בעקבות ההצתה: מעבר כרם שלום ברצועת עזה ייסגר עד להודעה חדשה

נזקים כבדים שנגרמו למעבר שהוצת זה השבוע השני ברציפות בחסות ההפגנות בקרבת גדר המערכת הביאו להשבתת חלקים נרחבים במקום. המעבר היה אמור להיסגר בשני ובשלישי בשל ההיערכות לקראת התגברות המחאה בעזה

12/05/2018
דובר צה"ל

מעבר כרם שלום ברצועת עזה ייסגר עד להודעה חדשה, בעקבות הצתתו אמש בידי מפגינים פלסטינים, למעט מקרים הומניטריים שייבחנו באופן פרטני - כך נמסר היום (שבת) ממשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש). שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר את החלטתו של אלוף כמיל אבו רוקון לסגור את המעבר החל ממחר, עד להשלמת תיקון הנזקים שנגרמו עקב ההצתה ובכפוף להערכת מצב עדכנית לאחר מכן.

במערכת הביטחון התכוונו לסגור את המעבר בימים שני ושלישי ברקע המתיחות לקראת העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים וההיערכות להפגנות יום הנכבה בימים אלה. סגירת המעבר, המשמש צינור החמצן העיקרי של תושבי הרצועה, גם מחר נעשתה לאחר שהמפגינים שפרצו למקום, זה השבוע השני ברציפות, העלו באש צינורות גז ודלק וגרמו לשריפת ענק.

הבוקר הגיעו נציגי מתפ"ש וצה"ל לסקור את הנזקים במקום ומצאו כי חלקים רבים אינם כשירים להפעלה. בין היתר הביאה השריפה להשבתת מסוף הדלקים ומסוף האגריגטים במעבר ולנזקים כבדים לצינורות הגז והדלק, שבהם נמצאו שברים. קו הגז הראשי במעבר הוצא אף הוא לחלוטין מכשירות. במסועי התבואה, המזון ובעלי החיים נגרמו נזקים לתשתית החשמל ונזק נוסף נגרם לתשתיות ביטחוניות במקום, בהן מצלמות, גדרות ועמודי תאורה.

עוד בנושא:
כלי טיס זעיר של צה"ל הפיל 40 עפיפונים בגבול רצועת עזה
הפגנות אלימות בגבול הרצועה: פלסטיני בן 40 נהרג, בן 16 במצב אנוש

השריפה במעבר כרם שלום, אתמול(צילום: דובר צה"ל)

אמש, סמוך לשעה 21:30, פרצו עשרות פלסטינים אל צדו הפלסטיני של המעבר והחלו להבעיר את צינורות הגז והדלק - תשתיות שהקמתן עלתה לפחות עשרה מיליון שקלים. האש התנשאה לגובה עשרות מטרים מכיוון שצוברי הגז במקום היו מלאים. לאחר מכן הם עברו המפגינים להצית את מסוע האגריגטים, שעלותו נאמדת ב-23 מיליון שקלים. עובדי המעבר הפלסטינים שלא מקבלים משכורות כבר מספר חודשים, ניסו בכל כוחם למרות הסכנה לכבות את השריפות. אולם, חלקם הרימו ידיים ועזב את המקום.

בהודעת מתפ"ש נמסר כי "חמאס מוביל בשבועות האחרונים ביתר שאת פעולות טרור בכסות של הפרות סדר אלימות, פוגע ברווחת חייהם של תושבי עזה ומשתק את עורקי החיים שלה.
ישראל ומדינות רבות בעולם פועלות להכנסת סחורות כגון מזון, ציוד ודלקים לאזרחי הרצועה וחמאס מונע את הגעתן ומבצע פעילות שמסכנת את הפעלת המעברים לרצועה.
חמאס הינו האחראי לכל הנעשה ברצועת עזה מעל ומתחת לקרקע והוא ישא בהשלכות למעשיה".

(עדכון ראשון: 15:40)

עוד באותו נושא

פלסטינים הציתו את צינורות הגז בצדו העזתי של מעבר כרם שלום

לכתבה המלאה
עשרות מפגינים פלסטינים בשטח המעבר בעת ההצתה, אתמול(צילום: דובר צה"ל)
הנזקים שנגרמו במעבר כרם שלום(צילום: מערכת וואלה! NEWS)
הנזקים שנגרמו במעבר כרם שלום(צילום: מערכת וואלה! NEWS)
מתוך הנזקים שנגרמו מהשריפה(צילום: מערכת וואלה! NEWS)
מתוך הנזקים שנגרמו מהשריפה(צילום: מערכת וואלה! NEWS)
נזקי השריפה במעבר כרם שלום(צילום: מערכת וואלה! NEWS)
נזקי השריפה במעבר כרם שלום(צילום: מערכת וואלה! NEWS)
נזקי השריפה במעבר כרם שלום(צילום: מערכת וואלה! NEWS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully