פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המשבר בקואליציה: הדרישה של הליכוד - אישור חוק הלאום

   במפלגת השלטון העלו דרישה להעלות את החוק השנוי במחלוקת לקריאה ראשונה. מפלגת כולנו מתנגדת לחוק בשל הכפפת הזהות הדמוקרטית של המדינה לזו היהודית. בכיר בליכוד: "אין פתרון למשבר אם כל הצדדים ימשיכו להתבצר בעמדותיהם"

   המשבר בקואליציה: הדרישה של הליכוד - אישור חוק הלאום
   צילום: שלומי גבאי

   ברקע המשבר ההולך ומחריף בקואליציה סביב חוק הגיוס גורמים בליכוד העלו היום (ראשון) מחדש את הדרישה לאשר את חוק הלאום בקריאה ראשונה. מפלגת כולנו, שבראשה שר האוצר משה כחלון, מתנגדת להצעת חוק הלאום שאושרה בקריאה טרומית בכנסת, לנוכח נוסח החוק הנוכחי שמבקש להכפיף את זהותה הדמוקרטית של המדינה לזהותה היהודית. ביהדות התורה מתנגדים לחלקים אחרים בהצעת החוק.

   ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע במאי השנה כי הוא תומך בנוסח החוק, ובתחילת החודש שעבר אף הוסיף בשיחה עם חבריו למפלגה כי מדובר ב"חוק חשוב מאוד". לדבריו, "כנראה צמצמנו ופתרנו את כל הבעיות זולת אחת עם סיעת כולנו. אפשר לפתור את זה בשקט ועדיף ככה. בוודאי לנסות להעביר את זה בקריאה ראשונה".

   עוד בנושא:
   ליצמן לוואלה! NEWS: אני לא עושה ביזנס, חייבים להעביר את החוק
   נתניהו לפני המראתו לארה"ב: עם רצון טוב, לא נלך לבחירות
   בכיר בקואליציה: ייתכן שלרה"מ נוח לנצל את המשבר וללכת לבחירות

   ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרה נתניהו ממריאים לביקור בארצות הברית ב-4.3.18 (אתר רשמי , חיים צ"ח, לע"מ)
   משבר מחריף? נתניהו ורעייתו לקראת יציאתם לביקור בארה"ב, אמש (צילום: חיים צ"ח, לע"מ)

   הצעת חוק הלאום אושרה במאי בקריאה טרומית במליאת הכנסת ברוב של 48 תומכים לעומת 41 מתנגדים. מאז התקיימו סביבה דיונים קואליציוניים רבים, אך אי ההסכמות גרמו לכך שנתקעה ולא קודמה להצבעה בוועדה או במליאת הכנסת. החוק כולל בתוכו סעיפים רבים הקשורים לשפה העברית, הדגל, ההמנון וסמלים נוספים. בין היתר, הסעיף הראשון בהצעה קובע כי "מדינת ישראל היא הבית הלאום של העם היהודי".

   בתוך כך, התייחס היום גורם בכיר בליכוד למשבר הגיוס ואמר כי "אין פתרון למשבר הנוכחי אם כל הגורמים ימשיכו להתבצר בעמדותיהם. מישהו צריך להתפשר ואם לא, יהיו בחירות. הסיבה שהצדדים לא מתכנסים נובעת מכך שאם תהיה ישיבה היא תפוצץ והמשבר יוחרף".

   חברי המשלחת מיהודי ארה"ב מהזרם הרפורמי והקונסרבטיבי עם שר האוצר כחלון (מערכת וואלה! NEWS , שלומי כהן)
   התנגד להכפפת הזהות הדמוקרטית ליהודית. כחלון (צילום: שלומי כהן)