלק ממשלחת רשמית של הבית הלבן לאירועים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את חברי המשלחת. "זהו רגע חסר תקדים, הנשיא עושה היסטוריה", אמר נתניהו. "אנחנו אסירי תודה, ולנצח נוקיר לו תודה על ההחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר לשם את השגרירות. מחר יהיה יום נהדר לציבור ולמדינה. ההחלטה להעביר את השגרירות מאשרת אמת אחת בסיסית. ירושלים הייתה בירת העם היהודי 3,000 שנה ובירת המדינה 70 שנה והיא תישאר בירתנו לנצח נצחים. תודה לך הנשיא טראמפ שהפך את הברית בין ישראל וארה"ב לחזקה מתמיד".

נתניהו קרא בנאומו למדינות נוספות בעולם ללכת אחרי ארצות הברית ולהעביר את השגרירות בירושלים. "זה הדבר הנכון לעשות כי זה מקדם שלום", הבהיר ראש הממשלה. "אי אפשר לבסס שלום על שקרים, אלא רק על בסיס אמת. והאמת היא שלא רק שירושלים היתה בירת העם היהודי מאז ומתמיד אלא שגם תחת כל הסכם שלום שאפשר להעלות על הדעת ירושלים תישאר בירת ישראל".

עוד בוואלה! NEWS:
אבד בתרגום: נתניהו כתב "נטע כפרה עלייך!"; טוויטר פירש לא נכון
פרשים, מסוקים ואלפי שוטרים: כך נערכת המשטרה להעברת השגרירות
"ריקוד הדגלים" וחסימות כבישים: חגיגות יום ירושלים בבירה

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע

לכתבה המלאה
קרא למדינות נוספות להעביר את השגרירות. נתניהו בטקס קבלת הפנים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

בנאומו, שיבח נתניהו את הנשיא טראמפ על ביטול הסכם הגרעין עם איראן, וטען כי מדובר במהלך טוב לאזור ולעולם. "עם כל הכבוד לאלה שיושבים באירופה, אנחנו שומעים בבירות המזרח התיכון על ההשלכות הקשות של הסכם הגרעין ועל כך שפרישה מההסכם היא דבר טוב עבור האזור, ארצות הברית והעולם". נתניהו ניצל את המעמד החגיגי גם כדי להזכיר את זכיית ישראל באירוויזיון, ואף התייחס להחלטה שלא לפנות לעמדת השיפוט בישראל ב"ירושלים": "מי שלא רצה את ירושלים באירוויזיון יקבל את האירוויזיון בירושלים".

סגן שר החוץ האמריקני ג'ון סאליבן הודה לצוות הישראלי על הסיוע במימוש החלטת נשיא ארצות הברית. "הביקור של שר החוץ מייק פומפאו בביקורו הראשון היה סימן למחויבות שלו לישראל", אמר. "כל מי שכאן מבין שפתיחת השגרירות היא הכרה מאוחרת מאוד במציאות וגם חלק ממפת הדרכים של הנשיא לשלום באזור", הוסיף סאליבן.

"הכרה מאוחרת מאוד". סגן שר החוץ סאליבן באירוע קבלת הפנים, היום (צילום: צילום מסך)
איוונקה טראמפ בטקס בירושלים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין דיבר אף הוא על החברות העמוקה בין העמים. "ראוי שנעשה את המהלך הזה בחגיגות ה-70 לישראל", אמר. "ב-1995 הקונגרס העביר החלטה היסטורית על השגרירות בתמיכה דו מפלגתית עצומה בסנאט ובקונגרס. לקח יותר מ-20 שנה למלא את ההבטחה הזו. הנשיא התחייב וכתוצאה מהמנהיגות שלנו הגענו לכאן היום כדי לפתוח את השגרירות מחר. לארצות הברית אין שותף גדול יותר מישראל".

גם מנוצ'ין העלה בנאומו את נושא הגרעין האיראני והצהיר: "כשר אוצר אני מחויב להשתמש בכלים הכלכליים שלנו למנוע מגורמי טרור גישה למשאבים אירנים. אלה כלים שעובדים. לכן הנשיא טראמפ הודיע על ביטול הסכם הגרעין".

ישתמש בכלים כלכליים נגד איראן. שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין בקבלת הפנים, היום (צילום: צילום מסך)

במהלך האירוע העניק ראש הממשלה לשגריר פרידמן מכתב הוקרה בו הוא מודה לו על המהלך ההיסטורי של הנשיא טראמפ. פרידמן נחשב לאחד הכוחות המניעים המרכזיים מאחורי ההחלטה להעביר את השגרירות לירושלים. באירוע נוכחים 14 סנאטורים וחברי קונגרס - כולם מהמפלגה הרפובליקנית, ללא נציגות מהמפלגה הדמוקרטית.

הבוקר, איוונקה טראמפ הגיעה במטוס של הממשל האמריקני מסוג "בואינג 737" אחרי שביצעה חניית ביניים באירלנד. המטוס נעצר ברחבת בולייט בנתב"ג שם קיבלו את פניה אנשי השגרירות האמריקנית, ובהם השגריר האמריקני דיוויד פרידמן. טראמפ לחצה את ידו של פרידמן וקיבלה זר פרחים. יחד איתה הגיעו גם חברי המשלחת המלווים אותה.

סגן שר החוץ סאליבן באירוע קבלת הפנים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
המכתב שהעביר נתניהו לשגריר פרידמן (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר, TPS)

עשרות רכבי השגרירות האמריקנית, המלווים בניידות משטרת התנועה הארצית והמשטרה יצאו מנתב"ג. האירוע היה באחריות השגרירות האמריקנית, כאשר לא נערך טקס רשמי בנמל התעופה מלבד אך הוצבו דגלי ישראל וארצות הברית כדי לקבל את פניהם של טראמפ וחברי המשלחת.

קבלת הפנים של משרד החוץ מהווה יריית הפתיחה ליממה של חגיגות ואירועים בהשתתפות מאות בכירים מארצות הברית שהגיעו לישראל בסוף השבוע, ובשיאם - טקס הסרת הלוט מעל השגרירות מחר אחרי הצהריים בשכונת ארנונה בירושלים.

שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין בקבלת הפנים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
איוונקה טראמפ בטקס בירושלים, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
איוונקה טראמפ לאחר נחיתתה בנתב"ג, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אבי אשכנזי)

במשך שלושה עשורים, שורה של נשיאים אמריקנים שבו והבטיחו כי יכירו בירושלים כבירת ישראל, אך הנשיא טראמפ הוא הראשון לקיים את ההבטחה, וההודעה שלו בחודש דצמבר על העברת השגרירות הגשימה חלום מדיני ישן ונושן של ירושלים. בעוד קודמיו - ומרבית המדינות המובילות בעולם המערבי - סברו שסוגיות שנוגעות לירושלים צריכות להיות מוכרעות רק במסגרת משא ומתן בין ישראל והפלסטינים, טראמפ, שכמו קודמיו הבטיח במרוצת קמפיין הבחירות שלו לנשיאות להעביר את השגרירות, החליט להפוך את הנוסחה.

מתחם השגרירות בירושלים (צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

הנשיא עצמו שקל להגיע לטקס הסרת הלוט, אך בסופו של דבר שיגר משלחת בכירה מהבית הלבן שתייצג אותו באירועים, והוא יסתפק בברכת וידיאו מוקלטת שתוקרן במהלך הטקס. את הטקס בשגרירות בירושלים יפתח השגריר פרידמן, והוא יכלול נאומים של נתניהו, הנשיא ריבלין, קושנר, וסגן שר החוץ האמריקאי ג'ון סאליבן, שעומד בראש המשלחת. בנוסף, הטקס יכלול דברי ברכה של כומר ורב, והזמרת חגית יאסו תשיר את השיר "הללויה". באירוע צפויים להשתתף מאות אורחים, ובימים האחרונים נחתה בישראל רכבת אווירית של סנאטורים, חברי קונגרס, ודמויות בולטות בקהילה היהודית שהוזמנו לטקס. בנוסף, בטקס צפויים להשתתף כל שרי הממשלה וכן ראשי המפלגות, פרט ליו"ר מרצ, תמר זנדברג, שהודיעה כי היא מחרימה את הטקס במחאה על המהלך הצדדי של האמריקנים.

גם רוב שגרירי מדינות האיחוד האירופי בחרו להיעדר מהחגיגות; השגרירים אמנם לא הוזמנו לטקס המרכזי של פרידמן, אך משרד החוץ שיגר הזמנה לכל השגרירים המוצבים בישראל לקבלת הפנים של נתניהו הערב. אחרי החלטת טראמפ על העברת השגרירות, האיחוד האירופי הדגיש כי לא חל כל שינוי במדיניותו שרואה בירושלים נושא שצריך להיות מוכרע במשא ומתן בין ישראל והפלסטינים ואף אסר על מדינות חברות ללכת בעקבות ארצות הברית.

(עדכון ראשון: 10:09)

קיבל מנתניהו הוקרה מיוחדת. פרידמן (צילום: ראובן קסטרו)
איוונקה מקבלת את זר הפרחים (צילום: רויטרס)
איוונקה טראמפ עם השגריר דיוויד פרידמן (צילום: רויטרס)
טראמפ עם פרידמן (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully