פלייבוי מאוייר מלפני 200 שנה חושף את חיי המין באימפרייה העות'מאנית

מסקס על הקבר ועד אורגיות פרועות בין גברים: ספר ארוטי של שייח' עשיר מתקופת האימפריה העות'מאנית חושף איורים של גברים ונשים באקטים מיניים בוטים השופכים אור על חיי המין באותה תקופה. הפלייבוי העות'מאני האיכותי צפוי להימכר בסכום של כחצי מיליון דולר

15/04/2018
אתר רשמי

בסרטון - הסדרה "נשות הסולטן"

אמנות ארוטית בת 200 שנה, מתקופת האימפריה העות'מאנית, תוצע למכירה פומבית בסכום התחלתי של חצי מיליון דולר. הספר העתיק כולל 85 איורים פורנוגרפיים, בעיקר בין גברים לנשים וגברים לגברים, ומציג החל מאורגיות פרועות ועד סקס במקומות ביזארים כמו בחמאם, במאפייה ובבתי קברות. האיורים מספקים תובנה מעמיקה לחיי המין באותה תקופה, כשגיבור הספר המופיע כמעט בכל האיורים הוא שייח' עשיר לבוש בטורבן בצבעי תכלת ולבן, שזהותו אינה ידועה.

הפלייבוי העות'מאני שנקרא "שייח' נזכר בנעוריו" מציג מגוון סצינות מיניות פרובוקטיביות, כשהיחסים ההומוסקסואלים תופסים יחס שווה ליחסים ההטרוסקסואליים ונראה שהשייח' שהזמין את היצירה היה רחוק מלהסתיר את הפנטזיות המיניות שלו.

עוד באותו נושא

זה מה שכתוב בספר "סודות הסקס" שנאסר לקריאה במשך 250 שנה

לכתבה המלאה
פלייבוי מתקופת האימפריה העות'מאנית(צילום: אתר רשמי, Sotheby's)

עוד ב"אסור לפספס":

הספר נחשב לאחד מכתבי היד הארוטיים המאוירים האיכותים ביותר בעולם. באחד האיורים נראים עשרה גברים עירומים מקיימים סקס במעגל, בכמה איורים נעשה שימוש בצעצועי מין בקבוצות של נשים, דבר המצביע על כך שיוצריו היו פתוחים לגבי שימוש באביזרים נוספים במהלך האקט. יצירה נוספת מציגה שייח' מבוגר עם זונה, שנראית סופרת מטבעות על הרצפה בזמן שהוא נעמד מאחוריה.

"אלה איורים ארוטיים איכותיים במיוחד", אמרה ל"טיימס" קיארה דה ניקולאי, מומחית למזרח התיכון מתאגיד סותבי'ס שמנהל את המכירה הפומבית, "הוא מייצג את הפלייבוי העות'מאני העתיק. לא הצלחנו לזהות את האיש שבאיורים, אבל יש שם קוד לבוש מאוד ברור לארמון הסולטן. מי שזה לא יהיה, הוא בהחלט היה בעל השפעה ועשיר מאוד. סוג הטורבן שלו מצביע על כך שהוא היה בתוך המעגל הפנימי של הסולטן".

הספר הכיל גם אקטים מיניים בין גברים(צילום: אתר רשמי, Sotheby's)

כתב היד מכיל בסך הכל 209 עמודים וכולל גם יצירות ארוטיות נוספות מ-40 השנים הבאות. היצירות מגיעות מהשנים 1779, 1780-1799 ו-1817, כשתהליך הפקת הספר נפרש על פני נעוריו של היוצר ונמשך עד שנותיו המאוחרות. הטקסט בספר כולל אזכור לעיר שומנה, שהיום היא שומן, שבבולגריה.

הספר כולל שני חלקים - אחד המתאר את מיניותם של הגברים והשני את מיניותן של הנשים. בניגוד מוחלט לשאר אירופה השמרנית, הספרות הארוטית הייתה פופולארית ברחבי האימפריה העות'מאנית. במאה ה-16 החברה העות'מאנית הייתה פתוחה בדרך כלל בנוגע לסקס, אבל הפכה שמרנית יותר במאה ה-17. במאה ה-18 נרשמה שוב פתיחות בנושא והשוק הארוטי שגשג שוב.

השייח' העשיר שמככב בספר(צילום: אתר רשמי, Sotheby's)

באימפריה העות'מאנית, הנטייה המינית הייתה גמישה וכמו בתרבויות אחרות שנכחדו, ההומוסקסואלית הייתה שכיחה. דווקא בתקופה ההיא התנהגות ארוטית בין גברים הייתה רווחת יותר מסקס בין נשים. מומחים מסבירים שכדי להבין היטב את ההקשר בו האיורים האלה אוירו, חשוב להבין שהמגדר לא נחשב לדיכוטומי בטורקיה העות'מאנית ושההבחנה העיקרית במעשה המיני הוא בין הפסיבי לאקטיבי. המכירה הפומבית צפויה להתקיים ב-25 באפריל באירוע אמנות העולם האיסלאמי בלונדון.

השייח' העשיר ונשותיו(צילום: אתר רשמי, Sotheby's)
יחסי מין בין נשים קיבלו פחות מקום בספר(צילום: אתר רשמי, Sotheby's)
הספר כולל 85 איורים פורנוגרפיים(צילום: אתר רשמי, Sotheby's)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully