הנשיא ריבלין בטקס בגבעת התחמושת: נשבר המצור המדיני על ירושלים

בטקס הממלכתי לאיחוד ירושלים אמר נשיא המדינה כי העברת שגרירות ארה"ב לירושלים היא צעד אמיץ של הנשיא טראמפ שיוביל מדינות אחרות לעשות כן. אלפי בני אדם צעדו ביפו, בעיר העתיקה ובכותל במסגרת מצעד הדגלים כשכבישים בעיר נחסמו לתנועה

צילום: רוני כנפו, עריכה: ניב מעוז
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר, TPS)
ריקוד הדגלים בירושלים, היום (צילום: רוני כנפו)

"מחר תעביר ארה"ב את השגרירות שלה לירושלים. זהו צעד משמעותי ומעורר הערכה מצד ידידתנו הבכורה", אמר הערב (ראשון) נשיא המדינה ראובן ריבלין בטקס הממלכתי לציון יום איחוד ירושלים בגבעת התחמושת.

"מדובר בצעד אמיץ של הנשיא טראמפ, שאמר וגם עשה, הבטיח וגם קיים. ובעקבותיה יעלו לירושלים בירתנו שגרירויות של מדינות נוספות. המצור המדיני על ירושלים נשבר ויישבר. כך צריך וכך ראוי", אמר הנשיא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין בטקס כי "גם היום יש שקוראים להשמידנו, וגם היום נהדוף את הכוונות הרצחניות נגדנו. כל מי שפוגע בנו אנו פוגעים בו. כל מי שנערך לפגוע בנו, נשכים לפגוע בו קודם לכן. כל מי שמאיים עלינו בסכנת כליה, מעמיד עצמו בסכנה דומה. זהו צו מחייב לעם חפץ חיים ואלו אינן מילים, כמו שראיתם. הצו הזה מגובה במעשים עם העברת השגרירות לירושלים מחר".

בשל הטקס ייחסם רחוב שרגאי לתנועת כלי רכב עד השעה 23:00 בלילה. השוטרים נפרסו לשמירה על הסדר הציבורי, ביטחון הנפש והרכוש וקיומו התקין של האירוע לאורך הלילה.

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה
פעילי להבה בהם יו"ר הארגון בנצי גופשטיין, צועדים ברחובות יפו, היום (צילום: רוני כנפו)

מוקדם יותר בצהריים צעדו אלפי בני אדם צעדו במסגרת מצעד הדגלים ברחוב יפו שבירושלים. הצועדים המשיכו ממרכז העיר מרחוב יפו לכיוון העיר העתיקה, כאשר חלקם עברו דרך שער שכם וחלקם דרך שער יפו.

זו השנה ה-30 שנערך מצעד הדגלים שמארגנת עמותת "עם כלביא" כאשר חלק ממשתתפיה אחזו בדגלי ישראל ואחרים בדגלי ארגון להבה. מרבית הסוחרים ברובע המוסלמי סגרו את החנויות, ורוב האזור פונה מפלסטינים בשל חשש המשטרה מחיכוך עם הצועדים. הצועדים שרו משירי יום ירושלים ונופפו בדגלי המדינה.

בתום המצעד מרבית הצירים מרכזיים בירושלים נפתחו לתנועה בהם המלך גורג', שטראוס הנביאים, עליאש שמואל הנביא ובצלאל; חיים בר לב, מנהרת צה"ל בשני הכיוונים, הצנחנים, שלמה המלך יצחק קריב, אגרון והלל
שנחסמו מוקדם יותר בשל הצעדה.

הרכבת הקלה גם כן חזרה לסדרה לאחר שפעלה במהלך היום בשני מסלולים מקוצרים מצפון בין פסגת זאב לשער שכם, ומדרום מהר הרצל לתחנה המרכזית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגבעת התחמושת, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר, TPS)
רחבת הכותל המערבי (צילום: מערכת וואלה!)
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בין החוגגים, היום (צילום: רוני כנפו)

לרגל הילולת שמואל הנביא תתמקד הערכות המשטרה בצירים המובילים למתחם קבר נבי סמואל ותתוגבר נוכחות ניידות לשמירה על ביטחונם של החוגגים,ל שמירת הסדר הציבורי ולהסדרת התנועה וזאת במטרה להקל על הציבור שמגיע להילולה ולמנוע עומסי תנועה בכניסה לאתר. לא תתאפשר הגעה לאתר או למקומות הסמוכים לו בכלי רכב פרטיים.

במהלך ימי ההילולה החל ממוצאי שבת ה-12 במאי, ועד ליום שני ה-14 במאי - יופעלו הסדרי התנועה הבאים: כביש 436 בין שכונת רמות לגבעת זאב ייחסם לתנועה לשני הכיוונים - הנסיעה בכביש תתאפשר רק לתחבורה ציבורית, רכבי הסעות ותושבי האזור בהצגת תעודה מזהה.

בתוך כך, יתקיים מחר, יממה לפני פתיחת השגרירות, "יום ירושלמי: יום אחר", המוגדר כאירוע עצמאי ולא ממסדי שנועד לייצר אלטרנטיבה סובלנית ליום שבעיני רבים משויך לגזענות ולאלימות. במסגרת האירוע ייצאו לפועל כ-80 יוזמות של פעילים חברתיים ירושלמים כדי לקדם את השאיפה "לירושלים טובה יותר וראויה יותר עבור כל יושביה".

(עדכון ראשון 8:00 בבוקר)

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)
חוגגים את יום ירושלים, היום (צילום: רוני כנפו)
בלונים ודגלים, חוגגים ברחבי העיר, היום (צילום: רוני כנפו)
יצעדו מרחוב יפו לעיר העתיקה (צילום: רוני כנפו)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגבעת התחמושת, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר, TPS)
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס בגבעת התחמושת, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, הלל מאיר, TPS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully